Ból gardła w ciąży – jak leczyć?/fot. iStock Ból gardła w ciąży – jak leczyć?/fot. iStock

Ból gardła w ciąży – jak leczyć?

Ból gardła towarzyszy nam bardzo często w trakcie typowego przeziębienia. Czas ciąży jest jednak wyjątkowym okresem, kiedy leczenie musi być modyfikowane z racji rozwijającego się płodu. Jakie są domowe sposoby na ból gardła? Co można stosować na gardło w ciąży?

Spis treści:

Ból gardła w ciąży – przyczyny zapalenia gardła

W czasie ciąży przyszła mama jest bardziej narażona na infekcje górnych dróg oddechowych z racji słabszego działania układu odpornościowego. Dlatego też bóle gardła w ciąży pojawiają się stosunkowo często. Zazwyczaj jest to efekt zakażenia wirusowego i mija po kilku dniach. Ból gardła może pojawić się w przebiegu grypy, która prowadzi niekiedy do poważnych konsekwencji i powikłań w trakcie ciąży. Dlatego też wszystkim ciężarnym zaleca się szczepienie przeciwko grypie. Zapalenie gardła może być także objawem infekcji wirusem CMV, który wywołuje cytomegalię i dotyka nawet 4 proc. przyszłych mam. 

Przyczyną zapalenia gardła mogą być również bakterie, najczęściej paciorkowce. W przypadku infekcji bakteryjnej ból jest znacznie nasilony, obecny jest też nalot na migdałkach, a towarzysząca gorączka jest wyższa niż w zapaleniu o etiologii wirusowej. 

Jedną z częstszych przyczyn bólu gardła w ciąży jest też dotykająca wiele przyszłych mam zgaga. Może być ona odczuwana w postaci bólu w okolicy gardła, a jej pochodzenie nie jest związane z infekcją dróg oddechowych, ale z nadmierną relaksacją zwieracza dolnego przełyku.

Zapalenie gardła w ciąży – objawy

Głównym objawem zapalenia gardła jest jego ból. Nasilenie dolegliwości bólowych może być niewielkie lub uniemożliwiać wręcz przełykanie pokarmów. Zapaleniu gardła często towarzyszy katar, kaszel i chrypka. Może też pojawić się gorączka oraz bóle głowy. W niektórych przypadkach dochodzi zapalenie spojówek oraz bóle mięśni i stawów. Bardzo często kobiety skarżą się na bolesne i powiększone węzły chłonne podżuchwowe. Podczas zapalenia gardła niektórzy odczuwają także ból ucha środkowego. Wszystkie te objawy związane są z toczącą się infekcją, najczęściej o etiologii wirusowej, która rozwija się w organizmie przyszłej mamy. Jeśli zapalenie gardła jest spowodowane bakteriami i jest nieodpowiednio leczone, może powodować powikłania, takie jak zapalenie zatok czy ucha.

Ból gardła w ciąży – czy szkodzi dziecku?

Sam ból gardła w ciąży w żaden sposób nie szkodzi dziecku. Szkodzić jednak mogą patogeny wywołujące ból gardła. Niektóre infekcje wirusowe, takie jak zakażenie wirusem CMV w czasie ciąży, niosą ze sobą poważne powikłania w postaci np. niepełnosprawności intelektualnej czy utraty słuchu u dziecka. Najczęściej jednak, nawet w przypadku cytomegalii wrodzonej, dzieci nie prezentują żadnych objawów. Powikłania infekcji bakteryjnej anginy paciorkowcowej, mogą być natomiast groźne dla przyszłej mamy. Poza zapaleniem płuc może dojść do kłębuszkowego zapalenia nerek. 

Nie należy zapominać także o dość popularnej chorobie, jaką jest grypa. Wirus grypy przechodzi przez barierę łożyskową, więc może powodować zakażenie płodu. Poza tym jest przyczyną porodu przedwczesnego oraz wewnątrzmacicznego ograniczenia wzrastania. Dostępne są dane naukowe dotyczące wpływu wirusa grypy m.in. na rozwój układu nerwowego u płodu. W większości przypadków jednak nie powoduje on poważnych powikłań.

Ból gardła w ciąży – jak leczyć?

Należy pamiętać, że w czasie ciąży nie wszystkie dostępne leki są bezpieczne dla przyszłej mamy oraz rozwijającego się dziecka. Z tego powodu nigdy nie powinno się stosować leczenia na własną rękę. Z drugiej strony większość infekcji można z powodzeniem leczyć z zastosowaniem leków niewpływających na płód. Najlepiej jest udać się do lekarza rodzinnego lub prowadzącego ciążę, którzy zdiagnozują przyczynę bólu gardła i zaproponują odpowiednie leczenie. W większości sytuacji nie ma konieczności stosowania antybiotyków, lecz czasami jest to niezbędne. Nieprawidłowo leczone infekcje bakteryjne mogą prowadzić do groźnych powikłań i nie należy ich bagatelizować.

Domowe sposoby na ból gardła

W wielu sytuacjach ból gardła jest spowodowany wirusami i przyszłe mamy sięgają po domowe sposoby walki z infekcją. Należy pamiętać, że są to tylko dodatkowe metody, które nie powinny zastępować leczenia zaleconego przez lekarza. Kobiety często stosują czosnek oraz produkty zawierające witaminę C. Bezpieczne są także inhalacje z soli fizjologicznej, która nawilża wysuszone śluzówki. 

Tabletki na gardło w ciąży

Na rynku dostępnych jest wiele tabletek na ból gardła. Większość z nich może być stosowana przez przyszłe mamy, ale przed ich zażyciem najlepiej jest skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który wskaże preparat na pewno bezpieczny dla kobiet w ciąży. 

Czym płukać gardło w ciąży?

W czasie ciąży można stosować różnego rodzaju płukanki na ból gardła. Wiele osób stosuje m.in. szałwię oraz roztwory sody oczyszczonej. Bardzo ważne jest, aby nie pić naparów, a tylko płukać nimi gardło. Nie powinno się też płukać gardła wodą utlenioną, ponieważ może uszkadzać podrażnione już śluzówki. 

Czy lody pomagają na ból gardła?

Wiele osób uważa, że lody są w stanie wyleczyć nas z bólu gardła czy nawet anginy. Nie jest to jednak w żaden sposób udowodnione i nigdy nie powinno zastępować leczenia farmakologicznego. Działanie lodów jest tylko objawowe i może łagodzić silny ból, ale zdecydowanie nie likwiduje przyczyny  infekcji. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź