Kobieta trzyma dłonie na brzuchu Blizna po cesarskim cięciu – jak ją pielęgnować?/ Pexels, fot. Anete Lusina

Blizna po cesarskim cięciu – jak ją pielęgnować? Jakie są techniki? Gosia Włodarczyk wyjaśnia

Spis treści:

W 2015 r. aż 43 proc. porodów w Polsce było cesarskimi cięciami. Ta liczba ciągle rośnie. W związku z tym rosną też kolejki do fizjoterapeutów ginekologicznych, którzy zajmują się terapią blizn. Jak traktować swoją bliznę po cesarskim cięciu? Na to pytanie odpowiedziała Gosia Włodarczyk, znana w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener. 

Pani Fizjotrener

Gosia Włodarczyk, czyli Pani Fizjotrener, jest fizjoterapeutką i trenerką personalną kobiet, która w szczególności zajmuje się terapią rozejścia mięśnia prostego brzucha, terapią blizn i terapią dna miednicy. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych fizjoterapeutek w sieci. Obecnie jej konto na Instagramie obserwuje ponad 22,4 tys. osób. Ostatni z postów, który opublikowała specjalistka, dotyczy terapii blizn po cesarskim cięciu.

Blizna po cesarskim cięciu – jak ją pielęgnować?

„Jak traktować swoją bliznę?

Mobilizacja blizny poprawia ślizg tkanek i przesuwalność przeciętych tkanek względem siebie, poprawia krążenie w okolicach blizny, przeciwdziała oraz rozpracowuje zrosty. Mobilizację zaczynamy po całkowitym wygojeniu, rana nie może ani trochę krwawić.

Ważne: terapia blizny u fizjoterapeuty wygląda inaczej, pokazuję Wam to, co możecie zrobić same w domu, ale nic nie zastąpi wizyty u fizjoterapeuty. Pamiętajcie, by ograniczyć ryzyko powstania zrostów: rana musi mieć sucho, ciepło i nie można jej przeciążać – prawidłowa postawa przy pielęgnacji dziecka i nie dźwigamy (np. dziecko w foteliku) i czekamy z treningami, po konsultacji z fizjo dostaniecie wskazówki, co ćwiczyć w Waszym konkretnym przypadku” – pisze Gosia Włodarczyk.

Blizna po cesarskim cięciu – technika mobilizacji

„Technika mobilizacji: 1) rolowanie – dwa kciuki płasko, a palcami dłoni zbieramy fałd nad blizną lub na bliźnie, w obu kierunkach 2) podpychanie – palce jednej dłoni kładziemy z jednej strony blizny, a palcami drugiej dłoni podpychamy tkanki pod bliznę i ruszamy do boków 3) skręcanie – kciuki umieszczamy po obu stronach blizny – jeden wyżej, drugi niżej i zbliżamy je do siebie, by bliznę skręcić na kształt litery „S”.

Czas: 5 minut dziennie, najlepiej poprosić partnera o pomoc. Nie bójcie się dotykać blizny! I nie traktujcie jej zbyt czule! Nie róbcie, gdy ból jest ostry!” – wyjaśnia dalej Pani Fizjotrener.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Jak traktować swoją bliznę? 🔸Mobilizacja blizny poprawia ślizg tkanek i przesuwalność przeciętych tkanek względem siebie🔸poprawia krążenie w okolicach blizny 🔸przeciwdziała oraz rozpracowuje zrosty 👉mobilizację zaczynamy po całkowitym wygojeniu, rana nie może ani trochę krwawić ☝️☝️ważne: terapia blizny u fizjoterapeuty wygląda inaczej, pokazuję Wam to co możecie zrobić same w domu ale nic nie zastąpi wizyty u fizjoterapeuty 👉 pamiętajcie by ograniczyć ryzyko powstania zrostów: rana musi mieć sucho, ciepło i nie można jej przeciążać - prawidłowa postawa przy pielęgnacji dziecka i nie dźwigamy (np. Dziecko w foteliku) i czekamy z treningami, po konsultacji z fizjo dostaniecie wskazówki co ćwiczyć w Waszym konkretnym przypadku 🔸TECHNIKA Mobilizacji: 1) rolowanie- dwa kciuki płasko a palcami dłoni zbieramy fałd nad blizną lub na bliźnie , w obu kierunkach 2) podpychanie - palce jednej dłoni kładziemy z jednej strony blizny a palcami drugiej dłoni podpychamy tkanki pod bliznę i ruszamy do boków 3) skręcanie- kciuki umieszczamy po obu stronach blizny jeden wyżej drugi niżej i zbliżamy je do siebie, by bliznę skręcić na kształt litery „S”. ⏱Czas: 5 minut dziennie 💁‍♀️najlepiej poprosić partnera o pomoc 🤲nie bójcie się dotykać blizny! I nie traktujcie jej zbyt czule! Nie róbcie gdy ból jest ostry! 👱‍♀️modelka na filmie ma roczną bliznę po cesarskim cięciu ale bardzo mało widoczną. 😼 jak Wasze blizny? Który ruch sprawia najwiecej trudności?

Post udostępniony przez Gosia Włodarczyk (@pani_fizjotrener)

Blizna po cesarskim cięciu – problemy młodych matek

Pod postem Pani Fizjotrener pojawiło się kilka dodatkowych pytań i lęków kobiet związanych z blizną po cesarskim cięciu. Specjalistka odpowiedziała na wszystkie.

„A co jeśli na bliźnie pojawił się bliznowiec, da się coś z tym zrobić?”Szczególnie trzeba bliznę smarować i mobilizować, by zwiększyć jej elastyczność – odpowiada Pani Fizjotrener.

„Ja mam problem tego typu, że obrzydza mnie dotyk miejsca przy bliźnie. Próbowałam się przemóc, ale mam wrażenie, że ćwiczenia te są wtedy mało efektywne”Musisz koniecznie dbać o to, by blizna goiła się dobrze, pamiętaj o postawie podczas pielęgnacji dzieci, o zdrowym ruchu oraz koniecznie idź do specjalisty na mobilizację blizny! Praca technikami, którymi pracuje fizjo, pomaga, poczytaj o chorobie zrostowej – wyjaśnia Włodarczyk.

„Ja jestem 10 miesięcy po cc… a blizna na środku nadal zaczerwieniona… czy to coś złego?”Warto sprawdzić u fizjo, czy jest ruchomość, bo już dawno powinna być zagojona – pisze specjalistka.

„Czy ze wszystkimi ćwiczeniami trzeba czekać do wizyty u fizjoterapeuty? Nawet z ćwiczeniem mdm albo jakimś delikatnym rozciąganiem kręgosłupa?”Warto się skonsultować, nie każdy wie jak dobrze ćwiczyć mdm albo rozciągając przód ciała można pogłębić rmpb – mówi Pani Fizjotrener.

Jak to jest z tym dźwiganiem? Jak długo jest ryzyko? Jak długo się pilnować?” – „Co najmniej 8 tygodni” – pisze ekspertka.

„Czy nogi powinny być zgięte do mobilizacji blizny?” „Tak, nogi zgięte ręce wzdłuż ciała. I głowa płasko” – wyjaśnia Włodarczyk.

Kilka miesięcy temu zostałaś mamą? Dziecko przyszło na świat dzięki cesarce, a na twoim brzuchu widoczna jest blizna po cesarskim cięciu? Posłuchaj rad Gosi Włodarczyk!

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź