Pozycje seksualne dla kobiet w ciąży źródło: iStock

5 najlepszych pozycji seksualnych dla kobiet w ciąży

Pozycje seksualne w ciąży – które wybierać, by cieszyć się dobrym seksem? Ciąża nie musi wiązać się z ograniczeniami związanymi ze współżyciem seksualnym. Warto jednak wybierać pozycje wygodne dla kobiety i brać pod uwagę, że z rosnącym brzuchem nie wykona ona skomplikowanych układów. Sprawdź listę najlepszych pozycji seksualnych dla kobiet w ciąży, które sprawdzą się w konkretnych trymestrach.

Spis treści:

Seks w ciąży - dlaczego warto?

Seks w ciąży może być ciekawym doświadczeniem. Lekarze zalecają go szczególnie po 36. tygodniu ciąży. Dlaczego? Prostaglandyny zawarte w nasieniu mężczyzny wpływają na pojawienie się skurczów macicy. Te z kolei skracając i zmiękczając szyjkę macicy, przygotowują ją do porodu.

Pozycja seksualna w ciąży: klasyczny misjonarz

Pozycja seksualna w ciąży: klasyczny misjonarz
Klasyczny misjonarz to jedna z bezpiecznych pozycji seksualnych w ciąży, o ile pozostaje komfortowa dla kobiety. Źródło: Pinterest il. Anders Wenngren

Trymestr: Pierwszy i drugi, trzeci w zależności od rozmiaru brzucha i wygody kobiety.

Wygoda: Jest to idealna pozycja, jeśli kobieta jest zmęczona. Pozwala na odpoczynek, a partner wykonuje większość pracy. Kontakt wzrokowy pogłębia intymność.

Na co należy zwrócić uwagę: W trzecim trymestrze pozycja leżąca może powodować u kobiety zawroty głowy. W tym przypadku warto położyć poduszki pod plecy, aby kobieta znalazła się w lekko uniesionej pozycji. Jeśli partner zbyt mocno naciska na brzuch, warto wówczas zmienić pozycje na taką, w której ta część ciała nie będzie narażona na ucisk.

Pozycja seksualna w ciąży: na łyżeczkę

Pozycja seksualna w ciąży: na łyżeczkę
Na łyżeczkę to dobra pozycja seksualna w ciąż, która sprawdzi się we wszystkich trymestrach. Źródło: Pinterest il. Anders Wenngren

Trymestr: Sprawdzi się we wszystkich trzech trymestrach. Szczególnie w trzecim, gdy brzuch ciążowy sprawia, że ​​trudno jest zbliżyć się twarzą w twarz.

Wygoda: Jest to jedna z wygodniejszych pozycji. Dzięki takiemu układowi ciał partner może swobodnie dotykać piersi i stymulować łechtaczkę.

Na co należy zwrócić uwagę: W tej pozycji penetracja może być zbyt płytka, aby kobieta mogła osiągnąć orgazm.

Pozycja seksualna w ciąży: na wspieranego pieska

Pozycja seksualna w ciąży: na wspieranego pieska
Na wspieranego pieska to zmodyfikowana, przez co bezpieczna pozycja seksualna w ciąży. Źródło: Pinterest il. Anders Wenngren

Trymestr: Jest idealna dla wszystkich trzech trymestrów, ale szczególnie sprawdzi się w trzecim trymestrze, bo duży brzuch ma w tej pozycji oparcie.

Wygoda: Ta pozycja jest odpowiednia dla kobiet, które mają silne bóle pleców lub miednicy. Penetracja jest głęboka i sprzyja osiągnięciu orgazmu oraz stymulacji łechtaczki. Pod brzuch można położyć poduszkę, aby było bardziej miękko i nie wystąpił żaden ucisk podczas mocnych, posuwistych ruchów.

Na co należy zwrócić uwagę: Jeśli kobieta ma zespół cieśni nadgarstka lub obolałe nadgarstki, warto zmienić pozycje na taką, w której ręce będą mogły odpocząć.

Pozycja seksualna w ciąży: na jeźdźca

Pozycja seksualna w ciąży: na jeźdźca
Na jeźdźca to pozycja seksualna w ciąży sprawdzająca się w każdym trymestrze. Źródło: Pinterest il. Anders Wenngren

Trymestr: Sprawdzi się we wszystkich trzech trymestrach.

Wygoda: Ta pozycja jest idealna dla większości kobiet, ponieważ nie muszą one szeroko rozchylać nóg, a brzuch swobodnie leży na brzuchu partnera. W tej pozycji partner może swobodnie stymulować łechtaczkę oraz piersi, potęgując doznania seksualne.

Na co należy zwrócić uwagę: Pozycja siedząca na partnerze może stać się trudna w trzecim trymestrze, ze względu na duży brzuch. Warto wówczas spróbować klęczeć nad partnerem.

Pozycja seksualna w ciąży: na bocznego jeźdźca

Pozycja seksualna w ciąży: na bocznego jeźdźca
Jeszcze jedna pozycja seksualna w ciąży – na bocznego jeźdźca. Źródło: Pinterest il. Anders Wenngren

Trymestr: Nadaje się przede wszystkim dla pierwszego i drugiego trymestru. W trzecim wszystko jest zależne od wielkości brzucha ciążowego.

Wygoda: W tej pozycji całą pracę wykonuje partner, ma też dogodne dojście do pieszczot intymnych. Kobieta w tej pozycji odpoczywa, brzuch nie jest narażony na żaden ucisk.

Na co należy zwrócić uwagę: W tej pozycji penetracja może być zbyt płytka. W trzecim trymestrze ciąży kobieta może odczuwać lekkie zawroty głowy, jeśli zbyt długo będzie leżała na plecach. Jeśli tak się stanie, należy użyć poduszek, aby podnieść się pod niewielkim kątem.

 

Ciąża w pigułce - czego możesz się spodziewać? Badania i suplementacja

Polecamy

Ciąża w pigułce - czego możesz się spodziewać? Badania i suplementacja

Planujesz ciążę? A może już małe serduszko bije w Tobie? Podpowiadamy, co zrobić, by wszystko przebiegło pomyślnie.

Czytaj

Pozycje w ciąży

Dopóki ciąża przebiega normalnie, można uprawiać seks tak często, jak ma się na to ochotę i siłę (wyjątki mogą obejmować historię poronienia lub porodu przedwczesnego). Niektóre kobiety obawiają się, że podczas seksu zranią dziecko. Nie należy się tego obawiać, ponieważ dziecko jest chronione przez płyn owodniowy i szyjkę macicy. 

Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do uprawiania seksu w ciąży. Kiedy należy utrzymywać wstrzemięźliwość seksualną?

 • gdy szyjka macicy się skraca bądź ciężarna zmaga się z niewydolnością szyjki macicy,
 • gdy ciąża jest mnoga,
 • gdy łożysko jest nieprawidłowo umiejscowione,
 • po pęknięciu pęcherza płodowego,
 • gdy wcześniejsza ciąża zakończyła się poronieniem lub przedwczesnym porodem.

Seks w ciąży nie jest także dla kobiet, które zmagają się z plamieniami, upławami, bólami podbrzusza, a także w przypadku, gdy jeden z partnerów ma chorobę weneryczną.

Laktoferyna w anemii u kobiet ciężarnych i obficie miesiączkujących

Polecamy

Laktoferyna w anemii u kobiet ciężarnych i obficie miesiączkujących

Czytaj

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź