34. tydzień ciąży 34. tydzień ciąży – który to miesiąc?/ iStock

34. tydzień ciąży – który to miesiąc?

34. tydzień ciąży to znak, że rozwiązanie zbliża się wielkimi krokami - macica zaczyna przygotowywać się do porodu, a skurcze przepowiadające mogą zaskoczyć niejedną kobietę. Wiadomo, przeliczenie tygodni na miesiące bywa kłopotliwe, zatem zastanówmy się, 34. tydzień ciąży - który miesiąc?

Spis treści:

34. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Przeliczanie tygodni ciąży na miesiące wbrew pozorom nie jest takie oczywiste. Z racji tego, że nie zawsze można ustalić moment, w którym doszło do zapłodnienia, lekarze za pierwszy dzień ciąży uznają pierwszy dzień ostatniej miesiączki – czyli jeszcze przed poczęciem. Tak więc przyjęło się, że ciąża trwa 40 tygodni czyli 280 dni. Lekarze opisując ciążę najczęściej posługują się tygodniami. Zatem 34. tydzień, który to miesiąc? To ósmy miesiąc i mniej więcej połowa trzeciego trymestru.


Jaki jest płód w 34. tygodniu ciąży?

W ostatnich tygodniach ciąży płód rośnie bardzo szybko – w 34. tygodniu jego waga wynosi powyżej 2000 g, a długość waha się pomiędzy 40 a 50 cm. Z dnia na dzień w brzuchu mamy robi mu się coraz ciaśniej, a jego ruchy stają się coraz bardziej ograniczone.

 Dziecko, które przychodzi na świat po 34. tygodniu ciąży ma olbrzymie szanse na przeżycie oraz brak poważnych zaburzeń rozwoju. W tym okresie rozwój mózgu jest bardzo intensywny, a maluch uczy się będąc jeszcze w brzuchu mamy – mówi ginekolog dr. Dorota Gródecka.

Płód uczy się połykać wody płodowe, co jest dobrym ćwiczeniem układu oddechowego. Jego układ pokarmowy jest już niemalże w pełni sprawny, skóra coraz mniej pomarszczona, a meszek płodowy zastąpiła gruba warstwa mazi płodowej. Organy wewnętrzne działają już prawie tak samo jak u noworodka urodzonego o czasie.

Choć układ oddechowy płodu rozwija się bardzo intensywnie, to dziecko urodzone w 34. tygodniu ciąży może wymagać wspomagania oddechu – dodaje Dorota Gródecka.

U chłopców mogą zstępować jąderka, a u dziewczynek rozwijają się jajniki. Maluch na tym etapie ciąży w okresach czuwania otwiera oczy, a zamyka je podczas snu. Kości czaszki nie są ze sobą połączone, są bardzo elastyczne, a wszystko po to, by umożliwić dziecku przeciśnięcie się przez kanał rodny.

 

Kobieta w 34. tygodniu ciąży

 Choć z jednej strony większość kobiet w 34. tygodniu ciąży nie może doczekać się rozwiązania, to jednocześnie coraz częściej pojawiają się wątpliwości i obawy.

W 34. tygodniu ciąży macica kobiety jest już naprawdę bardzo dużych rozmiarów – może być nawet ponad pięćset razy większa w porównaniu do tej sprzed ciąży. Zdumiewające! Na tym etapie mogą pojawić się obrzęki i opuchlizna zwłaszcza nóg i stóp. Przyszła mama potrzebuje coraz więcej odpoczynku – dźwiganie dużego brzucha staje się coraz trudniejsze, podobnie jak wykonywanie codziennych czynności.

Dziąsła, które są bardziej ukrwione, a jednocześnie bardziej kruche, podczas mycia zębów mogą krwawić, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób przyzębia.

Wielu kobietom zaczyna dokuczać zgaga, która spowodowana jest uciskiem brzucha na żołądek. Jak sobie z nią radzić? Ulgę może przynieść przyjęcie pozycji leżącej na lewym boku, która uniemożliwi cofanie się treści pokarmowej do przełyku. Silną zgagę można złagodzić dostępnymi w aptece środkami farmaceutycznymi przeznaczonymi dla kobiet ciężarnych.

 – Niektóre ciężarne mogą borykać się z zaburzeniami o charakterze dyskomfortu, podrażnieniami czy suchością oka. Objawy te najczęściej pojawiają się w ostatnim trymestrze ciąży i są m.in. wynikiem fizjologicznych zmian hormonalnych w organizmie. Dlatego warto, aby osoby noszące soczewki, zastąpiły je w tym okresie okularami – dodaje Dorota Gródecka.

Kobieta w tym okresie może zauważyć niekontrolowany wyciek siary z piersi, co absolutnie nie powinno być powodem do niepokoju. Piersi przygotowują się do karmienia. Do przykrych objawów pojawiających się w okolicach tego tygodnia należą żylaki – także sromu. Dziecko coraz bardziej uciska na żyły, a progesteron osłabia ich ścianki.

 

Ciąża w 34. tygodniu – co musisz wiedzieć?

 Mimo iż dziecko jest już całkiem dobrze przygotowane do życia poza łonem mamy, to jednak jeszcze zbyt wcześnie, by pojawiło się na świecie. Na tym etapie ciąży lekarze robią wszystko, by maluch jak najdłużej pozostał w brzuchu, dlatego jeśli zauważymy niepokojące sygnały, jak najszybciej musimy skonsultować się z ginekologiem. Na co zwrócić uwagę? Z całą pewnością na silne skurcze, którym może towarzyszyć biegunka lub nudności, jak i na różową lub brązową wydzielinę z pochwy. Oczywiście w przypadku krwawienia z dróg rodnych niezwłocznie należy udać się do szpitala. 34. tydzień ciąży to moment, kiedy mogą pojawić się skurcze Braxtona – Hicksa – czyli nieregularne, delikatne skurcze macicy, których zadaniem jest przygotowanie macicy do silnych skurczy porodowych.

 

 

Co przysługuje rodzicom zaraz po urodzeniu dziecka? Sprawdź!

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź