Spis treści:
33 tydzień ciąży – dziecko
33 tydzień ciąży to okres, kiedy wykonuje się takie pomiary jak:
- HC (head circumference) – obwód głowy płodu – średnia to 305 mm; 5 centyl – 286 mm; 95 centyl – 323 mm;
- AC (adbominal circumference) – obwód brzucha płodu – średnia to 280 mm; 5 centyl – 253 mm; 95 centyl – 307 mm;
- FL (femur length) – długość kości udowej płodu – średnia to 63 mm; 5 centyl – 58 mm; 95 centyl – 68 mm;
- BPD (biparietal diameter) – wymiar dwuciemieniowy, mierzony poprzecznie wymiar główki płodu – średnia to 84 mm; 5 centyl – 74 mm; 95 centyl – 94 mm.
Teoretycznie w 33 tygodniu ciąży dziecko zdolne jest do egzystencji poza macicą matki. Jednak przedwczesny poród nie jest wskazany, ponieważ nie każde dziecko ma tyle samo energii i siły do samodzielnego utrzymania się przy życiu.
33 tydzień ciąży to przyrost struktur odpowiedzialnych za przetwarzanie wrażeń zmysłowych znajdujących się w mózgu dziecka. Chodzi tutaj o obszary odpowiedzialne za rozumienie mowy, dźwięków.
W 33 tygodniu ciąży następuje również u dziecka rozwinięcie ośrodka Broki. Jest on odpowiedzialny za generowanie mowy. Mówiąc w skrócie, w przyszłości dziecko będzie umiało łączyć wyrazy, a potem tworzyć z nich zdania.
Kości znajdujące się w organizmie dziecka są stwardniałe. Jednak kości samej czaszki są elastyczne, dzięki czemu będą mogły się przepchnąć przez kanał rodny podczas porodu. Warto wspomnieć również o ciemiączku. Są to otwory w kości, dzięki którym zwiększa się zdolność główki do zmiany kształtu. Konsekwencją tego może być nieco spłaszczona główka po porodzie u dziecka. Nie trzeba się jednak martwić, ponieważ w ciągu kilku tygodni głowa odzyska swój naturalny kształt.
W 33 tygodniu ciąży nasada nosa jest również bardzo mocno rozwinięta. Charakterystycznie zadarty czubek nosa u takich maluchów ułatwia mu po porodzenie oddychanie i ssanie piersi.
33 tydzień ciąży – kobieta
W 33 tygodniu ciąży ilość płynu owodniowego w macicy utrzymuje się na tym samym poziomie. Jednak sama macica i brzuch nadal się powiększają przez to, że dziecko nadal przybiera na wadze.
W 33 tygodniu ciąży wzrastają dolegliwości i boleści z poprzednich miesięcy, takie jak: ucisk pęcherza moczowego, zgaga, wzdęcia, hemoroidy, bezsenność, zatwardzenia, bóle pleców. Do tego dochodzą obrzęki nóg oraz stóp. Trudności ze złapaniem oddechu będą towarzyszyć kobiecie do dnia porodu.
Częste skurcze Braxtona-Hicksa mogą spowodować troskę kobiety o przedwczesny poród. Aby móc uspokoić swoje nerwy, warto udać się do swojego lekarza prowadzącego lub na izbę przyjęć. Nikt nie będzie miał pretensji do kobiety, że pojawiła się w szpitalu, nawet jeżeli okaże się to fałszywym alarmem. Lepiej sprawdzić dokładnie, niż żeby miało dojść do przedwczesnego porodu poza szpitalem. Jednak nie można zapomnieć, że skurcze Braxtona-Hicksa muszą się pojawiać, aby móc przygotować kobiece ciało do właściwego porodu.
33 tydzień ciąży to okres, kiedy ruchy dziecka są bardziej płynne i skoordynowane. Dziecko ma mniej miejsca na poruszanie się, dlatego zaleca się obserwację jego aktywności. W razie zbyt małej ilości tych ruchów – a w ciągu godziny powinno nastąpić około 5 takich ruchliwych epizodów – trzeba udać się do szpitala.
Jednocześnie zbyt mocna aktywność dziecka może być spowodowana również zagrożeniem życia dziecka. W takich wypadkach również trzeba zjawić się w szpitalu, aby wykluczyć/potwierdzić ewentualne nieprawidłowości ciąży.
Wiele kobiet w 33 tygodniu ciąży ma problem z psychiką. Jak okazuje się, kumulowanie w sobie wszystkich emocji, trosk, niepewności związanych z przyszłością po porodzie, jest bardzo złe. Ciężarna na tym etapie ciąży o wszystkich swoich zmartwieniach powinna rozmawiać ze swoim partnerem.
Benefity dla rodziców zaraz po urodzeniu dziecka – sprawdź infografikę!