31 tydzień ciąży – rozwój ciąży i dziecka, położenie główkowe
Spis treści:
31 tydzień ciąży – dziecko
Dziecko w 31 tygodniu ciąży zbliża się już powoli do swojej masy urodzeniowej.
31 tydzień ciąży to okres, kiedy wykonuje się takie pomiary jak:
- HC (head circumference) – obwód głowy płodu – średnia to 289 mm; 5 centyl – 271 mm; 95 centyl – 307 mm;
- AC (adbominal circumference) – obwód brzucha płodu – średnia to 260 mm; 5 centyl – 235 mm; 95 centyl – 285 mm;
- FL (femur length) – długość kości udowej płodu – średnia to 59 mm; 5 centyl – 55 mm; 95 centyl – 64 mm;
- BPD (biparietal diameter) – wymiar dwuciemieniowy, mierzony poprzecznie wymiar główki płodu – średnia to 80 mm; 5 centyl – 70 mm; 95 centyl – 90 mm.
Dziecko ma już coraz mniej miejsca w brzuchu. Nie oznacza to jednak faktu, że przestanie się ruszać. Ruchy dziecka bardzo dobrze często widać już na powierzchni brzucha kobiety. Do tego niektóre kopniaki malucha mogą być bardzo boleśnie odczuwalne przez przyszłą mamę.
W 31 tygodniu ciąży tworzą się nowe szlaki połączeń między różnymi częściami kory, mózgiem a obwodem ciała. Nazywa się to doskonaleniem bioelektrycznej aktywności kory mózgowej. Wpływa to na poprawę działania układu nerwowego u dziecka odpowiedzialnego za koordynację ruchów ciała, narządów, myślenie, odczuwanie.
Jest to jednak tydzień, kiedy dziecko nadal nie byłoby w stanie oddychać samodzielnie na powierzchni. Pęcherzyki płucne nadal będą rozwijać się przez kilka następnych tygodni.
Na badaniu USG w 31 tygodniu ciąży można zauważyć, że dzieci mają już położenie główkowe. W ten sposób dziecko oczekuje już do porodu, leżąc głową w dół. Zdarzają się jednak dzieci, które na tym etapie ciąży nadal położone są odwrotnie. Odwrócenie pozycji ciała może nastąpić w każdym momencie. Jeżeli do dnia porodu dziecko nie będzie miało takiej pozycji, to będzie to wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia.
Wiele mam jest w stanie rozpoznać pory aktywności u swojego dziecka. Warto zaobserwować taki plan dnia u dziecka. Dzięki temu będzie można w odpowiedni sposób zareagować, jeżeli dziecko nie będzie poruszało się przez dłuższy czas w brzuchu mamy. Często może być również tak, że kobieta zauważy, kiedy płód będzie zdenerwowany, zestresowany.
31 tydzień ciąży – kobieta
Dno macicy znajduje się poniżej połowy odległości między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym. W 31 tygodniu ciąży kobieta powinna wiedzieć już, jak przebiega poród. Pomogą jej w tym odpowiednie zajęcia w szkole rodzenia, na które już od dawna powinna uczęszczać.
Bardzo ważne jest przygotowanie odpowiedniej torby do szpitala. Nie można zapominać, że nawet prawidłowo prowadzona ciąża przez cały okres może zakończyć się przedwcześnie.
W 31 tygodniu ciąży macica bardzo mocno naciska na układ pokarmowy. Przez to kobieta jeden posiłek może czasem zjadać na dwie lub nawet na trzy raty. Do tego wciąż może pojawiać się męcząca zgaga.
Ból przepony i żeber, jaki pojawia się w 31 tygodniu ciąży, spowodowany jest uciskiem macicy na układ oddechowy. Pojawiające się jednak nagle duszności wraz z kołataniem serca to sygnał, że kobieta jak najszybciej powinna znaleźć się pod opieką lekarza w szpitalu.
Zmiany hormonalne, zwiększona objętość krwi, podatność na odwodnienia powodują, że u kobiet w 31 tygodniu ciąży może pojawiać się problem z krótkowzrocznością. Nie można zapominać o piciu dużej ilości wody w ciąży.
Jeżeli ciężarna zauważa u siebie mroczki przed oczami, „światełka”, czy też problemy z widzeniem, to znaczy, że dotknął ją zespół HELLP. W tym momencie jak najszybciej trzeba udać się do szpitala, ponieważ może on zagrażać życiu dziecka i kobiety.
Skurcze Braxtona-Hicksa pojawiają się w 31 tygodniu ciąży z większą częstotliwością i regularnością. Zmiana pozycji może sprawić, że takie skurcze ustaną. Jeżeli jednak ich częstotliwość martwi kobietę, to ma ona prawo udać się jak najszybciej do szpitala.
III trymestr to również dokuczliwy zespół cieśni nadgarstka. Jak pokazują badania, ma do czynienia z nim 25 proc. ciężarnych. Dzieje się tak na skutek obrzęków stawów i ucisku nerwów w dłoniach. Obrzęk ustąpi po narodzeniu dziecka.