28. tydzień – który to miesiąc? Co się dzieje z płodem?
Spis treści:
28. tydzień ciąży - który to miesiąc?
Będąc w 28. tygodniu ciąży jesteś na początku III. trymestru, a tym samym w 7. miesiącu. Do porodu zostało już tylko 12 tygodni. Powinnaś coraz więcej odpoczywać i nie przemęczać się. To też dobry moment na poszukanie szkoły rodzenia i rozpoczęcie kursu, który zazwyczaj trwa około 5 tygodni. Warto zająć się również kompletowaniem wyprawki dla maluszka, aby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.
28. tydzień ciąży – waga dziecka
Dziecko w tym czasie waży około 1100 gramów, czyli trochę więcej niż torebka cukru. Jego płuca produkują już surfaktant, dzięki czemu noworodek ma duże szanse, aby przeżyć, jeśli urodzi się po 28. tygodniu. Poza tym dziecko dobrze słyszy już dźwięki dochodzące z zewnątrz. Potrafi mrugać oczami. Jego meszek na skórze wyciera się, a ona sama staje się gładka. W 28. tygodniu ciąży kończy się proces erytropoezy (tworzenie komórek krwi) w wątrobie i śledzionie, a funkcję tą przejmuje od tego momentu szpik kostny.
28. tydzień ciąży – brzuszek kobiety
Brzuch przyszłej mamy robi się coraz większy. W 28. tygodniu dno macicy jest na wysokości około 3 palców nad pępkiem kobiety. Co ciekawe w tym czasie przepływ krwi przez macicę wynosi 185 ml na minutę, gdy na początku ciąży wynosił tylko 50 ml. Na koniec ciąży osiąga wartość nawet 750 ml w ciągu jednej minuty.
Skóra brzucha w II i III. trymestrze ciąży może stać się szczególnie wrażliwa. Pojawiają się przebarwienia, a na twarzy ostuda ciężarnych. Niektóre mamy skarżą się również na swędzenie skóry po ekspozycji na promienienie słoneczne czy po użyciu kosmetyków.
„Jeśli skóra przyszłej mamy swędzi, szczególnie w nocy, a nie zauważyła ona wysypki, może to być symptom schorzenia, jakim jest cholestaza ciężarnych. Jest to odwracalna dysfunkcja wątroby kobiety w trakcie ciąży, lecz może prowadzić do powikłań, takich jak niedotlenienie płody czy poród przedwczesny. Z tego też powodu w przypadku wystąpienia świądu skóry należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem i wykonać badania parametrów wątrobowych takich jak m.in. AspAt, AlAt i poziomu kwasów żółciowych.”- ostrzega dr Robert Jędra, ginekolog pracujący w warszawskim szpitalu przy Pl. Starynkiewicza.
28. tydzień ciąży – badania
Dr Jędra dodaje: „Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników między 28. a 32. tygodniem ciąży należy wykonać badanie USG III. trymestru. Ma ono na celu ocenę wzrastania płodu i jego dobrostanu. Na podstawie wykonanych pomiarów lekarz ginekolog ocenia szacunkową masę płodu. Zawsze jest w trakcie badania oceniane łożysko i ilość płynu owodniowego.”
Jeśli przyszła mama ma wskazania to między 28. a 30. tygodniem ciąży podana jej zostaje immunoglobulina anty-D. Jest to tzw. profilaktyka śródciążowa konfliktu serologicznego u kobiet Rh-ujemnych. Jest to bardzo ważne, ponieważ zabezpiecza przed immunizacją, do której mogłoby dojść w III. trymestrze.
28. tydzień ciąży – przedwczesny poród
Między 28. a 32. tygodniem ciąży rodzi się około 10 proc. wcześniaków. Współcześnie około 90 proc. urodzonych noworodków, które urodziły się w 28. tygodniu ciąży w krajach wysoko rozwiniętych, ma szansę na przeżycie. Należy pamiętać jednak o możliwych powikłaniach, jakie niesie za sobą wcześniactwo. Są to między innymi:
- retinopatia wcześniacza,
- zaburzenia oddychania,
- przetrwały przewód tętniczy,
- martwicze zapalenie jelit,
- zwiększona podatność na zakażenia,
- opóźnienie rozwoju umysłowego i inne zaburzenia ze strony układu nerwowego.
Najważniejszymi czynnikami porodu przedwczesnego są obecnie poród przedwczesny w poprzednich ciążach oraz stwierdzona w badaniu ultrasonograficznym przezpochwowym krótka szyjka macicy. Jej prawidłowa wartość to co najmniej 25 mm w 24. tygodniu ciąży.
Dr Robert Jędra – ginekolog pracujący w warszawskim szpitalu przy Pl. Starynkiewicza.