25. tydzień ciąży - który to miesiąc? Co się dzieje z płodem? 25. tydzień ciąży – który to miesiąc? Co się dzieje z płodem? / iStock

25. tydzień ciąży – który to miesiąc? Co się dzieje z płodem?

W 25. tygodniu dziecko waży nadal mniej od paczki cukru. Rozpoczyna się czas jego intensywnego wzrostu, a tym samym twój brzuszek zacznie się znacząco powiększać. Niedługo rozpoczyna się III. trymestr, czyli ostatnia prosta przed spotkaniem z maluszkiem. Jakie badania powinna wykonać przyszła mama w 25. tygodniu ciąży?

Spis treści:

25. tydzień ciąży - który to miesiąc?

Jako przyszła mama będąc w 25. tygodniu ciąży jesteś tym samym w jej 6. miesiącu. Oznacza to, że trwa obecnie drugi trymestr. Jest to czas, gdy rodzice powinni wybrać szkołę rodzenia.

„Optymalnie zaleca się, aby zrobić to do 30. tygodnia, ale jak wiemy czas w ciąży szybko leci. Jeśli samopoczucie przyszłej mamy na to pozwala, zdecydowanie można zacząć uczęszczać na zajęcia już po 25. tygodniu. W szkole rodzenia omawia się zazwyczaj tematy, takie jak przebieg porodu, połóg, karmienie piersią czy pielęgnacja noworodka. Skupiamy się również na aspektach praktycznych, do których należą trening prawidłowego oddechu czy ćwiczenie przebierania dziecka na lalkach”- tłumaczy Natalia Barska, położna pracująca w Szkole Rodzenia Dom Narodzin w Warszawie.

 

25. tydzień ciąży – waga i rozwój płodu

Dziecko w 25. tygodniu waży około 700-800 g. Przez jego skórę prześwitują naczynia krwionośne, dlatego płód ma obecnie kolor różowo-czerwony. Pojawiają się paznokcie. Podczas badania USG można zaobserwować odruch ssania. Poza tym płuca płodu wydzielają surfaktant, substancję odpowiedzialną  za niezapadanie się pęcherzyków płucnych podczas oddychania po porodzie. Mimo to w 25. tygodniu płuca nie są na tyle rozwinięte, aby prawidłowo funkcjonować poza organizmem mamy.

 

25. tydzień ciąży – brzuch kobiety

Powiększający się brzuszek może uciskać na przeponę, przez co kobiety skarżą się na problemy z wzięciem głębokiego oddechu, a także z chrapaniem w nocy. U niektórych przyszłych mam pojawiają się również rozstępy na rozciągającej się skórze brzucha, która zaczyna swędzieć. Ważne, aby mieć na uwadze występujące w II. i III. trymestrze ryzyko cholestazy ciążowej. Przy świądzie nasilającym się szczególnie w nocy i obejmującym stopy oraz ręce należy zgłosić się do lekarza ginekologa. 25. tydzień ciąży jest dobrym momentem na rozważenie pomysłu dotyczącego ciążowej sesji zdjęciowej. Dużą ilość energii, o której wspomina wiele mam na tym etapie ciąży, można spożytkować na stworzenie wspaniałej pamiątki.

 

25. tydzień ciąży – zalecane badania

Między 24. a 28. tygodniem ciąży powinnaś wykonać doustny test obciążenia glukozą tzw. OGTT. Dzięki niemu wykryć można cukrzycę ciążową i zapobiec jej ewentualnym skutkom zarówno dla kobiety, jak i dla noworodka. Dzieci mam chorujących na GDM (Gestational Diabetes Mellitus) mają większe ryzyko dużej masy urodzeniowej (makrosomii) czy dystocji barkowej. Poza tym częściej w przyszłości dotyka je cukrzyca czy otyłość. Doustny test obciążenia glukozą polega na trzykrotnym pomiarze poziomu cukru we krwi – na czczo, a następnie po godzinie i dwóch od wypicia roztworu glukozy. Należy pamiętać, że niektóre kobiety odczuwają nieprzyjemne dolegliwości po spożyciu tego słodkiego płynu, takie jak mdłości, wymioty czy nawet omdlenie. Z tego też powodu w czasie pobytu w przychodni lub laboratorium oraz oczekiwaniu na kolejne pobranie krwi trzeba pozostawać w pozycji siedzącej i nie spacerować. Najlepiej wziąć sobie na ten czas gazetę, książkę lub tablet z ulubionym serialem do oglądania.

Między 21. a 26. tygodniem ciąży zalecane jest wykonanie również badania ogólnego moczu, poziomu przeciwciał anty-D u kobiet Rh-ujemnych, a także badania w kierunku toksoplazmozy.

 

25. tydzień ciąży – samopoczucie kobiety w ciąży

„Pod koniec II. trymestru ciąży przyszłe mamy zazwyczaj czują się dobrze. Dolegliwości i samopoczucie są jednak sprawą indywidualną. Na zajęcia szkoły rodzenia, które prowadzę, przychodzą panie, które nie mają żadnych nieprzyjemnych objawów w trakcie ciąży, a zdarzają się też takie, których komfort życia jest znacznie mniejszy w tym czasie. Uważa się, że 25. tydzień to dobry czas na wyjazd na wakacje. Brzuszek nie utrudnia codziennego funkcjonowania, a nudności i wymioty, częste w I. trymestrze, zazwyczaj już minęły”- dodaje położna Natalia Barska.

 

Natalia Barska– położna, absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zdrowiu WUM. Obecnie pracuje w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny na ul. Madalińskiego w Warszawie. Jej zdaniem ogromnie ważne w położnictwie jest zapewnienie pacjentce komfortu i szacunku, który uważa za absolutną podstawę dobrego startu w macierzyństwo. W pracy z pacjentkami skupia się na aspektach związanych z połogiem – tematem, który dziś potrzebuje tyle samo uwagi, co sam poród. Do spektrum jej zainteresowań należy również tematyka porodu naturalnego – porodu w wodzie, czy też porodu domowego. Prywatnie zajmuje się projektowaniem koszul do porodu, co jest dla niej dużą odmianą od szpitalnego trybu pracy. Instagram: koszule_en_tulle.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź