24 tydzień ciąży - rozwój dziecka w brzuchu mamy

24 tydzień ciąży – rozwój dziecka w brzuchu mamy

Spis treści:

24 tydzień ciąży to moment, kiedy następuje intensywny rozwój układu nerwowego u dziecka. Rozwiązanie ciąży od tego tygodnia uznawane jest za przedwczesny poród, a nie za poronienie jak do tej pory.

24 tydzień ciąży – dziecko

W 24 tygodniu ciąży dziecko mierzy 30 cm i waży 600 gramów. W ciągu jednego tygodnia dziecko przybiera na wadze około 90 gramów.

24 tydzień ciąży to okres, kiedy wykonuje się takie pomiary jak:

24 tydzień ciąży przynosi nam powoli proporcje dziecka, jakie będzie miało w momencie narodzin. Następuje również dojrzewanie narządów wewnętrznych, rosną włosy i paznokcie.

Zaczynają tworzyć się oskrzeliki w płucach, które będą pośredniczyć w wymianie gazowej po urodzeniu.

24 tydzień ciąży to czas, kiedy w organizmie dziecka zaczynają tworzyć się więzadła stawowe. Są one odpowiedzialne za stabilizację pracy stawów. Dzięki temu dziecko w przyszłości samo będzie mogło poruszać się poza brzuchem mamy.

W 24 tygodniu ciąży następuje również magazynowanie substancji potrzebnych dziecku po urodzeniu – żelaza, białka i wapnia. To również moment, kiedy szkielet intensywnie kostnieje, a tkanka kostna zastępuje chrząstkę.

U naszego dziecka zauważyć można coraz bardziej intensywne ruchy oddechowe i ruchy ssania.

24 tydzień ciąży to moment, kiedy u dzieci powoli otwierają się oczy. Ciekawostką jest fakt, że dziecko intensywnie reaguje na światło, jakie dochodzi do niego z zewnątrz przez powłoki brzuszne.

Dziecko ma już także rozwinięty błędnik, dzięki czemu jego ruchy są już bardziej świadome.

24 tydzień ciąży – kobieta

W 22 tygodniu ciąży ilość płynu owodniowego jest coraz większa, a dno macicy znajduje się na wysokości pępka. Ból w pachwinach spowodowany uciskiem macicy na więzadła może być coraz mocniejszy.

Zmienne nastroje oraz zapominanie o pewnych sprawach, jak chociażby umówione spotkanie, to częste towarzystwo ciężarnych.

W 24 tygodniu ciąży wiele kobiet obserwuje u siebie również wzrost apetytu. Pamiętajmy o tym, że dziecko będzie potrzebowało więcej wartości odżywczych, aby móc prawidłowo się rozwijać. Jednak nie można się objadać w nadmiernych ilościach, w szczególności szkodliwymi fast-foodami lub słodyczami.

Ważne jest również nawodnienie organizmu. Kobieta musi pić dużo wody. Częste wizyty w toalecie powodują wypłukiwanie płynów. Trzeba pamiętać o ich stałym uzupełnieniu, ponieważ odwodnienie może być szkodliwe dla organizmu dziecka.

24 tydzień ciąży to ogromne zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety, dzięki którym ilość włosów na głowie w znacznym stopniu może się zagęścić. Włosy będą mocniejsze, silniejsze, do tego pełne blasku. Taki stan potrwa jednak tylko do momentu rozwiązania.

W 22 tygodniu ciąży warto zapytać lekarza o test tolerancji na glukozę mający na celu wykrycie cukrzycy ciążowej. Jak dowodzą badania, nawet 5 proc. kobiet w ciąży ma z tym problem. Badanie takie należy wykonać najpóźniej do 28 tygodnia ciąży.

Nieleczona cukrzyca ciążowa może być zagrożeniem dla życia dziecka. Potrzebna będzie specjalna dieta lub insulina. Cukrzyca może powodować zwiększoną masę dziecka przy porodzie lub hipotrofię – obniżoną masę dziecka w momencie narodzin.

W przyszłości dziecko pochodzące od mamy z cukrzycą ciążową ma również większe szanse na zawał serca i na miażdżycę.

Kobiety z cukrzycą ciążową mogą wymagać wcześniejszego rozwiązania, o czym dokładnie zadecyduje lekarz. Nie można jej jednak przeciągać dłużej niż do 40 tygodnia ciąży. W cukrzycy ciążowej trzeba ściśle słuchać się zaleceń lekarza.

Infografika: Czy wiesz, jakie są benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka?

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź