kobieta w ciązy w 23 tygodniu 23 tydzień ciąży – koniec II trymestru/ iStock

23 tydzień ciąży – koniec II trymestru

Spis treści:

23 tydzień ciąży to znak, że ciąża powoli zbliża się do końca II trymestru, a poród zaczyna zbliżać się coraz większymi krokami.

23 tydzień ciąży – dziecko

W 23 tygodniu ciąży dziecko powinno ważyć już 550 g i mierzyć 30 cm na wyprostowanych nóżkach.

23 tydzień ciąży to okres, kiedy wykonuje się takie pomiary jak:

W 23 tygodniu ciąży dziecko bardzo dużo się rusza i ruchy te wyczuwalne są dla mamy. Często jednak można rozróżnić, kiedy dziecko rusza się bardzo nerwowo, jak czegoś się przestraszy. Są to bardzo szybkie i nerwowe ruchy. 

W 23 tygodniu ciąży płód przypomina już malutkiego noworodka, którego skóra, bardzo pomarszczona nadal pokryta jest meszkiem – languo. Na skórze nadal znajduje się maź. Jednak w samej skórze zaczyna pojawiać się większa ilość tkanki tłuszczowej. 

23 tydzień ciąży to moment, kiedy dziecko w brzuchu matki może spać nawet do 20 godzin. Jego ruchy mogą być mniej wyczuwalne. Jeżeli kobieta chce sprawdzić, czy wszystko jest dobrze, to powinna się najeść. Dziecko zareaguje wtedy wzmożonymi ruchami. Jednak jeżeli po obfitym posiłku nadal ruchy dziecka będą niewyczuwalne, trzeba udać się jak najszybciej do lekarza.

W tym tygodniu rozwijają się narządy słuchu i wzroku. Dzieci, które urodziły się w tym tygodniu (wcześniaki) zdolne do przeżycia bardzo często cierpią na ślepotę i głuchotę, ponieważ te narządy nie zdołały się wykształcić.

23 tydzień ciąży – kobieta

W 23 tygodniu ciąży brzuch u kobiet jest już bardzo duży. Nie tylko będzie on powodował u kobiet ciężkość. Będzie on również przyczyną bezsennych nocy u kobiet. Z powodu dużego brzucha kobieta może mieć problem ze znalezieniem odpowiedniej pozycji do spania. Przydać może się w tym momencie odpowiedni rogal do spania możliwy do zakupu w wielu sklepach. On ułatwia kobietom wysypianie się.

Kobiety mogą zaobserwować również u siebie pierwszą wydzielinę z piersi – siarę. To znak, że piersi przygotowują się do produkcji mleka dla dziecka. 

Zmiany hormonalne w 23 tygodniu ciąży mogą powodować ogromne wahania nastrojów u kobiet. Od radości po depresję i to w bardzo szybkim czasie. Może dojść nawet do tego, że kobieta nie będzie w stanie zaakceptować pewnych osób w swoim środowisku.

Oprócz huśtawki nastrojów panie mogą zauważyć u siebie korzystne zmiany w wyglądzie. Mocniejsze włosy, piękne paznokcie, a także gładsza cera. Kobieta na pewno nie raz usłyszy komplement, że wprost promienieje. Do tego skóra poprzez zwiększoną ilość melaniny może mieć ładniejszy, ciemniejszy odcień. Na brzuchu pojawia się linea negra, czyli linia biegnąca od dolnej części mostka przez pępek do spojenia łonowego. Nazywana jest ona również linią czarną. 

Do negatywnych objawów pojawiających się w 23 tygodniu ciąży należy zaliczyć obrzęki nóg, które spowodują, że kobieta będzie musiała zakupić dla siebie większe buty. Niestety, ale stopy mogą zwiększyć się o dwa rozmiary. Dzieje się tak pod wpływem rozluźniania więzadeł na skutek wydzielania hormonu. 

Nadal będą pojawiać się u kobiet skurcze Braxtona-Hicksa, które przygotowują ciało do porodu. Warto je obserwować. Jeżeli będą pojawiać się one zbyt często lub kobieta zauważy u siebie mocne bóle brzucha, zwiększoną ilość wydzieliny z dróg rodnych, to koniecznym może być wizyta w szpitalu. Może to być oznaką rozpoczynającego się przedwcześnie porodu. 

23 tydzień ciąży – wcześniaki

23 tydzień ciąży to okres, kiedy może dojść do porodu. Dziecko ma od 10 do 70 proc. szans na przeżycie, ponieważ medycyna jest dalece rozwinięta.

Jeżeli tak się stanie, na co trzeba mieć nadzieje, dziecko może być jednak obciążone licznymi wadami rozwojowymi, jak ślepota, głuchota, niezborność ruchowa uniemożliwiająca chodzenie. Są jednak przypadki, że dzieci urodzone w 23 tygodniu ciąży są całkowicie zdrowe i normalnie się rozwijają. 

Infografika: Benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź