21. tydzień ciąży - który to miesiąc? Jakie zachodzą zmiany?/ iStock 21. tydzień ciąży – który to miesiąc? Jakie zachodzą zmiany?/ iStock

21. tydzień ciąży – który to miesiąc? Jakie zachodzą zmiany?

Rozpoczyna się właśnie druga połowa ciąży. Zazwyczaj przyszła mama czuje już całkiem dobrze ruchy swojego dziecka oraz może znać jego płeć. Jakie badania powinna wykonać kobieta ciężarna w 21. tygodniu? Jak prawidłowo liczyć ruchy dziecka, aby sprawdzić jego dobrostan?

Spis treści:

21. tydzień ciąży - który to miesiąc?

Kobieta będąc w 21. tygodniu ciąży jest tym samym w 5 miesiącu. Trwa II. trymestr. Zgodnie z zaleceniami zawartymi w Standardzie Organizacyjnym Opieki Okołoporodowej jest to dobry moment na rozpoczęcie edukacji przedporodowej z położną lub lekarzem ginekologiem.

 

21. tydzień ciąży – jak się rozwija dziecko?

Płód w 21. tygodniu ciąży waży około 350 g. Jego ciało pokryte jest meszkiem włosowym i mazią płodową, a trzustka produkuje już glukagon i insulinę. Maluszek potrafi ruszać gałkami ocznymi. Jeśli spodziewasz się chłopca, to powinnaś wiedzieć, że obecnie jego jądra są umiejscowione na tylnej ścianie brzucha.

 

21. tydzień ciąży – ruchy płodu

Mamy, które już wcześniej rodziły, zazwyczaj zaczynają czuć ruchy dziecka około 18. tygodnia ciąży. Kobiety będące w ciąży po raz pierwszy zauważają je dopiero około 20. tygodnia. Początkowo jest to uczucie porównywane do bulgotania czy przelewania. Można pomylić je z ruchami perystaltycznymi naszych jelit. Dzięki temu, że płód jest jeszcze mały, ma dużo miejsca w jamie macicy i może wykonywać dość gwałtowne ruchy oraz obracać się. Najczęściej jego aktywność wzmaga się po zjedzeniu przez mamę posiłku lub odpoczynku.

Liczenie ruchów płodu jest świetnym i szybkim sposobem na to, aby sprawdzić, czy dziecko dobrze się rozwija oraz jak się czuje w brzuchu mamy. Najlepiej robić to leżąc na lewym boku przez około 30 minut po posiłku. Prawidłowo w ciągu godziny powinny być odczuwane minimum 3 ruchy. Stosowaną przez przyszłe mamy metodą jest metoda Cardiff, w której ruchy kontroluje się codziennie i zapisuje w specjalnym dzienniczku. Dzięki temu kobieta jest w stanie nauczyć się rytmu dnia dziecka, zauważyć co je pobudza, a co uspokaja, a także wychwycić ewentualny moment, gdy jego dobrostan jest zaburzony.

 

21. tydzień ciąży – brzuch kobiety

Wraz z rozwojem dziecka rośnie brzuch kobiety. Należy jednak kontrolować w ciąży swoją wagę. Ważne jest, aby nie objadać się i nie jeść „za dwoje”. Jeśli nie masz przeciwwskazań dobrym pomysłem jest codzienny 30-minutowy spacer.

Niestety dużo przyszłych mam skarży się występowanie rozstępów. Pojawiają się nie tylko na brzuchu, ale też np. na udach. Nie da się im zapobiec, ale pamiętaj, że prawdopodobnie znikną lub zbledną po porodzie. W 21. tygodniu skóra na brzuchu może być sucha i swędząca, ale problem ten powinien zniknąć po użyciu specjalnych kremów nawilżających. Jeśli objawy takie jak świąd są uciążliwe i nie mijają, warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ może być to objaw cholestazy ciążowej.

 

21. tydzień ciąży – zalecane badania

Jest to idealny moment na wykonanie USG połówkowego zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. To badanie ultrasonograficzne powinno być przeprowadzone między 18. a 22. tygodniem ciąży. Polega na bardzo dokładnej i wnikliwej ocenie wszystkich struktur anatomicznych dziecka, dlatego dobrze jest udać się do lekarza specjalizującego się w wykonywaniu USG, aby mieć pewność, że zostało wykonane na najwyższym poziomie.

W czasie tego USG możliwe jest też określenie płci dziecka w praktycznie wszystkich przypadkach.

 

21. tydzień ciąży – niepokojące dolegliwości

W 21. tygodniu ciąży przyszłe mamy skarżą się zazwyczaj na obrzęki kostek, pojawiającą się zgagę czy problemy z pamięcią. Objawy takie jak wzrost ciśnienia tętniczego, wspomniany wcześniej intensywny świąd skóry oraz nadmierne osłabienie i bladość należy zawsze skonsultować z lekarzem ginekologiem. Jest to bowiem czas, gdy kobietę ciężarną może dotknąć niedokrwistość, cholestaza ciążowa lub nadciśnienie tętnicze.

Wstydliwą dolegliwością dotykającą co czwartą kobietę ciężarną są hemoroidy. Wynika to z zastoju żylnego, wzrostu ciśnienia śródbrzusznego, a także zmian stężenia hormonów. Hemoroidy bowiem to nic innego jak żylaki okołoodbytnicze. Na ich powstawanie mają duży wpływ, również występujące częściej w trakcie ciąży, zaparcia. Aby im zapobiec należy pić dużo płynów oraz spożywać produkty zawierające błonnik takie jak owoce, warzywa czy produkty pełnoziarniste. Dobrą wiadomością jest fakt, że najprawdopodobniej problem z hemoroidami zniknie po porodzie.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź