Kobieta z mężczyzną pokazują zdjęcie usg 15 tydzień ciąży – zmiany zachodzące w kobiecym organizmie, rozwój dziecka/ Zdjęcie: iStock

15 tydzień ciąży – zmiany zachodzące w kobiecym organizmie, rozwój dziecka

Ciąża jest czasem intensywnego rozwoju maleństwa. Każdy tydzień przynosi kolejne zmiany. Jakie zmiany zachodzą w 15 tygodniu ciąży?

Spis treści:

15 tydzień ciąży – dziecko

W 15 tygodniu ciąży dziecko ma już 10 cm długości i waży około 70 gramów.

15 tydzień ciąży to okres, kiedy wykonuje się takie pomiary jak:

  • HC (head circumference) – obwód głowy płodu – średnia to 110 mm; 5 centyl – 98 mm; 95 centyl – 122 mm;
  • AC (adbominal circumference) – obwód brzucha płodu – średnia to  91 mm; 5 centyl – 81 mm; 95 centyl – 101 mm;
  • FL (femur length) – długość kości udowej płodu – średnia to 17 mm; 5 centyl – 14 mm; 95 centyl – 20 mm;
  • BPD (biparietal diameter) – wymiar dwuciemieniowy, mierzony poprzecznie wymiar główki płodu – średnia to 31 mm; 5 centyl – 24 mm; 95 centyl – 38 mm;
  • CRL (crown to rump length) – wielkość zarodka – średnia to 100 mm; 5 centyl – 82 mm; 95 centyl – 118 mm.

Ciało dziecka w tym okresie ciąży pokryte jest meszkiem płodowym, zwanym lanugo. Z czasem jednak ten meszek zaniknie. Jest to również etap, kiedy dziecko w brzuchu mamy intensywnie zaczyna ćwiczyć połykanie i ssanie. Jego najważniejsze narządy podjęły już swoje funkcje.

Powoli również ciało dziecka zaczyna nabierać odpowiednich proporcji. W 15 tygodniu ciąży główka dziecka zaczyna stawać się mniejsza od długości reszty ciała. Dziecko ma już paluszki, które próbuje zaciskać w piąstki oraz ma paznokcie u rąk i u nóg.

15 tydzień ciąży to również okres, kiedy mama zaczyna odczuwać intensywniej ruchy dziecka. Dzieje się to przez to, że kości dziecka są już skostniałe do końca. Śmiało można mówić, że dziecko ma już dobrze wykształcony szkielet.

Taki szkielet w połączeniu z mięśniami sprawia, że dziecko zaczyna już coraz więcej się ruszać.

W 15 tygodniu ciąży dziecko ma jednak nadal bardzo cieniutką skórę, przez co, gdybyśmy tylko mieli taką możliwość, doskonale widzielibyśmy jego naczynia krwionośne.

Warto również wiedzieć, że w mózgu dziecka rozwija się również obszar odpowiedzialny za słyszenie.

Rodzice mają już szansę dowiedzieć się również jakiej płci będzie dziecko podczas badania USG. Czasem może być to jednak niemożliwe, jeżeli dziecko nie ustawi się w odpowiedni sposób. Zdarzają się dzieci, które do dnia porodu nie ujawniają swojej płci.

15 tydzień ciąży – kobieta

W 15 tygodniu ciąży wraz z dzieckiem zaczyna się rozrastać kobieca macica. Dno macicy na tym etapie powinno osiągnąć połowę odległości między pępkiem a spojeniem łonowym.

Na tym etapie kobiety bardzo często odczuwają niekiedy szybsze bicie serca wynikające ze wzrastającej objętości krwi krążącej. Jest to spowodowane tym, że aktualnie organizm musi zadbać nie tylko o samą kobietę, ale również o jej dziecko.

15 tydzień ciąży to niestety również okres, kiedy u kobiet wzmaga się zgaga i wzdęcia. Poprzez rozluźnienie mięśni wpustu żołądka kobiety odczuwają nie tylko nieprzyjemną zgagę, ale również pieczenie w klatce piersiowej po zbyt obfitym posiłku. Wzdęcia nie muszą być częste. Wszystko przez to, że jedzą dużo i pomiędzy posiłkami łykają bardzo dużo powietrza.

Do tzw. dolegliwości ciążowych zaliczyć można także bezsenność, jak również żylaki na nogach. Do tego nerwowość, huśtawki nastrojów. Katar i zapchany nos to tak samo towarzysze kobiety w ciąży, która poprzez zmiany hormonalne w swoim organizmie produkuje więcej wydzieliny.

W 15 tygodniu ciąży kobieta musi również zadbać o jeszcze lepszą higienę intymną. Poprzez zwiększenie wydzieliny w pochwie bardzo często dochodzi do infekcji bakteryjnej w okolicach intymnych. Kobieta, która zauważy u siebie wydzielinę o nieprzyjemnym zapachu, powinna niezwłocznie udać się do lekarza ginekologa.

Aby choć trochę poprawić swoje samopoczucie w ciąży, kobiety powinny unikać już na tym etapie wykonywania pracy w pozycji stojącej przez długi czas. Warto co jakiś czas robić sobie przerwę i usiąść chociażby na chwilę. Dzięki temu macica w mniejszym stopniu uciska żyłę wrotną. To pomoże usprawnić cyrkulację krwi w nogach.

Jak mówi wielu lekarzy, 15 tydzień ciąży jest to również czas, kiedy powoli można budować więź z dzieckiem. Spokojne przemawianie czy nawet śpiewanie dziecku pozwoli na poznanie głosu mamy, taty przez malucha.

 

 

Infografika: Benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź