12. tydzień ciąży 12. tydzień ciąży – który to miesiąc?/ iStock

12. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Przeliczanie tygodni ciąży na miesiące okazało się wyzwaniem i wciąż zastanawiasz się: 12. tydzień ciąży - który to miesiąc? To końcówka pierwszego trymestru, ale ten czas szybko leci! Co warto wiedzieć o 12. tygodniu ciąży i na co zwrócić szczególną uwagę?

Spis treści:

12. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Rozpoczęłaś właśnie 12. tydzień ciąży i zastanawiasz się, który to miesiąc? Przeliczenie tygodni ciąży na miesiące wbrew pozorom nie jest wcale takie łatwe. Umownie przyjęło się, że ciąża trwa 9 miesięcy, które dzieli się na trzy trymestry. Przeliczając na tygodnie – ciąża trwa 40 tygodni, jednak tylko niewielki odsetek z nich kończy się w tym terminie – ciąża zakończona pomiędzy 38. a 42. tygodniem również uważana jest za donoszoną. Ginekolodzy odliczanie ciąży rozpoczynają od pierwszego dnia ostatniej miesiączki – czyli jeszcze zanim doszło do zapłodnienia – co sprawia, że niektóre kobiety na początku czują się lekko zdezorientowane. Tak więc 12. tydzień, który to miesiąc? To końcówka 3. miesiąca, a tym samym ostatnie dni pierwszego trymestru.

 

Płód w 12. tygodniu ciąży

12. tydzień ciąży to moment, w którym wielkość płodu wynosi około 7 mm, a jego waga mieści się w przedziale 9-15 gramów. Jego rozwój przebiega bardzo dynamicznie. Płód swoim wyglądem przypomina już noworodka – można dostrzec ładnie zarysowany profil główki z wystającym nosem.

– 12. tydzień ciąży to czas nieustających zmian u płodu, którym dokładnie możemy się przyjrzeć podczas badania ultrasonograficznego. Twarz płodu nabiera odpowiednich proporcji i zrasta się podniebienie. Na tym etapie ciąży kończyny są już dobrze wykształcone, a układ szkieletowy, który do tej pory zbudowany był wyłącznie z miękkich tkanek – twardnieje – mówi ginekolog dr. Dorota Gródecka.

Serce płodu mocno bije, a jego średnie tętno wynosi aż 167 uderzeń na minutę. Uwidaczniają się także narządy płciowe, które są jednak jeszcze zbyt małe, by móc je dostrzec podczas badania kontrolnego. Choć ukształtowały się już najważniejsze części mózgu, to wciąż powstają nowe połączenia nerwowe. W 12. tygodniu ciąży rozwija się aparat słuchowy, dzięki czemu maluszek zaczyna słyszeć mamę, a także – co ciekawe – na tym etapie wykształcają się już paznokcie u rąk i stóp. Dobiega również końca kształtowanie się tarczycy i trzustki.

– 12-tygodniowy płód wykazuje większą wrażliwość na dotyk, a dotkniecie czoła powoduje odwrócenie główki. Choć maluszek kopie nogami, wymachuje rączkami, obraca się i odbija od ścian macicy, przyszła mama nie wyczuwa jego ruchów – trzeba jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Potrafi również otwierać i zamykać usta, a także się uśmiechać – dodaje dr. Dorota Gródecka.

Mimo iż w 12. tygodniu ciąży pępowina, która dostarcza dziecku tlen i składniki odżywcze, jest już w pełni ukształtowana, to przez całą ciążę będzie się nadal wydłużać.

 

Kobieta w 12. tygodniu ciąży

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, która obserwuje w swoim organizmie szereg zmian. Mimo iż w 12. tygodniu ciąży wciąż trwa burza hormonów, to już coraz mniej kobiet zmaga się z mdłościami, nudnościami czy wymiotami. Niestety nadal mogą pojawiać się zaparcia, a wszystko za sprawą produkowanego przez łożysko progesteronu – hormonu mającego wpływ na perystaltykę jelit. Choć brzuszek dopiero powoli zaczyna się zaokrąglać, to waga zapewne wskazuje już kilka dodatkowych kilogramów. Jednak zmiany w wyglądzie i budowie ciała nie są na tyle duże, by osoby postronne mogły je zauważyć. Pod koniec pierwszego trymestru ciąży, wielu kobietom wraca apetyt i jedzenie staje się prawdziwą przyjemnością. Na tym etapie ciąży dno macicy zaczyna wznosić się ponad kość łonową, a na brzuchu może pojawić się ciemna linia od pępka w dół – linea negra.

 

12. tydzień ciąży – o czym musisz pamiętać?

Kiedy mijają dokuczliwe objawy i wraca apetyt, warto zadbać o zdrowe nawyki żywieniowe. Należy pamiętać, że zapotrzebowanie kaloryczne w 12. tygodniu ciąży wynosi około 280-300 kcal. W menu ciężarnej nie może zabraknąć produktów bogatych w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe – NNKT, które odgrywają istotną rolę w procesie kształtowania się tkanek, narządów, jak również biorą udział w budowie błon komórkowych. Niezwykle ważne na całym etapie ciąży jest odpowiednie nawodnienie, które korzystnie wpływa nie tylko na samopoczucie ciężarnej, ale także i płodu.

O czym jeszcze należy pamiętać w 12. tygodniu ciąży? Nie sposób nie wspomnieć o wizycie kontrolnej i badaniu USG – pomiędzy 11. a 13. tygodniem ciąży każda kobieta powinna mieć wykonane  badanie prenatalne. Jednym z podstawowych badań jest właśnie USG, podczas którego lekarz skontroluje czynność serca płodu, sprawdzi budowę płodu, dokona pomiaru przezierności karkowej i kości nosowej.

– Od 10. tygodnia ciąży ginekolog może zasugerować wykonanie testu NIFTY, dzięki któremu możemy określić ryzyko wystąpienia wad genetycznych – zespołu Downa, Edwardsa, Patau czy Turnera – mówi dr. Dorota Gródecka.

Nie można zapomnieć o przyjmowaniu kwasu foliowego i witamin z grupy B – odpowiadających za prawidłową budowę komórek nerwowych, tkanek, mięśni i kości. W przypadku niedoboru żelaza – by zapobiec anemii u ciężarnej – lekarz może zalecić jego suplementację.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź