„Uzależnienie to nie słabość, lecz choroba”. Zobacz poruszające zdjęcia z projektu „Letter to My Mother”
Spis treści:
"Letter to My Mother"
Projekt „Letter to My Mother”, na który składają się fotografie, film i książka, opowiada o walce matek z uzależnieniami. Wzięło w nim udział 40 kobiet z różnych regionów Stanów Zjednoczonych. Każda z nich żyła z nałogiem. Matki nie tylko dały się sfotografować, ale również opowiedziały o tym, jak uzależnienia wpłynęły na ich relacje z dziećmi. W listach i zdjęciach znalazły ujście dla swoich przeżyć.
Doświadczenie przy tworzeniu tego projektu było terapeutyczne nie tylko dla nich, ale przede wszystkim dla jego autora – Branislava Jankicia. Obecny mąż Moniki JAC Jagaciak, jako nastolatek doświadczył uzależnienia. Jego matka Mila była uzależniona od alkoholu i leków. – Z powodu jej choroby mieliśmy wiele bójek i awantur. Wstydziłem się jej – tak wspomina Jankić swoje dzieciństwo. Kiedy dorósł, wyprowadził się z domu i zerwał kontakt z matką.
W 2012 roku zdiagnozowano u niej raka płuc. Lekarze dawali jej rok życia. Myśl, że może utracić matkę bezpowrotnie nie dawała artyście spokoju. – Nie mogłem sobie z tym poradzić – powiedział.
„Letter to My Mother” porusza temat macierzyństwa i uzależnień
W pewnym momencie doszedł do wniosku, że musi w jakiś sposób przepracować trudne emocje. I właśnie wtedy zrodził się pomysł na projekt „Letter to My Mother„. Zaczął pisać do matki list, w którym wyraził żal związany z rozpadem ich relacji i niezrozumieniem jej zmagań. List miał być formą przebaczenia i wyrazem miłości. Jankić próbował w ten sposób na nowo zdefiniować relacje ze swoją matką i pogodzić się z nią po dramatycznej diagnozie.
Wszystkie portrety z projektu „Letter to My Mother” możemy obejrzeć na żywo podczas wystawy w warszawskiej galerii Leto. Wśród poruszających czarno-białych fotografii zobaczymy matkę artysty. Na jednym ze zdjęć przytula Branislava, na kolejnym stoi samotnie, bezbronna i zupełnie naga.
Nadrzędnym celem wystawy „Letter to My Mother” jest zwiększenie świadomości, że uzależnienie to nie słabość, lecz choroba. Branislav Jankić ma nadzieję, że poruszające historie bohaterek projektu zachęcą ludzi do większej otwartości w mówieniu o uzależnieniu oraz inspirowanie kobiet i matek do zwracania się o pomoc. Artysta pokazuje je w zupełnie innym świetle właśnie po to, by rozpocząć na nowo dialog na temat uzależnień i zmienić społeczne postrzeganie zmagających się z nimi matek.
Monika JAC Jagaciak o projekcie „Letter to My Mother”
Koordynatorką warszawskiej wystawy jest żona artysty – Monika Jagaciak-Jankić. W programie „Dzień dobry TVN” modelka zdradziła, że jest 7 miesiącu ciąży i niedługo urodzi córeczkę. Na wernisażu wystawy przyszła mama pojawiła się w czarnej, prostej sukience podkreślającej ciążowe kształty.
„Niezmiernie się cieszę, że w ten wyjątkowy dzień będę miała szansę podzielić się z Wami pracą @slavjankic, która stała się bardzo ważną częścią naszego życia, i w ten sposób uczcić macierzyństwo oraz poruszyć rozmowę na temat krzywdzącej stygmatyzacji matek walczących z uzależnieniem oraz zachęcić wszystkich do stworzenia systemu wsparcia” – napisała Jagaciak.
Dodatkowo poinformowała, że część dochodów ze sprzedaży prac i albumów zostanie przekazana fundacji, która wspiera kobiety.
Wystawa „Letter to My Mother” – gdzie i kiedy można zobaczyć?
Wystawa „Letter to My Mother” będzie czynna do 15 czerwca 2019 roku. W galerii Leto można kupić albumy ze zdjęciami i historiami każdej z bohaterek. Dochód ze sprzedaży w Polsce trafi do fundacji Etezja, wspierającej Ośrodek Wsparcia dla Kobiet z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży.