5 najlepszych pozycji seksualnych dla kobiet w ciąży
Spis treści:
Seks w ciąży - dlaczego warto?
Seks w ciąży może być ciekawym doświadczeniem. Lekarze zalecają go szczególnie po 36. tygodniu ciąży. Dlaczego? Prostaglandyny zawarte w nasieniu mężczyzny wpływają na pojawienie się skurczów macicy. Te z kolei skracając i zmiękczając szyjkę macicy, przygotowują ją do porodu.
Pozycja seksualna w ciąży: klasyczny misjonarz
Trymestr: Pierwszy i drugi, trzeci w zależności od rozmiaru brzucha i wygody kobiety.
Wygoda: Jest to idealna pozycja, jeśli kobieta jest zmęczona. Pozwala na odpoczynek, a partner wykonuje większość pracy. Kontakt wzrokowy pogłębia intymność.
Na co należy zwrócić uwagę: W trzecim trymestrze pozycja leżąca może powodować u kobiety zawroty głowy. W tym przypadku warto położyć poduszki pod plecy, aby kobieta znalazła się w lekko uniesionej pozycji. Jeśli partner zbyt mocno naciska na brzuch, warto wówczas zmienić pozycje na taką, w której ta część ciała nie będzie narażona na ucisk.
Pozycja seksualna w ciąży: na łyżeczkę
Trymestr: Sprawdzi się we wszystkich trzech trymestrach. Szczególnie w trzecim, gdy brzuch ciążowy sprawia, że trudno jest zbliżyć się twarzą w twarz.
Wygoda: Jest to jedna z wygodniejszych pozycji. Dzięki takiemu układowi ciał partner może swobodnie dotykać piersi i stymulować łechtaczkę.
Na co należy zwrócić uwagę: W tej pozycji penetracja może być zbyt płytka, aby kobieta mogła osiągnąć orgazm.
Pozycja seksualna w ciąży: na wspieranego pieska
Trymestr: Jest idealna dla wszystkich trzech trymestrów, ale szczególnie sprawdzi się w trzecim trymestrze, bo duży brzuch ma w tej pozycji oparcie.
Wygoda: Ta pozycja jest odpowiednia dla kobiet, które mają silne bóle pleców lub miednicy. Penetracja jest głęboka i sprzyja osiągnięciu orgazmu oraz stymulacji łechtaczki. Pod brzuch można położyć poduszkę, aby było bardziej miękko i nie wystąpił żaden ucisk podczas mocnych, posuwistych ruchów.
Na co należy zwrócić uwagę: Jeśli kobieta ma zespół cieśni nadgarstka lub obolałe nadgarstki, warto zmienić pozycje na taką, w której ręce będą mogły odpocząć.
Pozycja seksualna w ciąży: na jeźdźca
Trymestr: Sprawdzi się we wszystkich trzech trymestrach.
Wygoda: Ta pozycja jest idealna dla większości kobiet, ponieważ nie muszą one szeroko rozchylać nóg, a brzuch swobodnie leży na brzuchu partnera. W tej pozycji partner może swobodnie stymulować łechtaczkę oraz piersi, potęgując doznania seksualne.
Na co należy zwrócić uwagę: Pozycja siedząca na partnerze może stać się trudna w trzecim trymestrze, ze względu na duży brzuch. Warto wówczas spróbować klęczeć nad partnerem.
Pozycja seksualna w ciąży: na bocznego jeźdźca
Trymestr: Nadaje się przede wszystkim dla pierwszego i drugiego trymestru. W trzecim wszystko jest zależne od wielkości brzucha ciążowego.
Wygoda: W tej pozycji całą pracę wykonuje partner, ma też dogodne dojście do pieszczot intymnych. Kobieta w tej pozycji odpoczywa, brzuch nie jest narażony na żaden ucisk.
Na co należy zwrócić uwagę: W tej pozycji penetracja może być zbyt płytka. W trzecim trymestrze ciąży kobieta może odczuwać lekkie zawroty głowy, jeśli zbyt długo będzie leżała na plecach. Jeśli tak się stanie, należy użyć poduszek, aby podnieść się pod niewielkim kątem.
Polecamy
Ciąża w pigułce - czego możesz się spodziewać? Badania i suplementacja
Planujesz ciążę? A może już małe serduszko bije w Tobie? Podpowiadamy, co zrobić, by wszystko przebiegło pomyślnie.
Pozycje w ciąży
Dopóki ciąża przebiega normalnie, można uprawiać seks tak często, jak ma się na to ochotę i siłę (wyjątki mogą obejmować historię poronienia lub porodu przedwczesnego). Niektóre kobiety obawiają się, że podczas seksu zranią dziecko. Nie należy się tego obawiać, ponieważ dziecko jest chronione przez płyn owodniowy i szyjkę macicy.
Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do uprawiania seksu w ciąży. Kiedy należy utrzymywać wstrzemięźliwość seksualną?
- gdy szyjka macicy się skraca bądź ciężarna zmaga się z niewydolnością szyjki macicy,
- gdy ciąża jest mnoga,
- gdy łożysko jest nieprawidłowo umiejscowione,
- po pęknięciu pęcherza płodowego,
- gdy wcześniejsza ciąża zakończyła się poronieniem lub przedwczesnym porodem.
Seks w ciąży nie jest także dla kobiet, które zmagają się z plamieniami, upławami, bólami podbrzusza, a także w przypadku, gdy jeden z partnerów ma chorobę weneryczną.