Spis treści:
Ile powinno się przytyć w ciąży? Dodatkowe kilogramy to nie lada utrapienie dla ciężarnych. Ile ważą wody płodowe, ile można przytyć w ciąży i ile waży dziecko w 9 miesiącu - na te pytania odpowiada Michał Lipa.
Ile można przytyć w ciąży?
Michał Lipa to jeden z najpopularniejszych lekarzy na Instagramie. Jego profil, poświęcony nowoczesnej diagnostyce USG, obserwuje ponad 21 tys. internautów. W swoim ostatnim poście lekarz postanowił rozprawić się z tematem dodatkowych kilogramów w ciąży.
Ile można przytyć w ciąży? Skoro noworodki ważą średnio 3000-3500 gramów, to skąd biorą się pozostałe kilogramy? Czy istnieje bezwzględna i sztywna granica "zdrowego" przyrostu masy ciała? Na te pytania odpowiedzi udzielił ginekolog i położnik, dr n. med. Michał Lipa.
Ile prawidłowo przytyć w ciąży?
Ginekolog z własnego doświadczenia (a właściwie gabinetu) wie, że waga ciała to dla wielu kobiet drażliwy temat. Zwłaszcza w ciąży. Pacjentki często krępują się mówić, ile przybrało im się na wadze. "Kiedy przeprowadzam USG pomiędzy 11-14 tygodniem ciąży zawsze muszę zapytać o aktualną masę ciała, aby przeprowadzić pełną kalkulację ryzyka. Czasami odpowiedź uzyskuję po dłuższej chwili namysłu, bądź lekkiego zawstydzenia" - podkreśla lekarz i dodaje, że to nic złego, że masa ciała w trakcie ciąży rośnie.
Lekarz podkreśla, że dbanie o siebie i swoje dziecko w ciąży powinno być jednak zgodne z maksymą "jeść dla dwojga, a nie za dwoje".
Zdaniem lekarza nie istnieje sztywna i bezwzględna granica "zdrowego" przyrostu masy ciała, a wszystko tak naprawdę zależy od wagi wyjściowej przed ciążą.
Ginekolog wyjaśnia, że w pierwszym trymestrze ciąży przyrost może być bardziej dynamiczny. Kobieta może przytyć 1-2 kilogramy na miesiąc. Zaś w drugim i trzecim trymestrze ten przyrost będzie nieco mniejszy, bo ok. 0,5 kg na tydzień.
Przyrost może być bardziej dynamiczny w ciągu trzech pierwszych miesięcy- 1-2 kg/ miesiąc, a w II i III trymestrze nieco mniejszy- 0,5 kg/ tydzień.
Ile ważą wody płodowe?
Skoro wiemy, że standardowa masa urodzeniowa dziecka wynosi ok. 3-3,5 kg, to gdzie ukrywają się pozostałe? "Badania naukowe pokazują, że najwięcej zbiera się w tkance tłuszczowej magazynowanej na potrzeby karmienia i porodu - nawet 2 do 4 kg. Kolejne 1,5 kg odpowiada wadze wód płodowych i łożyska oraz 1,5 kg przypadają na wzrastającą masę gruczołów piersiowych" - wylicza ginekolog i dodaje, że najbardziej zaskakuje w tym zestawieniu waga macicy (nawet do 2,3 kg) oraz obciążenie zwiększonej objętości krwi (średnio 1,5-1,8 kg).
Kobiety w ciąży powinny zdawać sobie sprawę z tego, że adaptacja organizmu do wielkiego wyzwania jakim jest ciąża to złożony proces obejmujący wszystkie narządy i układy. "Wspomniany powyżej przyrost to jedynie 3 kg przypadające na masę dziecka, reszta to zmiany adaptacyjne, a nie (jak się wielu wydaje) tłuszcz! - dodaje dr n. med. Michał Lipa.