Bolesna owulacja - nietypowe objawy/ Hello mama wizualizacja stworzona za pomocą AI

Bolesna owulacja – jakie są nietypowe objawy owulacji i kiedy powinny cię zaniepokoić?

Wiele kobiet skarży się na ból nie tylko w czasie menstruacji, ale i podczas owulacji. Ten moment w środku cyklu jest szczególnie ważny dla naszej płodności. Dlaczego owulacja boli i jak sobie z tym poradzić? Czy są sposoby na bolesną owulację?

Spis treści:

Co to jest owulacja i jakie są jej objawy? Ile trwa owulacja?

Owulacja to najważniejszy moment w cyklu menstruacyjnym, kiedy organizm kobiety jest gotowy na zapłodnienie dojrzałej komórki jajowej. Poprzedzająca tę chwilę faza folikularna cyklu jest przygotowaniem do tego wydarzenia. Proces ten monitorują hormony – estrogen, którego poziom właśnie w czasie owulacji jest najwyższy, i hormon luteinizujący wytwarzany przez przysadkę mózgową. Ich zadaniem jest stworzenie organizmowi jak najbardziej dogodnych warunków do zapłodnienia i prawidłowego zagnieżdżenia zarodka. Zmienia się więc tkanka wyściełająca macicę i narasta endometrium. 

W czasie owulacji pęka pęcherzyk Graffa zawierający gotową do zapłodnienia komórkę jajową, która przesuwa się w dół jajowodu i pozostaje tam od 12 do 24 godzin. Tyle więc trwa owulacja. Ponieważ na ogół nie rozpoznajemy tego momentu, za najbardziej płodny czas uważa się 2-3 dni w cyklu w okolicy przypuszczalnego dnia owulacji. 

Cały cykl menstruacyjny kobiety podporządkowany jest owulacji. Kiedy do zapłodnienia nie dojdzie, w kolejnej już fazie cyklu, lutealnej, organizm zacznie cofać dokonane zmiany, złuszczając endometrium i wydalając je w czasie miesiączki. Jednocześnie pierwszy dzień krwawienia jest początkiem nowego cyklu, czyli kolejnych przygotowań organizmu do przyjęcia zapłodnionej komórki.

Cykl 30-dniowy – kiedy owulacja?

Polecamy

Cykl 30-dniowy – kiedy owulacja?

Czytaj

Bolesna owulacja – czy owulacja boli i kiedy ból owulacyjny staje się problemem?

Uwolnieniu komórki jajowej podczas owulacji często towarzyszy naprzemienny ból owulacyjny jajnika prawego lub lewego, nazywany też bólem międzymiesiączkowym. Z większym i mniejszym nasileniem może on występować w każdym cyklu i co jakiś czas. Dolegliwość ta jest ujęta w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) i ma kod N94.0. 

Trudno stwierdzić, czy ból poprzedza moment uwolnienia komórki jajowej czy towarzyszy przesuwaniu się jajeczka w dół jajowodu. Niektóre kobiety w ogóle go nie odczuwają, inne boli przez kilka godzin, jeszcze inne czują odmienność tego etapu cyklu miesiączkowego przez dobę lub dwie. W tym czasie obserwuje się także inne, charakterystyczne objawy. 

  • Wyraźnym dowodem owulacji jest nadprodukcja i zmieniona konsystencja śluzu szyjkowego, który jest śliski i ciągnący jak kurze białko.  
  • Większość kobiet odnotowuje wzrost temperatury od 0,1 do 0,5 stopnia.  
  • Może wystąpić ból podbrzusza po stronie jajnika, który uwalnia komórkę jajową. Ból jajnika po owulacji może być łagodny, ale też nagły i kłujący.

Nietypowe objawy towarzyszące owulacji – kiedy zgłosić się do ginekologa?

Owulacji mogą towarzyszyć także objawy mniej typowe, które nie mają z nią związku. To np. ból stawów, który tłumaczy się powstaniem stanów zapalnych w stawach spowodowanych uwalniającymi się podczas dni płodnych prostaglandynami. U wielu kobiet występuje niewielkie plamienie z dróg rodnych, a także obrzęk warg sromowych 

Niektóre kobiety skarżą się na bolące sutki po owulacji i wyraźnie powiększony brzuch, u innych występują problemy jelitowe. Znane są przypadki dyskomfortu podczas siedzenia – tak daje o sobie znać podrażniona szyjka macicy. Niecodziennym objawem towarzyszącym owulacji jest także zwiększone libido. Podczas owulacji wiele kobiet zauważa, że są bardziej pociągające dla partnerów i podobają się sobie. Pomaga w tym wysoki estrogen, który wpływa na urodę.  

Warto też pamiętać, że są choroby, których objawy można pomylić z bólem owulacyjnym, np.: 

  • zapalenie wyrostka robaczkowego, 
  • torbiel jajnika, 

Jeśli ból w okresie okołoowulacyjnym pojawia się po raz pierwszy, powinno się skonsultować z lekarzem.

Cykl 25 dni - kiedy będzie owulacja?

Polecamy

Cykl 25 dni - kiedy będzie owulacja?

Czytaj

Jak łagodzić ból i dyskomfort? Domowe sposoby na bolesną owulację

Na bolesne owulacje nie ma dedykowanego leczenia. Poza lekami rozkurczowymi i przeciwbólowymi w domu można pomóc sobie, stosując rozgrzewające kąpiele i ciepłe okłady na ból jajników. Niektóre kobiety stosują w tym celu termofor.  

Warto zrelaksować się i odprężyć, najlepiej z kubkiem ciepłej herbaty. Bóle bardziej uporczywe i utrudniające funkcjonowanie warto skonsultować z lekarzem. U kobiet, które nie planują w najbliższym czasie zajścia w ciążę, rozwiązaniem może być antykoncepcja hormonalna, która nie dopuści do owulacji.

 

Bibliografia: 

  1. Czyżyk A., Olszak-Wąsik K., Kurzawa R., Zaburzenia owulacji – jak powinniśmy postępować w 2021 roku w świetle najnowszych wytycznych, Ginekologia po Dyplomie, 2021 (4).  
  2. Powrózek T., Fizjologia rozrodu, materiały Katedry i Zakładu Fizjologii Człowieka, Uniwersytet Medyczny w Lublinie [dostęp: 4.07.2024 r.].
  3. Makowiec-Dąbrowska T., Hanke W., Sprusińska E., Radwan-Włodarczyk Z., Koszada-Włodarczyk W., Zaburzenia cyklu miesięcznego. Czy jest to problem, którym powinien się interesować lekarz medycyny pracy?, Medycyna Pracy 2004; 55 (2): 161 — 167. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź