Spis treści:
Czym jest ospa i jak rozpoznać ospę u dziecka?
Ospa należy do wirusowych chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Najczęściej dotyka dzieci do 15. roku życia, głównie te będące w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Ospę wywołuje wirus Varicella-zoster (VZV) z grupy Herpesviridae, który oprócz niej odpowiedzialny jest również za pojawienie się półpaśca.
Okres wylęgania wirusa, czyli czas od zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów, u osoby niezaszczepionej i niechorującej wcześniej na ospę, wynosi od 10 do 21 dni. W momencie ustąpienia objawów i wyleczenia, patogen ten nie jest całkowicie eliminowany z organizmu człowieka. Przechodzi on w formę latentną, „ukrywając się” w pewnym sensie w przykręgowych zwojach nerwowych. W momencie obniżenia odporności, która może mieć miejsce np. przy leczeniu immunosupresyjnym czy też przy zakażeniu wirusem HIV, wirus uaktywnia się i powoduje objawy związane z półpaścem, a więc wysypkę ograniczoną do jednego dermatomu oraz silne nerwobóle.
Jak można zarazić się ospą?
Ospa szerzy się głównie drogą kropelkową, a wrotami są górne drogi oddechowe. Źródłem zakażenia dziecka jest najczęściej inne chore dziecko. Najłatwiej do zarażenia dochodzi w skupiskach dzieci, np. żłobkach czy przedszkolach.
Ospa zaliczana jest do najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. Ocenia się, że ryzyko zachorowania po kontakcie z osobą chorą, w przypadku osoby niezaszczepionej oraz takiej, która nie przechodziła nigdy wcześniej ospy, wynosi 90 proc.
Chore dziecko zaraża inne maluchy około 24-48 godzin przed pojawieniem się pierwszych wykwitów na skórze. Uważa się, że dziecko jest zakaźne aż do wyschnięcia zmian, co zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu dni.
Najczęstsze objawy ospy u dzieci
Objawy ospy u dziecka związane są przede wszystkim z pojawieniem się charakterystycznych wykwitów, mających na początku formę plamek i grudek, które dość szybko przekształcają się w surowicze pęcherzyki zawierające wirusa, otoczone czerwoną obwódką.
Początkowo pojawiają się na tułowiu i twarzy, a następnie na kończynach. Po około 2-3 dniach zmiany te przysychają i zmieniają się w strupy. W przebiegu ospy wystąpić mogą również objawy prodromalne (zwiastunowe), takie jak: gorączka, bóle głowy czy brak apetytu. Podwyższona temperatura ciała w ospie utrzymuje się do 5-6 dni.
Jak leczyć ospę?
Leczenie ospy jest najczęściej objawowe. Stosowane są leki przeciwgorączkowe, np. paracetamol. W przypadku nasilonego świądu lekarz może przepisać leki przeciwhistaminowe. W niektórych sytuacjach stosuje się również lek przeciwwirusowy – acyklowir. Ważne jest odpowiednie nawodnienie dziecka, staranna higiena i miejscowe stosowanie preparatów odkażających, np. Octeniseptu.
Obecnie w grupie szczepień zalecanych, ale nie obowiązkowych, znajduje się szczepienie przeciwko ospie. Szczepienie to ma wysoką, bo wynoszącą około 95 proc. skuteczność. Jest to żywa, atenuowana szczepionka podawana w 2 dawkach, najczęściej po ukończeniu przez dziecko 12. miesiąca życia w odstępie około 3 miesięcy. Szczepienie to może uchronić dziecko przed potencjalnymi powikłaniami ospy.
Polecamy
Obowiązkowe szczepienia w Polsce
Dzięki powszechnym szczepieniom ochronnym dzieci udało się wyeliminować wiele groźnych chorób, a występowanie innych znacznie ograniczyć. Lista chorób, przeciwko którym musimy dziecko zaszczepić, jest co pewien czas modyfikowana. Jakie obowiązkowe szczepienia dla dzieci obowiązują w 2021 roku i dlaczego są tak ważne?
Powikłania ospy
Podobnie jak w przypadku większości chorób, po ospie wystąpić mogą powikłania. Wśród nich najczęściej wymieniane są:
- nadkażenie bakteryjne, m.in. gronkowcem złocistym,
- zapalenie płuc,
- zapalenie móżdżku,
- zapalenie mózgu,
- niedowład nerwu twarzowego,
- zespół Guillain-Barre,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- ostra małopłytkowość,
- trwałe blizny na skórze w przypadku rozdrapywania strupków lub nieprawidłowego gojenia się zmian.