Zapalenie stawu biodrowego u dziecka – jak często występuje i co zrobić?
Spis treści:
Ból biodra u dziecka – przyczyny
Ból biodra u dziecka ma różne przyczyny w zależności od wieku malucha. U dzieci poniżej czwartego roku życia ból biodra może być objawem urazu, zapalenia kości, infekcyjnego zapalenia stawu czy – w rzadkich przypadkach – choroby nowotworowej. U dzieci starszych, do 10. roku życia, może być symptomem choroby Perthesa (jałowej martwicy głowy kości udowej występującej u dzieci). W grupie dzieci w wieku 10-16 lat możliwe przyczyny bólu biodra to:
- złuszczenie głowy kości udowej,
- złamanie,
- zapalenie kości,
- zapalenie stawu biodrowego,
- choroby nowotworowe (rzadko).
Z uwagi na różnorodność możliwych przyczyn w każdym przypadku wystąpienia bólu biodra u dziecka niezbędna jest konsultacja ze specjalistą i wykonanie badań dodatkowych, aby wykluczyć najgroźniejsze choroby, m.in. te nowotworowe.
Na czym polega zapalenie stawu biodrowego
Przemijające zapalenie stawu biodrowego (transient synovitis – TS) uznawane jest za najczęstszą przyczynę bólu biodra u dzieci. Przyczyny jego powstawania nie są do końca znane. Uważa się, że zapalenie stawu biodrowego może być związane z wirusową infekcją dróg oddechowych u dziecka, upadkiem lub urazem. Objawy choroby, takie jak ból czy ograniczenie ruchomości, spowodowane są zapaleniem błony maziowej wewnątrz stawu biodrowego.
Zapalenie stawu biodrowego jest schorzeniem, które częściej dotyka chłopców w wieku przedszkolnym (między trzecim a ósmym rokiem życia). W około jednej czwartej przypadków dotyczy obu bioder jednocześnie. Choroba ta może mieć charakter nawrotowy. W większości przypadków dochodzi jednak do samoistnego wyleczenia i choroba nie pozostawia powikłań.
Stan zapalny biodra u dziecka – objawy
Zapalenie biodra u dziecka objawia się głównie bólem i ograniczoną ruchomością chorego biodra. Symptomy te pojawiają się nagle, głównie rano po obudzeniu. Ból może promieniować w stronę pachwiny, a także kolana. Dziecko unika stawania na bolącej nodze.
Ból może być tak silny, że maluch w ogóle zrezygnuje z chodzenia. Często symptomy pojawiają się jakiś czas po infekcji wirusowej dróg oddechowych. Częściej dotykają także dzieci zmagające się z alergią. Czasami razem z bólem biodra występować może stan podgorączkowy lub niewysoka gorączka (zazwyczaj do 38,5 st. C.).
Polecamy
Objawy nowotworów u dzieci
Choroby nowotworowe, choć częściej dotykają osób dorosłych, pojawiają się także wśród dzieci. Częstość występowania pewnych rodzajów nowotworów różni się w zależności od wieku dziecka. Diagnoza jest niezwykle trudna zarówno dla najmłodszych, jak i dla ich rodziców. Jakie są objawy nowotworów u dzieci i jakie stosowane są metody leczenia?
Jak postępować w przypadku zapalenia stawu biodrowego u dziecka
Aby zdiagnozować zapalenie biodra u dziecka, lekarz wykonuje określone badania, takie jak USG czy badanie krwi (m.in. CRP). Dzięki nim może np. wykluczyć etiologię bakteryjną zapalenia. Jeśli specjalista podejrzewa zapalenie septyczne, a w badaniu obrazowym widoczny jest płyn w stawie biodrowym u dziecka, może być konieczna punkcja stawu.
Zapalenie stawu biodrowego jest chorobą, która nie wymaga specjalistycznego leczenia czy hospitalizacji. Jeśli objawy są nasilone, można podawać dziecku leki przeciwbólowe i przeciwzapalne w dawkach odpowiednich do masy ciała.
Jeśli objawy nie mijają lub wręcz się nasilają, konieczna jest ponowna konsultacja z pediatrą, który może skierować dziecko na dalsze badania lub do lekarza reumatologa.