Spadek wagi u noworodka - jak reagować? Spadek wagi u noworodka - jak reagować?/ fot. iStock

Spadek wagi u noworodka – jak reagować?

Masa ciała dziecka jest ważnym parametrem rozwoju, który w pierwszych miesiącach życia należy skrupulatnie kontrolować. Spadek wagi u noworodka w pierwszych dniach po porodzie to naturalny objaw, dziecko oddaje smółkę. Kiedy jednak utrata wagi utrzymuje się powyżej kilku dni, nie można jej bagatelizować. Co zrobić, kiedy noworodkowi spada masa ciała?

Spis treści:

Noworodek traci na wadze – przyczyny

Spadek wagi u noworodka, o ile mieści się w normie, jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Gdy utrata masy ciała w pierwszym tygodniu życia pogłębia się i jest większa niż 10 proc., niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Do najczęstszych przyczyn niefizjologicznego spadku wagi u niemowląt należą:

  • Problemy podczas karmienia wklęsłe brodawki, dokarmianie mlekiem modyfikowanym lub krótkie wędzidełko mogą być przyczyną nieefektywnego karmienia i spadku masy ciała. 
  • Problemy z laktacją – problemy z laktacją i przystawianiem noworodka do piersi najczęściej pojawiają się w pierwszych dniach po porodzie. Zalecana jest konsultacja z doradcą laktacyjnym. 
  • Zbyt krótkie karmienienoworodek powinien ssać aktywnie każdą pierś przez 10-15 minut. Niektóre dzieci jedzą zbyt krótko, często od razu zasypiają podczas karmienia. 
  • Odwodnienie – noworodki odwadniają się bardzo szybko. Niekiedy w wyniku biegunki lub wymiotów dochodzi do nienaturalnego spadku wagi. 
  • Anemia (niedokrwistość) – zazwyczaj pojawia się u wcześniaków lub w przypadku konfliktu serologicznego.
  • Alergia pokarmowa – może pojawić się zarówno u dzieci karmionych mlekiem mamy, jak i tych karmionych mlekiem modyfikowanym.

Fizjologiczny spadek masy ciała noworodka

Fizjologiczny spadek masy ciała noworodka rozpoczyna się tuż po porodzie. Już od pierwszej doby życia dziecko zaczyna tracić na wadze. Za normalny uznaje się spadek wagi u noworodka o około 5-7 proc. w ciągu pierwszych trzech dni po urodzeniu. Od czwartego-piątego dnia masa ciała powinna stopniowo się zwiększać, by ósmego dnia przekroczyć wagę urodzeniową. Spadek masy ciała związany jest głównie z utratą płynów w wyniku oddawania moczu, smółki, czyli pierwszego w życiu noworodka stolca, a także wysychania kikuta pępowinowego.

Dlaczego noworodek chudnie?

Masa dziecka, szczególnie w pierwszych miesiącach życia, jest wyznacznikiem prawidłowego rozwoju. Spadek masy noworodka może mieć wiele przyczyn. 

Już od pierwszych minut po porodzie, noworodek musi dostosować się do nowych warunków życia. Płuca oczyszczają się z resztek wód płodowych, skóra oraz kikut pępowinowy wysychają, jelita oczyszczają się ze smółki. Jednocześnie w pierwszych dobach życia, objętości zjadanego przez dziecko pokarmu są jeszcze niewielkie. Skutkiem tych wszystkich procesów jest właśnie „chudnięcie” noworodka w ciągu pierwszych trzech dób życia. Ważne, aby spadek masy ciała nie przekroczył 7-10 proc. – mówi pediatra Ewelina Golis.

Dziecko nie przybiera na wadze – co z tym zrobić?

Polecamy

Dziecko nie przybiera na wadze – co z tym zrobić?

Prawidłowy wzrost masy ciała jest bardzo ważnym wskaźnikiem zdrowia i rozwoju dziecka. Kiedy rodzice zauważą, że ich maluch nie przybiera prawidłowo na wadze, priorytetem powinno stać się odnalezienie przyczyny tego stanu rzeczy. Być może niemowlę nie jest prawidłowo karmione, często wymiotuje lub występuje u niego choroba przebiegająca z upośledzeniem wchłaniania.

Czytaj

Spadek wagi noworodka a wypis ze szpitala

Fizjologiczny spadek wagi noworodka, choć budzi niepokój rodziców, jest całkowicie normalny. Niewielka utrata wagi lub spadek masy ciała do 8 proc., ale utrzymanie wagi z dnia poprzedniego nie jest przeciwwskazaniem do wypisu ze szpitala. Zbyt duży spadek wagi u noworodka wymaga konsultacji neonatologa, a niekiedy wykonania dodatkowych badań. Dziecko nie zostaje wypisane ze szpitala. Odpowiedni przyrost masy ciała wymaga czujnej obserwacji, w szczególności w okresie noworodkowym.

Co zrobić, gdy noworodkowi spada masa ciała?

Jeśli dziecko mimo upływu dni traci na wadze lub przyrost masy ciała jest mniejszy niż zalecane 170 g tygodniowo, należy dokładniej przyjrzeć się parametrom. 

Jeżeli spadek następuje w pierwszych trzech dobach życia i nie przekracza 10 proc. masy ciała, nie należy się przejmować. Zadbanie o prawidłowe, regularne przystawianie do piersi wraz z oceną skuteczności karmienia przez doświadczoną położną oraz zapewnienie komfortu cieplnego będą kluczowymi czynnikami, które pomogą maluchowi zacząć przyrastać.

– Jeżeli mimo naszych starań następuje spadek masy ciała lub przyrost jest zbyt mały, należy skontaktować się z lekarzem pediatrą lub neonatologiem. Przyczyn tego stanu może być bardzo wiele – począwszy od nieprawidłowości związanych z samą techniką lub częstością, długością karmień, skończywszy na chorobach zagrażających życiu noworodka. Konieczna zatem jest całościowa ocena dziecka – dokładny wywiad wraz z badaniem. – dodaje Ewelina Golis. 

Prawidłowy przyrost w pierwszych trzech miesiącach życia wynosi około 25-30g/dobę. Maksymalnie po dwóch tygodniach od narodzin waga dziecka powinna wrócić do tej z dnia narodzin. By zmniejszyć ubytek wagi u noworodków, zaleca się jak najczęstsze przystawianie dziecka do piersi.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź