Jak wybrać pediatrę dla dziecka? / iStock

Jak wybrać pediatrę dla dziecka?

Pediatra towarzyszy dziecku od pierwszych dni życia aż do skończenia 18 lat. Dlatego decyzja dotycząca wyboru lekarza jest bardzo istotna. Sprawdź, po czym poznać dobrego pediatrę i czym kierować się przy jego wyborze.

Spis treści:

Pierwszy lekarz dla dziecka

Dzieci dużo bardziej niż dorośli narażone są na różnego rodzaju infekcje. Im dziecko młodsze, tym częściej wymagać może wizyty u lekarza pediatry. Dobrze by było, gdyby maluszek znał swojego lekarza, który nie jest często zmieniany. 

Najlepiej, by pierwszym lekarzem dla dziecka był specjalista z przychodni w najbliższym otoczeniu. Podróże z malutkim dzieckiem są uciążliwe, dlatego lepiej i wygodniej będzie, jeśli do przychodni można będzie dotrzeć w krótkim czasie. Warto też, by pierwszy lekarz dla dziecka był pediatrą polecanym przez rodzinę czy bliskich. 

Jeśli zastanawiacie się, jak wybrać pediatrę dla noworodka lub niemowlaka, warto poszukać kogoś mającego doświadczenie w pracy z najmłodszymi dziećmi. Opieka nad takim maluszkiem oraz postępowanie czy diagnostyka dzieci starszych różnią się nieco.

Jak wybrać pediatrę dla dziecka?

Dziecko po urodzeniu powinno zostać zapisane do przychodni NFZ. To tam odbywać się będą szczepienia, wizyty kontrolne i leczenie ewentualnych chorób. Niektórzy rodzice wolą, gdy pediatra jest konkretny i nie daje sobie „wejść na głowę” dziecku. Inni zaś wolą, aby wizyta przebiegała dłużej, ale w miłej i wesołej atmosferze. Wybór więc zależy głównie od preferencji, ale też wygody rodziców. Warto jednak podjąć przemyślaną decyzję, ponieważ dzieci przyzwyczajają się do miejsca i lepiej znoszą wizyty, gdy odwiedzają tego samego pediatrę.

Jak przygotować dziecko do wizyty u lekarza?

Polecamy

Jak przygotować dziecko do wizyty u lekarza?

Wiele dzieci boi się wizyt u lekarza. Z tego powodu często płaczą w gabinecie lekarskim i nie chcą dać się zbadać. Rodzice mogą jednak przygotować dziecko do wizyty w przychodni, by strach i stres były mniejsze. Jak zachęcić dziecko i co zabrać do lekarza?

Czytaj

Pediatra a neonatolog

Współcześnie pierwszym lekarzem badającym dziecko po narodzinach jest lekarz neonatolog. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, czym zajmuje się pediatra, a czym neonatolog

Neonatolodzy zatrudnieni są na oddziałach noworodkowych w szpitalu. Z założenia opiekują się dziećmi do 1. miesiąca życia, czyli noworodkami. Jeśli jednak urodzi się wcześniak i przebywa najpierw na oddziale intensywnej terapii, to pozostanie pod opieką neonatologa dłużej. W przychodni i na oddziałach pediatrycznych pracują pediatrzy. To oni przejmują opiekę nad dziećmi po opuszczeniu szpitala, badają dzieci z infekcjami czy przed szczepieniem. 

Zdarza się też, że lekarz po zrobieniu specjalizacji z pediatrii rozpoczyna kolejną z neonatologii. Wtedy może pracować zarówno na oddziale noworodkowym jako neonatolog, jak i w przychodni jako pediatra.

Po czym poznać dobrego pediatrę?

Zanim spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, po czym poznać dobrego pediatrę, trzeba ustalić, co rozumiemy przez określenie „dobry pediatra”. Większość z nas wyobraża sobie najpewniej miłego, spokojnego lekarza lub lekarkę, mających wspaniały kontakt z dzieckiem już od pierwszej chwili wizyty. Dobrym pediatrą jest też nazywany często lekarz traktujący każdego pacjenta indywidualnie, nieprzepisujący wciąż wszystkim tych samych leków, tylko podchodzący do każdego dziecka inaczej, w zależności od potrzeb. 

Najczęściej za dobrego pediatrę uznaje się również lekarza zlecającego dodatkowe badania i dbającego o wykluczenie groźnych przyczyn pojawiających się objawów. Dobry pediatra jest więc empatyczny, zaangażowany, poświęcający odpowiednią ilość czasu każdemu dziecku. Niestety, z uwagi na ogromne braki kadrowe wśród lekarzy, jest ich niewystarczająco, aby zapewnić, mimo wielkich chęci, każdemu pacjentowi tak dokładną i kompleksową opiekę.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź