Jak przygotować dziecko do wizyty u lekarza? /fot. iStock Jak przygotować dziecko do wizyty u lekarza? /fot. iStock

Jak przygotować dziecko do wizyty u lekarza?

Wiele dzieci boi się wizyt u lekarza. Z tego powodu często płaczą w gabinecie lekarskim i nie chcą dać się zbadać. Rodzice mogą jednak przygotować dziecko do wizyty w przychodni, by strach i stres były mniejsze. Jak zachęcić dziecko i co zabrać do lekarza?

Spis treści:

Kiedy iść z dzieckiem do lekarza?

Do lekarza należy wybrać się z dzieckiem nie tylko wtedy, gdy czuje się źle lub jest chore, ale też gdy jest zdrowe. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej dzieci powinny być poddawane regularnym badaniom bilansowym. Nie są one obowiązkowe, lecz dostarczają istotnych informacji dotyczących rozwoju dziecka. Konsultacją z lekarzem rozpoczyna się każdą wizytę w celu zaszczepienia dziecka. Z dzieckiem należy udać się do lekarza w przypadku wystąpienia niepokojących objawów związanych np. z nieprawidłowym rozwojem czy cofaniem się kroków milowych osiągniętych przez dziecko.

 

Dziecko się boi – co zrobić?

Spotkań z lekarzem w ciągu całego dzieciństwa, a szczególnie pierwszych lat życia, jest całkiem sporo, dlatego też ważne jest odpowiednie nastawienie dziecka, aby wizyta w przychodni nie wiązała się z negatywnymi emocjami czy strachem.

Dzieci najczęściej boją się wizyty u lekarza z powodu stresu, który wyczuwają lub zauważają u rodziców. Jeśli więc rodzice się denerwują, dziecku emocje się udzielają. Wiele małych dzieci boi się samego wyglądu lekarza czy pielęgniarki, bo jest dla nich czymś, czego nie widzą na co dzień. 

Aby tego uniknąć, można oglądać z dzieckiem książeczki, w których na obrazkach znajdują się osoby pracujące w przychodni. Dzięki temu nie będzie ono zaskoczone ubiorem personelu medycznego. Jeśli dziecko boi się wizyt u lekarza, można pomyśleć o zmianie placówki na taką, która jest przystosowana dla dzieci, np. ma kolorowe ściany, dostępne zabawki, a personel nosi różnobarwne stroje medyczne z postaciami z bajek. 

Aby zmniejszyć strach dziecka, warto pokazać na sobie, co lekarz będzie badał. Dziecko zawsze należy uprzedzić o wizycie i nie oszukiwać, że będzie to wyprawa do sklepu. Wzbudzi to tylko nieufność dziecka i nasili jego strach.

Jak zachęcić dziecko?

Aby zachęcić dziecko do wizyt u lekarza, należy zawsze spokojnie mu wytłumaczyć, po co idzie do przychodni i co je tam czeka. Panikowanie czy stres rodziców nasila strach dziecka i jego obawy związane z wizytą w przychodni. 

Poza wyjaśnieniem dziecku, jak wygląda spotkanie z lekarzem, można w domu pokazać, jak wygląda słuchanie serduszka czy świecenie lampką do buzi. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju gadżetów oswajających dzieci z lekarzem i wizytami w przychodni. Są to puzzle, gry czy maskotki pokazujące ludzkie ciało i umożliwiające dziecku kontakt z medycznym wyposażeniem poprzez zabawę.

Co zabrać?

Na wizytę w przychodni najlepiej przyjść przed czasem, aby dziecko mogło poznać i obejrzeć spokojnie nowe miejsce. Jeśli rodzice będą się spieszyć, zbyt dużo nowych wrażeń może nasilić strach i wywołać płacz u dziecka. 

W przypadku młodszych dzieci warto zabrać na wizytę dodatkowe pampersy, a jeśli dziecko jest karmione butelką to można wziąć mleko, ponieważ czasami oczekiwanie może przedłużyć się, a głodne dziecko stanie się bardziej niespokojne podczas badania. 

W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym warto zabrać ulubioną zabawkę czy maskotkę, która nie dość, że może odwrócić uwagę dziecka, to doda mu otuchy w gabinecie lekarskim. 

Aby nie powodować niepotrzebnego stresu zarówno u siebie, jak i u dziecka, warto do wizyty odpowiednio się przygotować, zabrać poprzednie wyniki badań czy konsultacji. Dobrze przygotować sobie przed wizytą ewentualne pytania i wątpliwości na kartce. Dzięki temu nic nam nie umknie nawet w stresującej sytuacji.

Jak zachowywać się z dzieckiem u lekarza?

Najważniejszy podczas wizyty z dzieckiem u lekarza jest spokój rodzica. Oczywiste, że płacz i strach dziecka powodują u większości rodziców niemałe zdenerwowanie. Mimo to nie należy pokazywać dziecku naszych negatywnych emocji. Dodatkowo niepokój rodzica powoduje, że strach dziecka nasila się, a lekarzowi wówczas trudniej jest zbadać dziecko lub wykonać inne niezbędne procedury. 

Nie wolno też być surowym i krzyczeć na dziecko, ponieważ to zaogni całą sytuację i prawdopodobnie uniemożliwi wykonanie jakichkolwiek czynności. Najlepiej więc współpracować z personelem medycznym i słuchać próśb oraz poleceń lekarza. Pomoc rodzica często jest bowiem nieoceniona, np. gdy trzeba zbadać dziecku uszy. Jeśli rodzic zachowa spokój, istnieje duża szansa, że wizyta zakończy się sukcesem, a dziecko nie będzie miało traumy związanej z wizytami u lekarza w przyszłości.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź