Biała herbata w ciąży - czy można ją pić? /fot. iStock Biała herbata w ciąży – czy można ją pić? /fot. iStock

Biała herbata w ciąży – czy można ją pić?

Herbata jest (zaraz po wodzie) drugim najczęściej spożywanym napojem w Polsce. Oprócz klasycznej herbaty czarnej dużą popularnością cieszą się jej inne odmiany: zielona, biała i czerwona, które także cenione za korzystny wpływ na zdrowie. Jakie herbaty można pić w ciąży? Czy uważana za najdelikatniejszą biała herbata w ciąży jest także najbezpieczniejsza?

Spis treści:

Herbaty w ciąży

W kontekście napojów, których należy unikać w ciąży, mówi się przede wszystkim o stanowczo zabronionym alkoholu i ograniczaniu picia kawy jako źródła kofeiny. Często jednak zapominamy, że kofeina to składnik nie tylko kawy, ale także herbaty. Nieco mylące może być to, że w liściach herbaty związek ten jest nazywany teiną – nie zmienia to jednak faktu, że jest to ta sama substancja o tym samym działaniu. Dodatkowo w herbacie obecne są też związki takie, jak: garbniki czy szczawiany, które mogą ograniczać wchłanianie substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka, w tym kwasu foliowego i witamin z grupy B. Picie herbaty w ciąży może być więc równie szkodliwe co picie kawy.

Jakie herbaty w ciąży można pić?

Na rynku mamy jednak szeroki wybór różnych rodzajów herbaty. Różnią się one swoim składem i właściwościami. 

  • Czarna herbata – charakteryzuje się najwyższą zawartością teiny (47-90 mg/kubek) i garbników, przez co zmniejsza przyswajanie witamin i wypłukuje z organizmu składniki mineralne (m.in. fluor, wapń, cynk, kwas foliowy). Jednocześnie zawiera najmniej związków polifenolowych przekładających się na prozdrowotne działanie herbaty.
  • Zielona herbata – zawiera mniej teiny niż herbata czarna (30-70 mg/kubek) przy większej zawartości związków polifenolowych. Dodatkowo stanowi źródło fluoru, cynku, żelaza i witamin A i C. 
  • Biała herbata – najdelikatniejszy typ herbaty, produkowany w podobny sposób co herbata zielona, jednak wyłącznie z użyciem młodych liści i pąków. Charakteryzuje się najniższą zawartością teiny (6-55 mg/kubek) i najwyższą ilością związków polifenolowych. 

Jakie herbaty są najlepszym wyborem w ciąży? Herbata czarna przy najwyższej zawartości kofeiny i garbników jest najbardziej odradzana w ciąży, szczególnie że jej picie nie niesie za sobą wielu korzyści zdrowotnych. Znacznie lepszym wyborem są herbaty zielone i białe, które przy niższej zawartości szkodliwych w ciąży związków wykazują też silne efekty prozdrowotne.

Biała herbata w ciąży – czy jest zdrowa?

Biała herbata charakteryzuje się niską zawartością teiny, a jednocześnie stanowi bogate źródło polifenoli o korzystnym wpływie na nasze zdrowie. Podobnie jak zielona herbata jest ona znana głównie z silnych właściwości przeciwutleniających. Wykazuje jednak także liczne efekty odgrywające dużą rolę w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, takich jak: cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca czy depresja. Dlaczego picie białej herbaty może być zdrowe?

  • Reguluje ciśnienie krwi.
  • Obniża poziom cukru we krwi i zmniejsza insulinooporność.
  • Pozytywnie wpływa na profil lipidowy – obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, pobudza metabolizm lipidów w wątrobie.
  • Redukuje stres i poprawia nastrój.
  • Działa lekko pobudzająco i orzeźwiająco.
  • Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.

Jak widać, spożywanie białej herbaty w ciąży w umiarkowanych ilościach może przynieść wiele korzyści. Nie trzeba więc z niej całkowicie rezygnować, jedynie należy mieć na uwadze konieczność ograniczania ilości spożywanej herbaty.

Czy kawa w ciąży jest szkodliwa?

Polecamy

Czy kawa w ciąży jest szkodliwa?

Mała czarna o poranku to dla wielu z nas rytuał rozpoczynający dzień. Proces zaparzania, zapach, smak, chwila dla siebie – to czynności, które poprawiają humor i dodają energii. Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez kawy, to z pewnością zastanawiasz się, czy wolno ci będzie pić kawę w ciąży. Wyjaśniamy!

Czytaj

Jaka biała herbata w ciąży jest najlepsza?

Na zawartość teiny możemy wpłynąć nie tylko poprzez wybór odpowiedniego typu herbaty, ale także za pomocą sposobu jej przygotowania. Już na etapie zakupu białej herbaty warto zwrócić uwagę na jej formę – herbaty w torebkach, często mocno rozdrobnione, charakteryzują się wyższą zawartością teiny niż herbaty liściaste. Z kolei podczas przygotowywania naparu dużą rolę odgrywa temperatura użytej wody (nie powinna przekraczać 90 st. C.) oraz czas parzenia – im dłuższy, tym więcej teiny przechodzi do naparu. Najlepsza biała herbata w ciąży będzie więc słabą herbatą liściastą, parzoną przez 1-5 min w temperaturze 70-85 st. C.

Ile herbaty białej w ciąży można wypić?

Mimo wszystko nawet słaba herbata biała zawiera pewne ilości teiny i związków mogących negatywnie wpływać na przyswajanie kwasu foliowego, istotnego dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego. Ile herbaty białej w ciąży można pić, aby nie zaszkodzić sobie i swojemu dziecku? Zgodnie z zaleceniami powinno się ograniczać do maksymalnie 1-2 kubków dziennie. Taka ilość mieści się w granicach bezpiecznego spożycia teiny, a jednocześnie wciąż pozwala na czerpanie korzyści z prozdrowotnego wpływu białej herbaty.

Dieta w ciaży: Jak zdrowo odżywiać się w ciąży? - sprawdź infografikę!

Dieta w ciąży - jak zdrowo odżywiać się w ciąży?

Źródła:

  1. Czernicka M, Zaguła G, Puchalski C i wsp., Ocena wartości zdrowotnej naparów wysokogatunkowych herbat liściastych białych i zielonych w oparciu o analizę zawartości fluorków, kofeiny i składu mineralnego. Bromat. Chem. Toksykol. 2015; 48(4).
  2. Hinojosa-Nogueira D, Perez-Burillo S, de la Cueva SP i Rufian-Henares JA.,Green and white teas as health-promoting foods. Food Funct. 2021; 12.
  3. Pastoriza S, Mesias M, Cabrera C i Rufian-Henares JA.,Healthy properties of Green and White teas: an update. Food Funct 2017; 8(8).
  4. Sanlier N, Atik I, Atik A.,A minireview of effects of white tea consumption on diseases. Trends Food Sci. Technol.2018; 82.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź