Szpilki w ciąży – czy to dobry pomysł? / iStock

Szpilki w ciąży – czy to dobry pomysł?

Szpilki – dla jednych symbol kobiecości, dla innych akceptowany społecznie wariant chińskiego krępowania stóp. Dla jednych +100 do kobiecości, dla innych -1000 do zdrowia i wygody. Niezależnie od tego, po której jesteś stronie, sprawdź, co warto wiedzieć o chodzeniu na szpilkach w ciąży.

Spis treści:

Szpilki w ciąży – czy to dobry pomysł?

Ciąża to czas, w którym zmienia się całe nasze ciało. Zupełnie dosłownie od stóp po głowę zachodzą przemiany, powodowane wpływem hormonów oraz zwiększeniem masy ciała

Z tego względu szczególnie „obrywa się” stopom, które dość niespodziewanie zaczynają dźwigać najpierw kilka, a później kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt dodatkowych kilogramów. 

Nie bez powodu wiele kobiet sądzi, że w ciąży urosły ich stopy. Badania dowodzą, że to nie mit. Dlaczego tak się dzieje? 

  • Więzadła i ścięgna ulegają przeciążeniom i rozciągnięciu pod wpływem większego ciężaru ciała.
  • Tkanki stóp rozciągają się również pod wpływem hormonów, takich jak oksytocyna i relaksyna.
  • Zmiana środka ciężkości ciała z powodu powiększonego brzucha również wpływa na kształt i rozmiar stóp, przyczyniając się do ich powiększenia, zmniejszenia łuku, a także wygięcia palucha (haluks).
  • Zmiany napięć mięśni nóg i pośladków w trakcie ciąży wpływają na przenoszenie ciężaru ciała na przyśrodkową część stopy.
  • Zmiany mięśni strukturalnych podtrzymujących kręgosłup, a także pogłębienie lordozy i zmiany ustawienia miednicy mogą powodować m.in. przeprost stóp i w konsekwencji większy rozmiar.
  • Na powiększenie stóp mogą wpływać również częste u ciężarnych obrzęki kończyn.

Czy szpilki w ciąży są w tej sytuacji dobrym pomysłem? Czy można nosić obcasy w ciąży? Poznajmy argumenty za i przeciw.

Obcasy w ciąży – tak czy nie?

Buty na obcasie, zdaniem fizjoterapeutów i ortopedów, nie są najlepszym pomysłem, nie tylko w ciąży. Zaleca się, aby szczególnie w czasie oczekiwania na dziecko zrezygnować z nich lub zminimalizować czas w szpilkach czy innych butach na obcasie. Dlaczego obcasy w ciąży nie są zalecane?

  • Względy bezpieczeństwa – buty na obcasie są mniej stabilne niż te na płaskiej podeszwie. Dlatego zaleca się, aby unikać szpilek w ciąży, szczególnie po 25. tygodniu ciąży, gdy brzuch jest już dość duży. 
  • Obcasy przyczyniają się do nieprawidłowego wygięcia kręgosłupa, co może powodować bóle, m.in. w odcinku krzyżowym, ale również szyjnym. To dodatkowa trudność dla kręgosłupa, który w ciąży cierpi z powodu zmiany sylwetki i dodatkowych kilogramów. 
  • Noszenie obcasów powoduje przeprost kolan, nieprawidłowe ułożenie stóp i ścięgien Achillesa. Przy zwiększonej masie ciała w ciąży może to sprzyjać bolesnym skurczom łydek, a nawet kontuzjom. 
  • Przy nienaturalnym wygięciu i usztywnieniu nóg zwiększa się prawdopodobieństwo żylaków, które są częstym problemem ciężarnych.
Jak mamy powinny dbać o zdrowy kręgosłup

Polecamy

Jak mamy powinny dbać o zdrowy kręgosłup

Na co narzekają młode mamy? Poza brakiem czasu i niewyspaniem najczęściej dokucza im kręgosłup, eksploatowany do bólu podczas opieki nad niemowlęciem. Warto zadbać o odpowiednią postawę i unikać ciężaru, by zachować zdrowy kręgosłup.

Czytaj

Czy można chodzić w szpilkach w ciąży?

Jeśli trudno ci wyobrazić sobie siebie w płaskich butach, niekoniecznie musisz rezygnować z obcasów w ciąży. Warto jednak zachować pewne zasady, które sprawią, że będziesz mogła chodzić w szpilkach bez dużej szkody dla zdrowia. 

Jakie buty na obcasach są odpowiednie dla ciężarnych? 

  • Obcasy niższe niż 5 cm.
  • Buty z szerszym noskiem. Buty o zwężonym czubku dodatkowo deformują stopę. Mogą zwiększyć ryzyko haluksów, które są częstym skutkiem ciążowego płaskostopia. 
  • Pomyśl nad zmianą szpilek na buty na szerszym obcasie, co gwarantuje większą stabilizację stopy i całego ciała podczas chodzenia. 

Pamiętaj też, aby ćwiczyć łydki i stopy. Zaleca się rozciąganie łydek i ścięgna Achillesa, a także ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne. Wystarczy podnoszenie drobnych przedmiotów palcami stóp, aby rozluźnić spięte ścięgna. Codzienne rozciąganie zapobiegnie wielu trudnościom, jakich doświadczają nogi ciężarnych, szczególnie w butach na obcasie. Możesz też stosować kremy i żele zmniejszające obrzęki, skurcze i żylaki. Aby uniknąć bolesnych skurczy łydek, nie zapominaj o odpowiedniej suplementacji magnezu.

Jakie buty dla ciężarnych są najlepsze?

Ponieważ już wiemy, że obcasy w ciąży nie są najlepszym pomysłem, jakie buty będą najkorzystniejsze dla ciężarnych? 

  • Buty, które NIE są całkiem płaskie. Baleriny czy sandały z cienką i idealnie płaską podeszwą mogą sprzyjać rozwojowi płaskostopia.
  • Dobrze amortyzowane buty sportowe.
  • Buty na obcasiku nie większym niż 2 cm i szerokim.
  • Jeśli rozmiar stopy w czasie ciąży ulegnie zwiększeniu, warto kupić nowe buty, zamiast próbować wciskać się w dotychczasowe. 
  • Buty dla przyszłej mamy powinny być przewiewne, szerokie, nieuciskające, aby zapewnić komfort nawet obrzękniętym, zmęczonym stopom.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź