Spis treści:
Co to jest chlamydia
Chlamydia, a dokładnie Chlamydia trachomatis, to atypowa bakteria wewnątrzkomórkowa wywołująca chorobę weneryczną – chlamydiozę. Jest to zakaźna choroba przenoszona drogą płciową. Zakażenie może obejmować miejsca intymne zarówno kobiety, jak i mężczyzny, i powodować m.in.:
- zapalenie szyjki macicy,
- zapalenie cewki moczowej (tzw. NGU – nierzeżączkowe zapalenie cewki),
- zapalenie odbytu,
- zapalenie spojówek,
- zapalenie gardła.
Powikłaniami zakażenia chlamydią mogą być zapalenie najądrza u mężczyzn, a u kobiet np. zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID). Nieleczona chlamydioza w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do niepłodności. U kobiet pojawia się też większe ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej oraz poronienia, szczególnie gdy przebieg zakażenia chlamydią jest bezobjawowy.
Zakażenie chlamydią w ciąży
W czasie ciąży wiele chorób oraz ich leczenie przebiega inaczej, różne są także ich skutki. Dlatego też każda infekcja, w tym choroba weneryczna, wymaga konsultacji z lekarzem i wdrożenia odpowiedniego postępowania minimalizującego negatywne konsekwencje zakażenia.
Zakażenie chlamydią w ciąży następuje drogą płciową. Najczęściej objawia się jako zapalenie szyjki macicy lub cewki moczowej. W wielu przypadkach może mieć również przebieg bezobjawowy. W przypadku wykrycia chlamydii w ciąży często wykonywane są dodatkowe badania w kierunku innych chorób przenoszonych drogą płciową.
W ramach profilaktyki zakażenia chlamydią w ciąży należy stosować prezerwatywy oraz ograniczyć liczbę partnerów seksualnych.
Objawy zakażenia chlamydią w ciąży
Objawy zakażenia chlamydią w ciąży to zazwyczaj nieprawidłowa śluzowo-ropna wydzielina z pochwy o żółtawym zabawieniu. Poza tym może się również pojawić wodnista wydzielina z cewki moczowej, szczególnie w godzinach porannych oraz pieczenie przy oddawaniu moczu. Możliwe jest także krwawienie z dróg rodnych po stosunku. W badaniu wziernikiem lekarz ginekolog dostrzega zaczerwienienie śluzówki szyjki macicy.
Polecamy
Matki wcześniaków. „Nie mówcie im co będzie za rok, że będą święta, że ani się obejrzą, a dzieci pójdą do przedszkola, że jutro będzie lepiej. Jest tylko tu i teraz”
Do porodu jadą często, zanim ciąża na dobre stanie się widoczna. Rodzą dzieci o wadze 600 czy 700 gramów. A potem się boją. Drżą, gdy słyszą diagnozę, bo ta może brzmieć jak wyrok. Puls przyspiesza na dźwięk telefonu, bo przecież mogą dzwonić ze szpitala. Nie śpią, nie jedzą, nie myślą o niczym innym poza tym, żeby przeżyło, żeby wytrzymało jeszcze godzinę, jeszcze dzień, jeszcze noc.
Chlamydia w ciąży – wpływ na dziecko
Bezobjawowa chlamydia, poza problemami z zajściem w ciążę, może też doprowadzić do poronienia lub spowodować poród przedwczesny. Jeśli u kobiety podczas porodu aktywne jest nieleczone wcześniej zakażenie, to istnieje około 80-procentowe ryzyko, że dziecko, przechodząc przez kanał rodny, ulegnie zarażeniu. A infekcja chlamydią u noworodka może wywołać m.in. zapalenie spojówek oraz zapalenie płuc wymagające hospitalizacji i antybiotykoterapii. U zakażonych kobiet w okresie poporodowym częściej występują powikłania w postaci zapalenia błony śluzowej macicy.
Jak leczyć chlamydię w ciąży
W przypadku wystąpienia objawów sugerujących infekcje dróg rodnych lub moczowych konieczne jest wykonanie szczegółowych badań. Najczęściej lekarz pobiera wymaz z cewki moczowej i kanału szyjki macicy. Po zdiagnozowaniu leczenie infekcji polega na stosowaniu antybiotyków; powinno ono dotyczyć wszystkich partnerów. U kobiet w ciąży w leczeniu wykorzystuje się najczęściej erytromycynę lub amoksycylinę. Niedozwolone w czasie ciąży jest zażywanie doksycykliny. Leczenie chlamydii w ciąży jest konieczne ze względu na możliwe powikłania, które może nieść za sobą zakażenie tą bakterią. U kobiet ciężarnych polecane jest również wykonanie kontrolnych badań po przeleczeniu.