Stosunek przerywany a ciąża – czy może dojść do zapłodnienia?
Spis treści:
Co to jest stosunek przerywany?
Stosunek przerywany to jedna z metod antykoncepcyjnych polegająca na wyciągnięciu penisa z pochwy przed samym wytryskiem. W efekcie nasienie ma nie dostawać się do dróg rodnych kobiety. Warto jednak podkreślić, że wycofanie członka przed wytryskiem często jest bardzo trudne, przez co w wielu sytuacjach kończy się to niepowodzeniem.
Czy stosunek przerywany chroni przed ciążą?
Choć stosunek przerywany uznawany jest w pewnym sensie za metodę antykoncepcyjną, to jej skuteczność jest niewielka. Wskaźnik Pearla tego typu „zabezpieczenia” waha się między 15 a 28. Oznacza to, że na 100 kobiet współżyjących regularnie i wykorzystujących stosunek przerywany jako jedyną metodę antykoncepcyjną, w ciągu roku nawet 28 zajdzie w nieplanowaną ciążę.
Przy idealnym zastosowaniu tej metody, co stanowi bardzo duże wyzwanie w codziennych, nielaboratoryjnych warunkach, liczba takich kobiet spada do 4. Dla porównania wartość wskaźnika Pearla dla tabletki dwuskładnikowej szacowana jest na ok. 0,8.
Polecamy
Jak obliczyć dni niepłodne i płodne?
Wiedza na temat cyklu menstruacyjnego jest dla kobiet bezcenna. Pozwala na naturalne zabezpieczenie się podczas współżycia lub sprzyja zaplanowaniu zajścia w ciążę. Jedną z metod na rozpoznanie dni niepłodnych i płodnych jest prowadzenie kalendarza owulacji. Kiedy występują dni niepłodne? Jak je samodzielnie obliczyć? Czy dają jakiekolwiek objawy?
Stosunek przerywany a ciąża – jakie są szanse na zapłodnienie?
Jak wynika ze wskaźnika Pearla, ryzyko ciąży przy stosunku przerywanym jest wysokie. Z jakiego powodu jednak może dojść do zapłodnienia, skoro nie dochodzi do wytrysku nasienia w drogach rodnych kobiety?
Przez lata uważało się, że w preejakulacie, czyli wydzielinie produkowanej przez gruczoły opuszkowo-cewkowe mężczyzn, która pełni rolę naturalnego lubrykantu, nie znajdują się żywe, zdolne do zapłodnienia plemniki. Pogląd ten został zrewidowany w roku 2011, kiedy to specjaliści udowodnili, że we wspomnianym płynie pochodzącym z prącia mogą być obecne żywe plemniki. W związku z tym w przypadku obecności plemników w preejakulacie możliwe jest zapłodnienie nawet bez pełnego wytrysku u mężczyzny.
Ryzyko ciąży przy stosunku przerywanym
Obecność plemników w preejakulacie to niejedyny problem związany ze skutecznością antykoncepcyjną stosunku przerywanego. Warto podkreślić, że mężczyzna może mieć niekiedy trudności z dokładnym oszacowaniem momentu wytrysku. Jest to szczególnie ryzykowne w sytuacji znacznego podniecenia seksualnego lub niedoświadczenia partnera. Z tego też powodu według wskaźnika Pearla tak wiele kobiet potencjalnie zajdzie w nieplanowaną ciążę, jeżeli razem z partnerem zdecydują się na stosunek przerywany jako jedyną metodę antykoncepcyjną.
Ciąża ze stosunku przerywanego – o czym warto wiedzieć?
Stosunek przerywany, z uwagi na niską skuteczność w zapobieganiu ciąży, nie jest uznaną metodą koncepcyjną. Z tego względu, dla własnego komfortu, lepiej zrezygnować z jej stosowania. Co więcej, metoda ta nie zapobiega chorobom przenoszonym drogą kontaktów seksualnych, takim jak HIV, kiła, rzeżączka czy chlamydioza.
W sytuacjach kontaktów seksualnych, w których nie jest znany stan zdrowia partnera, warto decydować się współżycie z prezerwatywą, która, odpowiednio używana, nie tylko stanowi znacznie lepszą antykoncepcję niż stosunek przerywany, ale także chroni przed wcześniej wspomnianymi infekcjami. Do najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych specjaliści zaliczają:
- antykoncepcję hormonalną,
- wkładki wewnątrzmaciczne,
- prezerwatywę męską,
- spiralę antykoncepcyjną.
Aby dowiedzieć się, która metoda będzie najlepsza, zapytaj o zdanie swojego ginekologa.