Nietrzymanie moczu w ciąży / iStock

Nietrzymanie moczu w ciąży

Nietrzymanie moczu to problem dotykający stosunkowo wielu kobiet ciężarnych. Nic dziwnego – zwiększająca się macica uciska na pęcherz moczowy, powodując dyskomfort. Czy taka sytuacja wymaga leczenia? Jak sobie radzić?

Spis treści:

Problem z utrzymaniem moczu w ciąży

Jedną ze zmian fizjologicznie zachodzących w organizmie kobiety podczas ciąży jest zmniejszenie objętości pęcherza moczowego. Dzieje się tak na skutek zwiększającej swoją objętość macicy, która, będąc w bezpośrednim sąsiedztwie pęcherza moczowego, uciska go. Doprowadza to do częstszych wizyt w toalecie. 

Objawy te potrafią być szczególnie mocno uciążliwe w przypadku kobiet, które już przed ciążą z pewnych względów miały osłabione mięśnie dna miednicy. W takiej sytuacji popuszczanie moczu w ciąży może pojawić się już w pierwszym trymestrze, mimo iż w przypadku większości kobiet problem ten nasila się dopiero w trakcie trzeciego trymestru. 

Co więcej, utrzymanie moczu w ciąży jest dodatkowo utrudnione z powodu rozluźnienia wcześniej wspomnianych mięśni, co stanowi fizjologiczny element przystosowania ciała kobiety do okresu ciąży. Zmieniają się także właściwości kolagenu, wpływające na jego rozciągliwość i elastyczność. 

Mimo przytoczonych argumentów i przykładów, specjaliści nie wiedzą jednoznacznie, jak dochodzi do pojawienia się problemu nietrzymania moczu w trakcie trwania ciąży. Pozytywny jest jednak fakt, że zmiany hormonalne po części wywołujące nietrzymanie moczu w ciąży ustępują po porodzie. Również macica, z oczywistych przyczyn, w dość gwałtowny sposób zmniejsza swoje rozmiary. Wszystko to powoduje, że problem, jakim jest nietrzymanie moczu, z reguły ustępuje po kilku tygodniach od narodzin dziecka i nie jest zmartwieniem, które zostaje z kobietą na stałe.

Popuszczanie moczu w ciąży – czy to normalne?

Popuszczanie moczu w ciąży nie jest zjawiskiem bardzo niepokojącym i może przytrafić się kobietom w trakcie tych 9 miesięcy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy ciecz, która pojawia się na bieliźnie, to mocz czy też płyn owodniowy. 

Można w stosunkowo prosty sposób odróżnić je od siebie. Mocz ma barwę słomkową oraz nieprzyjemny zapach w porównaniu do zdrowych wód płodowych, które są bezwonne i o mętnym, mlecznobiałym zabarwieniu. Co więcej, odejście wód płodowych objawia się najczęściej dużą ilością wydalonego płynu, co świadczy o zbliżającym się porodzie. Jeżeli jednak zauważysz u siebie powolne wypływanie cieczy, która nie jest moczem, zgłoś się do lekarza, gdyż może to być objaw świadczący o przedwczesnym pęknięciu błon płodowych.

Białko w moczu w ciąży –co oznacza? Jak można leczyć?

Polecamy

Białko w moczu w ciąży –co oznacza? Jak można leczyć?

Obecność białka w moczu w ciąży to dla większości przyszłych mam powód do niepokoju. Nic w tym dziwnego, gdyż bardzo często świadczy o problemach z ciążą, bądź jest jednym z pierwszych objawów choroby nerek. Jakie są normy białka w moczu w ciąży? Jakie zagrożenia niesie ze sobą jego obecność?

Czytaj

Co na nietrzymanie moczu w ciąży?

Mimo iż w większości przypadków popuszczanie moczu w ciąży nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia kobiety oraz dobrostanu płodu, to jest to przypadłość niekomfortowa. Z tego też powodu wiele kobiet szuka odpowiedzi, co na nietrzymanie moczu w ciąży będzie najskuteczniejsze. Pamiętaj, że zawsze najlepszym źródłem tego typu informacji jest lekarz ginekolog zajmujący się twoją ciążą. Jest jednak kilka sposobów, dzięki którym jesteś w stanie ograniczyć popuszczanie moczu w trakcie trwania ciąży. Należą do nich m.in.:

  • Odwiedzanie toalety w przypadku pojawienia się parcia na pęcherz, bez prób wymuszonego wstrzymywania mikcji.
  • Regularne wypróżnianie się, a więc dieta lekkostrawna. Jest to związane z faktem, że zalegające masy kałowe również mogą wywierać nacisk na pęcherz moczowy, tym samym prowadząc do parć naglących.
  • Troska o higienę intymną.
  • Niestosowanie restrykcji płynowych.
  • Zastosowanie farmakoterapii przy szczególnie nasilonym nietrzymaniu moczu w ciąży.

Popuszczanie moczu może pojawić się również po rozwiązaniu ciąży, np. jako powikłanie pęknięcia krocza lub na skutek urodzenia dziecka o dużej masie. W takiej sytuacji konieczna może być konsultacja uroginekologiczna oraz zasięgnięcie rady u fizjoterapeutów i lekarzy zajmujących się na co dzień kobietami z tego typu dolegliwościami.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź