Pocenie się niemowlęcia – co może oznaczać?
Spis treści:
Czy niemowlęta się pocą?
Pocenie się niemowlęcia to zjawisko fizjologiczne, związane z regulacją temperatury ciała. Układ termoregulacyjny maluszków nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dlatego na ich skórze stosunkowo często pojawiają się kropelki potu. Choć pocenie się – w większości przypadków – nie jest powodem do niepokoju, warto poznać jego przyczyny. Zdarza się, że jest ono objawem choroby, która wymaga leczenia.
Jak poci się niemowlę?
Poty najczęściej pojawiają się na główce, karku i rączkach dziecka. Warto pamiętać, że gruczoły potowe zlokalizowane są również na głowie, która u maluszków jest nieproporcjonalnie duża w porównaniu do reszty ciała. Z tego powodu znaczna część wody w postaci potu uwalniana jest właśnie tą drogą.
Dzieci w pierwszych miesiącach swojego życia zdecydowaną większość czasu spędzają w pozycji leżącej. Główka, kark i plecy dotykają materacyka, co sprawia, że dodatkowo się pocą. Obfite pocenie u niemowląt można zaobserwować nawet do kilku razy dziennie.
Polecamy
„Nie wkładaj dziecka do szklarni!” – o przegrzaniu dziecka mówi lek. med. Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, Mama Pediatra
Początek czerwca i temperatury sięgające nawet 30 stopni Celsjusza. Na placach i w parkach pojawia się coraz więcej rodziców z dziećmi w wózkach. Co drugi z nich przykryty jest pieluchą z tetry. Efekt? Maluch w wózku czuje się jak pomidory w szklarni. Rodzicu, co więc wybierasz – drgawki z hipertermii czy to, że dziecku przez chwilę będzie świeciło w oczy? Przegrzewanie dzieci wcale im nie służy!
Dlaczego niemowlę mocno się poci?
Układ termoregulacyjny małych dzieci dopiero „uczy się” prawidłowej pracy, dlatego pocenie się niemowląt w większości przypadków nie jest powodem do niepokoju. Zdarza się jednak, że nadmierne wydzielanie potu to sygnał zwiastujący choroby, np.:
- infekcję,
- alergię,
- wady serca,
- zaburzenia endokrynologiczne,
- gruźlicę,
- krzywicę,
- schorzenia wywołane niedoborem witaminy D3,
- boreliozę.
Gdy organizm toczy walkę z przeziębieniem, zazwyczaj pojawia się gorączka, dziecko jest rozpalone i marudne. Przy alergii często pojawiają się zmiany skórne, którym może towarzyszyć potliwość. Nadmierne pocenie się bywa również dziedziczne – maluch mógł przejąć tę przypadłość od któregoś z rodziców.
Przyczyny pocenia się niemowląt
Poty na główce lub ciele dziecka najczęściej świadczą o zbyt wysokiej temperaturze w domu, którą rodzice utrzymują w obawie przed wychłodzeniem niemowlęcia. Nie bez znaczenia jest również słaba wentylacja pomieszczenia i zbyt duża wilgotność powietrza.
Na jakie jeszcze przyczyny pocenia się niemowląt należy zwrócić uwagę? Zbyt ciepłe i nieprzepuszczające powietrza ubranie. Wykonane z syntetycznego materiału śpioszki, bluzka czy spodenki, a także ciepły koc czy puchowa kołdra – tak na wszelki wypadek, by maluszek nie zmarzł – sprawiają, że dziecko zaczyna się pocić.
Kropelki potu pojawiają się także podczas karmienia piersią, co jest naturalnym, dość częstym i zazwyczaj samoistnie mijającym zjawiskiem. Ssanie piersi jest dla małego dziecka sporym wysiłkiem. Warto zwrócić uwagę na pozycję przystawienia niemowlęcia do piersi – jeśli jest nieprawidłowa, maluszek musi włożyć w jedzenie jeszcze więcej energii. Nadmierne poty pojawiają się również u ruchliwych, pełnych energii i chętnych do zabawy dzieci.
Niemowlę poci się w nocy – co to oznacza?
Problem nadmiernej potliwości często pojawia się również w nocy, co może być spowodowane czynnikami związanymi ze sposobem pielęgnacji. Zbyt wysoka temperatura w sypialni, zbyt ciepła piżamka i zbyt gruba kołdra sprawiają, że niemowlę w nocy się poci. Zdarza się, że przyczyną jest alergia wywołana tkaninami, z których uszyta jest pościel dziecka, lub środkami piorącymi podrażniającymi skórę.
Nocne pocenie się niemowlęcia może być wynikiem niedoboru witaminy D, na którą zapotrzebowanie u szybko rosnących maluszków i z dużą masą ciała wzrasta. Po dopasowaniu dawki do masy ciała dziecka nocne poty powinny ustąpić w ciągu tygodnia.
Co zrobić, gdy niemowlę się poci?
Aby znaleźć przyczynę problemu, w pierwszej kolejności należy wyeliminować czynniki od nas zależne. Gdy niemowlę mocno się poci, warto zadbać o:
- bawełniane, oddychające ubranka,
- cienką kołdrę,
- temperaturę pomieszczenia ok. 20 st. C.,
- odpowiednią wilgotność powietrza,
- regularne wietrzenie pomieszczenia,
- odpowiednią dawkę witaminy D.
Gdy maluch poci się podczas karmienia piersią, warto zwrócić uwagę na pozycję, w jakiej się znajduje – w przypadku wątpliwości najlepiej skonsultować się z doradcą laktacyjnym.
Pocenie się u niemowląt zazwyczaj nie oznacza poważnych dolegliwości. Jeśli jednak pomimo wprowadzonych zmian poty nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem, który sprawdzi, czy maluszkowi nic nie dolega. Nadmierna potliwość i nieprzyjemny zapach potu mogą świadczyć o rozwoju choroby.
Niekiedy konieczne jest wykonanie dodatkowych badań specjalistycznych, np. badań hormonalnych lub dotyczących gospodarki wapniowo-fosforanowej. Należy mieć na uwadze, że nadmierne i długo zaniedbywane poty u małego dziecka mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu.