Zmęczenie w ciąży – jak sobie z nim radzić? /fot. iStock Zmęczenie w ciąży – jak sobie z nim radzić? /fot. iStock

Zmęczenie w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Nazywanie dziewięciu miesięcy noszenia dziecka pod piersią „stanem błogosławionym” często jest bardzo na wyrost. Wiele kobiet w ciąży skarży się na zmęczenie, brak koncentracji czy senność. Kiedy zmęczenie w ciąży jest naturalne, a kiedy powinno niepokoić? Jak poradzić sobie ze zmęczeniem na początku ciąży, a jak w trzecim trymestrze?

Spis treści:

Zmęczenie na początku ciąży

Bardzo dużo kobiet skarży się na zmęczenie w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Organizm ciężarnej reaguje tak na zmiany, jakich doświadcza. Przyszła mama może być przemęczona wymiotami i nudnościami. Niekiedy osłabienie wynika także z braku apetytu na początku ciąży.

Warto pamiętać, że w pierwszym trymestrze ciąży organizm pracuje nad wytworzeniem łożyska dla dziecka. To ogromny wysiłek, który jest często porównywany z przebiegnięciem maratonu. Odpoczynek jest wręcz wskazany. 

Zmiany towarzyszące wczesnej ciąży wpływają na kiepskie samopoczucie przyszłej mamy i utrudniają jej codzienne funkcjonowanie, a nawet odbierają radość z faktu zajścia w ciążę. Na szczęście w większości przypadków taki stan mija wraz z końcem pierwszego trymestru. 

W drugim trymestrze przyszłe mamy obserwują u siebie przypływ energii i sił. Uczucie znużenia i senności najczęściej powraca pod koniec ciąży. W tym czasie dodatkowe kilogramy są obciążeniem dla kręgosłupa, oddychanie jest utrudnione, spanie prawie niemożliwe, a częste korzystanie z toalety spowodowane jest uciskiem dziecka na pęcherz. Więc samo oczekiwanie na poród jest zarówno ekscytujące, jak i frustrujące i powodujące zmęczenie. 

Wpływ hormonów na zmęczenie w ciąży

Za senność i brak energii w czasie ciąży odpowiedzialne są hormony. Nic dziwnego, stan ciąży jest ogromną rewolucją hormonalną dla organizmu kobiety. 

Za nasilające się zmęczenie i senność odpowiada progesteron, żeński hormon płciowy, który najpierw odgrywa dużą rolę w zapłodnieniu, a po nim odpowiada za zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy i utrzymanie ciąży. 

Progesteron ma także wpływ na huśtawkę nastrojów, na jaką skarży się większość ciężarnych. Stan ten nie jest jednak groźny ani dla kobiety, ani dla jej dziecka.

Kiedy zmęczenie w ciąży może niepokoić?

Chociaż w większości przypadków głównym sprawcą zmęczenia i senności u przyszłej mamy jest progesteron, niekiedy jej dolegliwości wymagają weryfikacji lekarskiej. Szczególnie wtedy, kiedy trwa to zbyt długo i bardzo osłabia ciężarną. 

Przyczyną ciągłej senności w czasie ciąży może być: 

  • niskie ciśnienie krwi, 
  • anemia,
  • cukrzyca ciążowa, 
  • infekcje, 
  • zaburzenia hormonalne,
  • problemy z tarczycą. 

Nawet najbardziej błaha infekcja stanowi dodatkowe obciążenie dla organizmu przyszłej matki i wywołuje uruchomienie mechanizmów obronnych. Kiedy zmęczenie trwa długo i jest wyjątkowo dotkliwe, wówczas lekarz zleca wykonanie niezbędnych badań analitycznych. 

Zazwyczaj jednak zmęczenie w ciąży jest normalną i prawidłową reakcją organizmu kobiety na ciążę. Niekiedy zmęczeniu w czasie ciąży towarzyszy smutek, przygnębienie i nadmierny niepokój. Takie stany także należy kontrolować i konsultować z lekarzem, ponieważ mogą prowadzić do depresji.

Jak sobie radzić z uczuciem zmęczenia w ciąży?

Od samopoczucia i dobrej kondycji w czasie ciąży zależy dobry stan dziecka, które przyjdzie na świat.  Dlatego ciężarna powinna szczególnie zadbać o to, by jak najwięcej odpoczywać i poprawiać swoje samopoczucie. Jakie są sposoby na zmęczenie w ciąży? 

  • Odpoczynek – nawet krótka drzemka to solidny zastrzyk energii.  Należy  korzystać z niej zawsze, kiedy organizm tego potrzebuje. 
  • Proszenie o pomoc – nie warto robić z siebie bohaterki. Do obowiązków można przecież włączyć partnera, członków rodziny, można także poprosić o pomoc przyjaciół. 
  • Dłuższy sen – choć większość kobiet w ciąży najchętniej przespałaby wiele godzin, często nie przynosi to odpoczynku. Starajmy się stworzyć jak najlepsze warunki do relaksu. 
  • Racjonalne odżywianie – dostarczanie sobie i dziecku odpowiedniej ilości żelaza, białka i kalorii to długofalowe działanie, które dodaje sił i poprawia stan psychofizyczny ciężarnej. Energii dodają także oczywiście kofeina i cukier, ale efekt ich działania będzie krótkotrwały. Dodatkowo takie sztuczne pobudzenie może niekorzystnie wpływać na dziecko.  
  • Ruch – doda witalności i poprawi jakość snu.  Najlepiej postawić na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, szczególnie na ogólne ćwiczenia usprawniające, które poprawiają kondycję fizyczną, wydolność tlenową, regulują przemianę materii i poprawiają pracę układu krążenia i oddechowego. 
  • Zmiana nastawienia do życia – wiele kobiet ma trudność, by nie przejmować się nieposprzątanym mieszkaniem, rozrzuconymi zabawkami czy nieugotowanym obiadem. Lepiej postawić w tym czasie na własny odpoczynek.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź