Czy białe krostki u noworodka mogą świadczyć o chorobie? Czy białe krostki u noworodka mogą świadczyć o chorobie? / Pexels.com

Czy białe krostki u noworodka mogą świadczyć o chorobie?

Wysypka, białe krostki i pęcherze na skórze są dość powszechnym problemem u niemowląt. Zazwyczaj są niegroźne i przechodzą samoistnie, jednak nigdy nie należy ich bagatelizować. Czy białe kropki na nosie noworodka świadczą o chorobie?

Spis treści:

Rodzaje zmian skórnych u noworodków

Wiele zmian skórnych u noworodka ma charakter przejściowy. Niektóre są bardzo typowe i nie wymagają wielu zmian w sposobie pielęgnacji dziecka, ale niedługo po urodzeniu mogą pojawić się zmiany świadczące o problemach zdrowotnych dziecka. Dlatego warto znać najważniejsze rodzaje wykwitów skórnych u małego dziecka i przyczyny ich powstawania.

Potówki

Są wynikiem zaburzenia pracy gruczołów potowych. Mają postać niewielkich, czerwonych pęcherzyków wypełnionych płynem. U noworodków i niemowląt są najczęściej efektem przegrzania. Potówki mogą wystąpić na różnych obszarach skóry, ale najczęściej pojawiają się w pachwinach, fałdkach skóry czy na plecach.  

Trądzik niemowlęcy

Białe krostki na twarzy noworodka lub czerwone wypryski wywołane są zmianami w gospodarce hormonalnej. Trądzik niemowlęcy zwykle ma łagodny przebieg i nie wymaga leczenia. Jedynie ciężkie zmiany mogą być leczone za pomocą odpowiedniej farmakoterapii. 

Pieluszkowe zapalenie skóry 

Pieluszkowe zapalenie skóry, potocznie zwane odparzeniem, jest stanem zapalnym skóry, objawiającym się zaczerwienieniem okolic pachwin i pupy maluszka. To wynik drażniącego działania moczu i kału, które niemowlę zbyt długo nosi w pieluszce. Najczęstszą przyczyną odparzenia jest zbyt rzadkie zmienianie pieluchy i niedokładne wycieranie miejsc intymnych. Podrażnienie piecze, boli i powoduje, że dziecko jest marudne i rozdrażnione. Nieleczone może zacząć ropieć i przybrać postać nadżerek, dlatego ważne jest, by szybko zregenerować podrażnioną skórę.

Łuszczyca

To przewlekła choroba zapalna skóry. Na skórze maluszka obserwujemy zmiany pokryte blaszką łuszczycową przypominającą łuskę. Na pojawienie się łuszczycy mają wpływ czynniki genetyczne. Choroba ma tendencję do samoistnego ustępowania i nawracania. Jej leczeniem zawsze zajmuje się lekarz, wskazując odpowiednie preparaty nie tylko do leczenia, ale także do pielęgnacji.

Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Choroba ta występuje niezależnie od wieku, choć najczęściej pojawia się już u maleńkich dzieci. W niektórych przypadkach jest następstwem alergii pokarmowej lub wziewnej. Zaczerwienienie, świąd, wysypka i mocno wysuszona skóra wymagają odpowiedniej pielęgnacji. W przypadku AZS warto skorzystać z pomocy lekarza. 

Pokrzywka

Objawia się czerwonymi bąblami różnej wielkości. Pęcherze, które przypominają  oparzenie pokrzywą, mogą występować na różnych częściach ciała. Pokrzywka ma podłoże alergiczne lub kontaktowe. Jest reakcją na alergeny np. jajka, mleko, truskawki, cytrusy. Równie dobrze może ją wywołać kontakt z sierścią zwierzęcia czy ukąszenie owada. U noworodków karmionych piersią pokrzywkowe zmiany na skórze mogą mieć związek z dietą mamy. 

Przyczyny występowania białych krostek u niemowląt

Wiele noworodków ma także białe krostki wypełnione keratyną, które noszą nazwę prosaków. Prosaki wyglądem przypominają małe, białe grudki, które najczęściej pojawiają się na policzkach, nosie i czole. I choć białe krostki na policzkach u dziecka budzą w rodzicach niepokój, nie są niczym groźnym. Delikatna skóra niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni dojrzała, a gruczoły łojowe i potowe nie są w pełni rozwinięte, co sprzyja występowaniu zmian skórnych.

Czy białe krostki są groźne?

Choć białe krostki u noworodka wyglądają nieestetycznie, nie są niczym groźnym. Prosaki po kilku lub kilkunastu dniach ustępują samoistnie.Białe krostki na skórze niemowlaka są normą.  Skóra jest jeszcze niedojrzała, niedojrzałe są więc także  gruczoły łojowe i potowe w skórze. Dopóki tak jest, krostki zwane prosakami będą się pojawiać. Nic z nimi nie robimy,  stopniowo usuną się same podczas kolejnych kąpieli i wycierania twarzy dziecka. Pod żadnym pozorem nie można ich zdrapywać, wyciskać czy próbować usunąć w inny sposób, ponieważ może dojść do stanu zapalnego skóry dziecka, a to już zdecydowanie bardziej groźna dla zdrowia i życia malucha sytuacjamówi pediatra Beata Sikora-Miłowska.

Kiedy iść do lekarza?

Jeśli zmiany na skórze utrzymują się bardzo długo, nie ustępują przez kilka miesięcy lub stają się coraz bardziej nasilone należy skonsultować się z pediatrą lub dermatologiem. 

Niepokój rodziców może także wzbudzać sytuacja, kiedy podczas pielęgnacji podrażnionej skóry dziecko jest niespokojne i sprawia wrażenie, jakby zmiany go bolały. Może to świadczyć o podłożu alergicznym nawet niewinnych zmian. Zawsze powinien obejrzeć je lekarz.

Jak pielęgnować skórę niemowlaka?

Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji. Należy dbać o higienę skóry, używając wody i odpowiednich kosmetyków dla niemowląt. 

Na rynku dostępne są różnego rodzaju kremy, balsamy, żele i płyny, jednak dla noworodków i niemowląt polecane są emolienty, których zadaniem jest ochrona skóry przed zbyt dużą utratą wody. 

Emolienty wykazują działanie nawilżające, natłuszczające i uelastyczniające skórę. Mówiąc o pielęgnacji niemowlęcia, trudno nie wspomnieć o pielęgnacji pupy. Krocze przemywamy od przodu do tyłu. Pieluszkę zawsze nakładamy na suchą i czystą skórę, dzięki czemu unikniemy odparzeń, a do ochrony i łagodzenia powstałych podrażnień warto stosować maści natłuszczające.

Kiedy skóra noworodka już od pierwszych dni na świecie wykazuje nadreaktywność i nadwrażliwość, nie obawiajmy się na zapas, że te problemy pozostaną z naszym dzieckiem na zawsze. Zazwyczaj skóra noworodka potrzebuje czasu na przystosowanie się do nowych warunków. Po pewnym czasie problemy skórne i białe kropki odejdą w zapomnienie.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź