Wyposażenie łóżeczka dla noworodka
Spis treści:
Jakie łóżeczko dla noworodka?
Oglądając katalogi z dziecięcymi łóżeczkami, śmiało ciesz nimi oko, ale kompletując wyposażenie łóżeczka dla noworodka, zachowaj umiar. Dla twojego niemowlaka wszystko jest nowe, nieznane i może być przerażające. Dlatego wyeliminuj zbędne bodźce i pamiętaj, że do tej pory maluszek mieszkał w ciasnym, ciemnym brzuchu. Nie potrzebuje więc – przynajmniej na razie – niezliczonej ilości gadżetów i luksusu.
Większość rodziców decyduje się na zakup łóżeczka dziecięcego w standardowych, najbardziej popularnych na rynku rozmiarach, czyli:
- 120×60 cm
- 140×70 cm
Ze względu na ich powszechność, łatwo dostępne jest również wyposażenie łóżeczka dla noworodka. Przede wszystkim mowa tu o materacyku. Należy zwrócić uwagę nie tylko na jego wielkość, ale również na twardość. Noworodek powinien spać na materacu twardym, który zapewnia równomierne podparcie kręgosłupa. Najlepiej więc wybrać taki, który lekko ugina się pod naciskiem, a po jego ustąpieniu wraca do oryginalnej formy. O bardziej miękkim materacu można pomyśleć, gdy maluch skończy pół roku.
Jak wybrać łóżeczko?
Jak powinno wyglądać łóżeczko noworodka? To w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji rodziców. Zanim podejmiesz decyzję zakupową, weź pod uwagę kilka czynników:
- Przestrzeń, jaką dysponujesz. Jeśli pokój, kącik dla malucha pomieści większe łóżeczko, warto rozważyć jego zakup. Posłuży nieco dłużej, więc to inwestycja na przyszłość.
- Logistyka. Ściśle związana z przestrzenią, jaką dysponujesz. Wiele łóżeczek wyposażonych jest w dodatkową szufladę pod łóżkiem. Inne z kolei mają opcję wyjmowanych szczebelków, dzięki czemu nawet dwulatek może korzystać z łóżeczka, samodzielnie do niego wchodząc i wychodząc. Rozważ te kwestie przed zakupem.
- Preferencje estetyczne. Być może maluszkowi będzie bez różnicy, czy ułożysz go do snu w łóżeczku z drewnianymi szczebelkami, czy może malowanym na biało. Ale ty będziesz zapewne często spoglądać na śpiącego bobasa, więc niech ten mebel cieszy twoje oko!
- Wygoda. Z tego powodu wielu rodziców decyduje się na tzw. dostawkę, eliminując w ten sposób konieczność wstawania w nocy. Inni z kolei wybierają kosze Mojżesza lub tzw. kokony, stawiając na bliskość malucha w nocy. To indywidualna decyzja.
Pamiętaj, że wyposażenie łóżeczka dla noworodka nie zmieni się zanadto, jeśli postawisz na kołyskę. Delikatne bujanie przypomina maluchom czas spędzony w brzuchu mamy, stąd rodzice decydują się na taką formę łóżeczka. Jednak nie powinno mieć to wpływu na kwestie związane z wyborem materacyka ani przykrycia.
Jakie akcesoria do łóżeczka kupić?
Wyposażenie łóżeczka dla noworodka powinno przede wszystkim zapewniać maluchowi bezpieczeństwo. Prościej będzie więc podsumować, co najlepiej od razu wyeliminować z otoczenia śpiącego malucha:
- Poduszkę. Niemowlęta powinny spać na zupełnie płaskim podłożu. Jeśli twój maluch ulewa, warto podnieść część materaca, a nie podkładać coś bezpośrednio pod jego głowę. Ponadto poduszka może spowodować podduszenie, jeśli dziecko wtuli się w nią buzią i noskiem.
- Luźne kocyki i inne tekstylia. Najlepiej postawić na rożek, śpiworek lub otulacz. Zapobiegają nie tylko przypadkowym nakryciom twarzy dziecka, mogącym powodować podduszenia, ale także gwarantują, że maluszek w nocy pozostanie przykryty i spokojny. Większość niemowląt czuje się pewniej, kiedy są ciasno otulone podczas snu. Przypomina im to warunki panujące w brzuchu mamy, czyli przestrzeni, która jest im dobrze znana i bezpieczna.
- Ochraniacze. Niemowlę przez kilka pierwszych tygodni życia śpi w zasadzie nieruchomo. Nie ma więc ryzyka, że mała rączka, czy nóżka utknie między szczebelkami. Ochraniacz będzie przydatny w okolicach 6. miesiąca życia malucha, czyli wtedy, gdy dziecko stanie się bardziej mobilne. Uchroni wówczas przed uderzeniami o elementy łóżeczka lub właśnie zakleszczeniem kończyny pomiędzy szczebelkami.
- Pluszaki. Być może wyglądają uroczo, ale umieszczanie ich wewnątrz łóżeczka może nie tylko ograniczać cyrkulację powietrza, ale również je zanieczyszczać. Dość oczywiste jest, że bywają siedliskiem kurzu i roztoczy. Podobnie działa baldachim.
- Kolorowe grające zabawki. Choć delikatna karuzela z pozytywką i projektorem może pomóc w uspokojeniu płaczącego malucha, nie przesadzaj, zwłaszcza na samym początku życia dziecka. Jeszcze przyjdzie czas na takie atrakcje – noworodek potrzebuje przede wszystkim spokoju.
Gadżetem zdecydowanie dla rodziców, ale takim, który wciąż mieści się w kategorii „wyposażenie łóżeczka dla noworodka”, jest niewątpliwie organizer. Umożliwia przechowywanie wszystkich niezbędnych dziecięcych akcesoriów w jednym miejscu, w dodatku „pod ręką”. Możesz wybrać taki, który będzie odpowiadał twoim potrzebom nie tylko w zakresie liczby kieszonek, ale również pod kątem designu.
Ile przeznaczyć na wyposażenie do łóżeczka?
Maluch spędza w swoim łóżeczku znaczną część doby. Podczas snu organizm dziecka nie tylko się regeneruje, ale także rośnie i rozwija się. Stąd dobór odpowiedniego asortymentu jest tak istotny. Dlatego odpowiedź na pytanie, ile przeznaczyć na wyposażenie do łóżeczka, jest ściśle związana z kwestią akcesoriów. Na cenę całości wpływa głównie wartość poszczególnych elementów. Jak wyposażyć łóżeczko dla noworodka i co jeszcze powinno się w nim znaleźć?
- Prześcieradło. Najlepiej sprawdza się bawełniane z gumką. Łatwo założyć je na materac. Nie zsuwa się, nie ma więc ryzyka zaplątania tkaniny i podduszenia bobasa. Gładkie podłoże to pełen komfort dla leżącego maluszka.
- Rożek, śpiworek lub otulacz. A gdy maluch podrośnie – kołderka. Warto zainwestować w delikatne, przewiewne tkaniny, nie drażniące delikatnej skóry niemowlęcia. Najlepsze będą te wykonane z jakościowej, naturalnej bawełny lub bambusa.
Podobnie jak na materacu, na tych elementach zdecydowanie nie warto oszczędzać. Dobrej jakości produkty zazwyczaj mają swoją cenę. To jednak gwarancja ich jakości i trwałości.
Warto również zainwestować w urządzenie emitujące biały szum. To jednostajny, delikatny dźwięk, który według wielu rodziców jest skutecznym sposobem na uśpienie lub uspokojenie niemowlaka. Przypomina on maluchowi to, co zna z brzucha mamy, dlatego działa kojąco. Choć biały szum wydają różne domowe sprzęty, jak np. suszarka do włosów czy odkurzacz, myśląc o tym, jak powinno wyglądać łóżeczko noworodka, zdecydowanie lepiej postawić na urocze zwierzątko z wbudowanym głośnikiem.