Tatry z dzieckiem – ahoj przygodo!
Spis treści:
Tatry z dzieckiem – kiedy jechać po raz pierwszy?
Miłośnicy wycieczek zastanawiają się, kiedy można pojechać w Tatry z dzieckiem po raz pierwszy. Oczywiście pierwsze trzy miesiące życia maluszka nie są odpowiednim momentem. To czas, w którym niemowlę przyzwyczaja się do otaczającego go świata. Ponadto świeżo upieczona mama nie jest jeszcze gotowa na długie, piesze wędrówki.
Jednak kiedy maluch skończy pół roku, możemy zdecydować się na wyjazd w góry. To dobry czas! Trzeba jednak mieć na uwadze, że wędrowanie po tatrzańskich szlakach z wózkiem jest naprawdę sporym wyzwaniem. Jednak nie da się ukryć, że góry skrywają wiele pięknych miejsc, do których dotarcie z wózkiem nie będzie stanowiło problemu. Choć wyjazd w Tatry z rocznym dzieckiem jest dla rodziców sporym wyzwaniem, to na pewno warto je podjąć!
Dzieci, które dobrze, stabilnie siedzą, można wsadzić do nosidła, które silny tata będzie nosił na plecach. Nosidło można kupić lub wypożyczyć. I o ile dwu-, a czasami nawet i trzyletnie dziecko bez żadnych obaw można nosić w nosidle, to dźwiganie czterolatka będzie dużym wyzwaniem. Przedszkolaki krótkie trasy mogą zdobywać na własnych nogach.
Jak znaleźć nocleg?
Tatry to piękne, polskie góry, które chyba najczęściej wybierane przez turystów – także rodziny z dziećmi. W Tatrach dostępnych jest wiele noclegów dostosowanych do potrzeb rodzin z dziećmi, także z niemowlakami. Ośrodki, hotele, prywatne kwatery oferują pokoje, pokoje z aneksami kuchennymi, mieszkania, apartamenty. Wybór jest ogromny, należy jednak mieć na uwadze, że zainteresowanie jest równie duże.
Dlatego wyjeżdżając w góry – w szczególności w sezonie – warto zarezerwować nocleg wcześniej. Jak znaleźć nocleg? Najlepiej na różnego rodzaju stronach internetowych, gdzie od razu można dokonać rezerwacji. Jednak przed dokonaniem wpłaty warto poczytać opinie, zapoznać się z ewentualnymi uwagami i zastrzeżeniami. Jeśli wybieramy się w Tatry z małym dzieckiem i zabieramy ze sobą wózek, koniecznie sprawdźmy, czy dany kompleks, ośrodek czy hotel posiada podjazd dla wózków i windę.
Najciekawsze atrakcje dla dzieci
Tatry to nie tylko szlaki, góry i piesze wycieczki. Skrywają one w sobie także mnóstwo atrakcji dla najmłodszych gości.
- Krupówki – to miejsce tętniące życiem, przepełnione restauracjami i kawiarniami. Można tu spotkać misia, który chętnie razem z dzieckiem zapozuje do zdjęcia.
- Aquaparki – w Tatrach znajduje się wiele parków wodnych, przepełnionych mnóstwem atrakcji. Zjeżdżalnie, baseny, brodziki są świetnym sposobem na spędzenie czasu w gronie rodzinnym, zarówno u upalne lato jak i mroźną zimę. Na szczególną uwagę zasługują Termy Chochołowskie, Termy Bania czy Termy Szaflary.
- Dom do góry nogami – to wspaniała atrakcja turystyczna w Zakopanem, która przyciąga nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Nietypowe wnętrze domu zawróci wszystkim w głowie.
- Gubałówka – wjazd kolejką na Gubałówkę, na szczycie której czekają nie tylko piękne widoki, ale i mnóstwo atrakcji dla najmłodszych, będzie wspaniałą przygodą.
- Park Rozrywki Letnia Zabawa – to miejsce w Zakopanem skradnie serce chyba każdego dziecka. Dmuchańce, zjeżdżalnie, tory przeszkód to tylko kilka propozycji, które czekają na najmłodszych.
- Morskie Oko – łatwą, ale jednak długą trasę nad Morskie Oko pokona niejeden przedszkolak. Płaską drogę bez problemu można pokonać z dzieckiem w wózku. Widoki zachwycą chyba każdego!
Dziecko na tatrzańskim szlaku – co musisz wiedzieć?
Zanim wybierzemy się z dzieckiem na dłuższe i bardziej strome piesze wycieczki, musimy poznać jego możliwości fizyczne, sprawność i odwagę. Warto zatem potrenować na krótkich i płaskich trasach. Na wysokie szczyty przyjdzie jeszcze czas.
Jednak czasami kilkulatek na długich i monotonnych trasach marudzi, a w miejscach, w których trzeba się trochę powspinać, nabiera sił i podejmuje wyzwanie. Jaki szlak w Tatrach z dzieckiem? Warta odwiedzenia jest Dolina Chochołowska, która wiosną pokryta jest bajecznie kwitnącymi krokusami. Choć jest jedną z najdłuższych polskich dolin, to trasa nie jest trudna. Bez obaw można pokonać ją z dzieckiem. Kolejną ciekawą wycieczką, bez żadnych trudności technicznych, jest wspomniana wcześniej trasa nad Morskie Oko. Wytrwały przedszkolak pokona ją na własnych nogach. Nie sposób nie wspomnieć o Rusinowej Polanie, w pobliżu której znajduje się sanktuarium Matki Boskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach. Trasa jest łatwa do pokonania, a panoramy wyjątkowo piękne.
Wycieczki w Tatry z dziećmi – co musisz wiedzieć? Wybierając się z dzieckiem na całodzienną wyprawę górską, należy zadbać o wygodne, odpowiednio wyprofilowane obuwie. Do plecaka warto schować płaszcz przeciwdeszczowy i cieplejszą bluzę – nawet w słoneczny i ciepły dzień. Koniecznie powinniśmy zaopatrzyć się w wodę do picia, prowiant, plaster i bandaż w razie ewentualnego upadku.
O czym nie zapomnieć idąc z dzieckiem w góry?
Otwórz grafikę w nowej karcie, by zapisać ją na swoim urządzeniu w pełnej rozdzielczości.