Bajka dla dwulatka – co warto wiedzieć?
Spis treści:
Rozwój dwulatka
Dwulatki kojarzymy ze słynnym „buntem dwulatka”. Czy słusznie? To zależy od dziecka, metod wychowawczych i zasad, jakie obowiązują w domu. Jednak pewne uwarunkowania rozwojowe mogą powodować, że na tym etapie dzieci próbują uzyskać coś krzykiem lub płaczem częściej, niż w młodszym wieku.
To naturalny mechanizm budowania swoich granic, przestrzeni i pokonywania ograniczeń. Dziecko dwuletnie tworzy relacje społeczne i swoją tożsamość. Robi to w sposób taki, do jakiego jest zdolne na tym etapie. Jeśli widzisz, że twój dwulatek szczególnie mocno się buntuje, zachowaj spokój. Pamiętaj, że to dopiero przedsmak nastoletniego buntu i że przyjdzie czas, gdy będziesz wspominać te chwile z rozrzewnieniem.
Dwuletnie dziecko jest coraz bardziej samodzielne ruchowo. Zdobywa kolejne umiejętności, jak jedzenie, korzystanie z nocnika, bieganie, mówienie, rysowanie. Dwa lata to moment, w którym można zauważyć, że dziecko rozwija się w innym tempie niż rówieśnicy lub wykazuje neuronietypowe zachowania. Zwykle właśnie w tym wieku można podejmować pierwsze kroki w kierunku diagnostyki np. autyzmu.
W przypadku pewnych opóźnień psychomotorycznych warto odwiedzić specjalistów. U dwuletniego dziecka można eliminować wiele problemów ruchowych czy emocjonalnych, tak że po kilku latach śmiało może pójść do szkoły, gdzie nie będzie znacząco różnić się od rówieśników.
Jeśli ustalisz właściwe zasady i rytm dnia, dziecku łatwiej będzie się w nim odnaleźć. Szybko się nauczy, gdzie stawiasz granice. Rolą rodzica nie jest spełnianie wszystkich zachcianek, ale konstruktywne uczenie relacji i zachowań. Jeśli czujesz, że płacz czy histerie dwulatka są trudne do zniesienia, skorzystaj z pomocy. Czasem wystarczy odpocząć trochę od dziecka, aby odzyskać cierpliwość. Czasem natomiast szczególnie ekspresyjne zachowania dziecka mogą być objawem jego trudności, a nawet zaburzeń sensorycznych czy rozwojowych.
Jakie bajki dla dwulatka?
Dwa lata to wiek, w którym dzieci coraz więcej mówią i coraz uważniej słuchają. Treści, które poruszasz, przyswajają lepiej, niż można się spodziewać. Dlatego uważaj, gdy coś lub kogoś oceniasz w obecności malucha – może powtórzyć dokładnie słowa w najmniej spodziewanym momencie, nawet jeśli nie do końca je rozumie.
Dwa lata to też moment, w którym warto coraz więcej czytać dzieciom. Zdaniem specjalistów dwulatki mogą również – w ograniczonym czasie – oglądać bajki. Oczywiście, im później dziecko będzie oglądać telewizję czy filmiki online, tym lepiej. Jednak uważa się, że po 2. roku życia patrzenie w ekran jest mniej szkodliwe niż wcześniej.
Dobra bajka dla dwulatka to bajka krótka. Dzieci w tym wieku nie powinny spędzać więcej niż godzinę dziennie przed telewizorem lub innym ekranem. Zaleca się ograniczenie do kilkunastu minut.
Edukacyjne bajki dla dwulatka to np. „Baby Einstein” lub klasyczne „Było sobie życie”. W prosty i przystępny sposób tłumaczą rzeczywistość. Wiedza, jaką można nabyć dzięki tym programom, przyda się dzieciom w przyszłości w szkole.
Nauka dla dwulatków to nie tylko książkowa wiedza! Edukacyjny wymiar mają wszystkie programy, które uczą np. mycia zębów czy samodzielnego jedzenia.
Bajki dla dwulatka powinny uczyć pozytywnych wartości, relacji, właściwych zachowań. Niedopuszczalne są bajki, w których dochodzi do przemocy! Zapomnij o sadystycznych programach takich, jak „Tom i Jerry”. Dobre bajki dla dwulatków to spokojne animacje, jak np. Krecik, Bing, Masza i niedźwiedź, Głodny Benio, Świat małego Ludwika.
Bajka dla dwulatka do czytania powinna być prosta, jeśli chodzi o fabułę, jednowątkowa, ładnie ilustrowana. Dobrym pomysłem są również edukacyjne bajki tłumaczące otaczającą rzeczywistość – o pogodzie, o świętach, o roślinach i zwierzętach.
Bajka dla dwulatka – czytać czy opowiadać?
Czytanie bajek ma ogromnie pozytywny wpływ na rozwój dzieci. Wzbogaca słownictwo, uczy empatii i relacji społecznych, poprawia koncentrację, rozwija wyobraźnię i przede wszystkim stanowi bezcenny, wspólny, rodzinny czas.
Bajka, którą opowiesz, może nieść te same wartości. W dodatku możecie wtedy wspólnie kreować baśniową historię. W opowiedzianej bajce jednym z bohaterów może być maluch, który słucha opowieści. Dzieci są zachwycone, gdy rozpoznają siebie w księżniczkach lub książętach z bajek.
Bajki do czytania, które warto polecić, to klasyczne baśnie i wiersze. Wśród współczesnej literatury znajdziemy wartościowe edukacyjne książeczki. Chwalone przez rodziców i dzieci są serie bajek Tupcio Chrupcio, Kicia Kocia albo Franklin.
Czy bajki dla dwulatków możemy zastąpić np. audiobookiem lub odtwarzaniem z komputera czy innego nośnika?
– Czytanie dzieciom bajek, oprócz wymienionych wcześniej korzyści, ma przede wszystkim także ogromne znaczenie w budowaniu relacji. Wprowadzenie wspólnego czytania jako elementu wieczornej rutyny doskonale wycisza i uspokaja dziecko, daje mu poczucie bezpieczeństwa. Tworzy świetną bazę do dalszych wspólnych dyskusji i rozmów. Korzystając z alternatywnych opcji, jak płyta, YouTube itp., pozbawiamy dziecka tych wartości – zwraca uwagę logopedka Kinga Nakielska.
Oglądanie bajek
Jeśli decydujesz się na telewizyjne lub internetowe bajki dla dwulatka, postaraj się dobrać repertuar tak, żeby oglądana bajka niosła w treści przesłanie, dobre wartości, a jej wizualna strona była dostosowana do wieku i możliwości percepcyjnych dziecka. Unikajmy programów głośnych i zbyt szybkich jeśli chodzi o akcję.
Udowodniono, że migające kolory i światła mogą zaburzać widzenie, zakłócać rytm dobowy, powodować problemy z koncentracją, a nawet w skrajnych przypadkach powodować nadpobudliwość lub ataki zbliżone do padaczki. Dziecko narażone na niedostosowane do wieku filmiki może mieć koszmary senne, trudności w relacjach, problemy z kreatywną zabawą. Zbyt długie siedzenie przed ekranem może skutkować też regresem mowy. Bajki do oglądania, mimo chwilowego absorbowania uwagi dzieci i dawania rodzicom odrobiny wytchnienia, mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój i zachowanie dwulatka.