Ból bioder w ciąży
Spis treści:
Ból bioder w ciąży – co oznacza i jakie są jego przyczyny?
Ból bioder w trakcie ciąży może mieć różne przyczyny i najczęściej nie jest związany z poważną patologią. Powiększająca się macica oraz rosnący płód obciążają stawy dolnej połowy ciała. Jest to najczęstsza przyczyna dolegliwości bólowych w okolicach miednicy u przyszłej mamy.
Ból bioder na początku ciąży
Warto pamiętać, że ból w okolicy bioder i miednicy na początku ciąży może być związany z obecnością ciąży pozamacicznej lub poronieniem. Typowo są to dolegliwości występujące w podbrzuszu, lecz kobieta może je odczuwać jako bóle bioder. Jeśli jest to silny ból, który nie występował wcześniej, warto skonsultować się ze specjalistą. Szczególnie jeśli towarzyszą mu inne objawy, np. krwawienie z dróg rodnych.
Bolące biodra w II trymestrze ciąży
Zwiększająca się masa dziecka oraz powiększający się brzuch coraz bardziej obciążają stawy biodrowe przyszłej mamy, co powoduje ból. Jest to w większości przypadków fizjologiczny objaw ciąży, ale chcąc zmniejszyć dolegliwości, warto udać się do fizjoterapeuty, który zaleci odpowiednie ćwiczenia.
Ból bioder w III trymestrze ciąży
Pod koniec ciąży dochodzi do rozluźnienia stawów przez działanie m.in. hormonu relaksyny. Jest to związane z umożliwieniem dziecku przejścia przez kanał rodny podczas porodu. Może to jednak prowadzić do pojawienia się bólu bioder w III trymestrze ciąży. W ostatnich tygodniach przed rozwiązaniem brzuch i macica obniżają się, a dziecko z coraz większą siłą napiera na miednicę przyszłej mamy. To również może być przyczyną wystąpienia dolegliwości bólowych w okolicy bioder.
Ból bioder w ciąży – na jakie inne objawy i dolegliwości zwrócić uwagę?
Część przyszłych mam skarży się na nasilanie się bólu w nocy i podczas spania na boku. Przyszłe mamy muszą wybierać pozycję „na płasko”, która jest niekomfortowa dla wielu ciężarnych. Poza tym ból bioder może promieniować w inne miejsca i być bardzo uciążliwym na co dzień.
Ból miednicy w ciąży
Ból miednicy może być związany z rozluźnianiem połączeń stawowych oraz więzadeł na skutek działania relaksyny. Poza tym obniżająca się pozycja macicy i płodu również prowadzi do odczuwania bólu. Kobiety ciężarne są bardziej narażone na zakażenia układu moczowego, które objawiają się bólami podbrzusza oraz miednicy.
Ból pośladków w ciąży
Najczęściej ból pośladków pojawia się w przebiegu rwy kulszowej. Może także wynikać ze zwiększającej się masy ciała kobiety, zmienionej krzywizny kręgosłupa w ciąży oraz ucisku przez powiększającą się macicę.
Ból pleców
Wiele przyszłych mam skarży się na ból pleców. Najczęściej związany jest on ze zmianą środka ciężkości ciała w trakcie ciąży. Powiększający się brzuch obciąża dodatkowo kręgosłup i wywołuje objawy bólowe.
Rwa kulszowa
Bardzo uciążliwym schorzeniem jest wystąpienie rwy kulszowej. Jest to bardzo silny ból, rozwijający się najczęściej w ciągu kilku dni. Rozpoczyna się od pośladków i promieniuje przez udo aż do łydki. W przypadku wystąpienia takich objawów najlepiej jest udać się do specjalisty.
Ból bioder w ciąży – jak sobie z nim poradzić?
Jeśli ból jest sporadyczny i niezbyt nasilony, możemy doraźnie zastosować lek przeciwbólowy – paracetamol. Najlepiej jednak udać się na konsultację do lekarza prowadzącego lub fizjoterapeuty, którzy zalecą odpowiednie ćwiczenia mogące uśmierzyć dolegliwości bólowe i odciążyć bolące miejsca.
Wizyta u lekarza prowadzącego ciążę
Warto podczas wizyt u lekarza ginekologa zwracać uwagę na wszystkie pojawiające się dolegliwości. Dzięki temu lekarz będzie na bieżąco z pojawiającymi się symptomami i zaleci odpowiednie konsultacje.
Wizyta u ortopedy i fizjoterapeuty
Zarówno ortopeda, jak i fizjoterapeuta mogą okazać się niezwykle pomocni w przypadku diagnozowania i leczenia dolegliwości związanych z bólem biodra czy miednicy. W czasie ciąży możliwości diagnostyczne są ograniczone, ponieważ nie wykonuje się badania RTG, ale często wystarczy już samo badanie fizykalne kobiety, by postawić diagnozę i zaordynować leczenie.
Ból bioder w ciąży – ćwiczenia
Jeśli kobieta była aktywna przed ciążą, może w jej trakcie wykonywać ćwiczenia fizyczne, najlepiej po konsultacji z fizjoterapeutą. Popularną aktywnością w czasie ciąży jest np. wodny aerobik dla przyszłych mam, który odciąża stawy i rozluźnia całe ciało. By zmniejszyć dolegliwości związane z bólem bioder w ciąży zaleca się unikanie długotrwałego stania i dźwigania ciężkich przedmiotów.
Ból bioder w ciąży a poród
Wiele przyszłych mam zastanawia się, jak ból bioder w trakcie ciąży wpłynie na przebieg oraz rodzaj porodu. W takim przypadku bardzo dużo zależy od rodzaju, przyczyny bólu i jego nasilenia.
Czy problemy z biodrami mogą mieć wpływ na przebieg porodu?
U większości kobiet problemy z biodrem nie prowadzą do żadnych komplikacji podczas porodu. Jeśli ból w trakcie porodu będzie się nasilał, dostępne metody łagodzenia bólu porodowego mogą również zmniejszyć ból bioder.
Czy ból bioder wyklucza poród naturalny i kwalifikuje do cesarki?
Ból związany z obecną dysplazją stawów biodrowych może okazać się wskazaniem do porodu metodą cięcia cesarskiego, dlatego w niektórych sytuacjach niezbędna jest konsultacja ortopedyczna. Nie jest to jednak bezwzględne wskazanie do rezygnacji z porodu drogami natury. Każda sytuacja jest zawsze rozpatrywana indywidualnie, ponieważ przyczyn bólu biodra może być wiele.