Krew z ucha u dziecka/fot. Getty Images Krew z ucha u dziecka/fot. Getty Images

Krew z ucha u dziecka

Pojawienie się wydzieliny z ucha należy skonsultować się z lekarzem. Każdy wyciek z ucha u dziecka może sugerować infekcję lub przebyty uraz. Krew z ucha jest więc powodem do niepokoju dla większości rodziców. Dlaczego się pojawia i co zrobić, gdy dojdzie do krwawienia z ucha?

Spis treści:

Krew z ucha u dziecka – dlaczego?

Do pojawienia się krwi z ucha u dziecka mogą przyczynić się różne sytuacje, które w większości wymagają konsultacji lub interwencji lekarskiej. 

Najczęstszą przyczyną krwi z ucha u dziecka jest uraz. Może być związany z włożeniem przedmiotu do przewodu słuchowego i uszkodzeniem jego ścian lub błony bębenkowej. 

Pojawienie się krwi w uchu spowodowane może być także czyszczeniem go patyczkami. Jest to metoda od lat niezalecana przez laryngologów z uwagi na ryzyko uszkodzenia przewodu słuchowego. 

Inną sytuacją, w której dochodzi do krwawienia z ucha, może być zapalenie ucha środkowego. U dzieci wiąże się ono z silnym bólem, któremu towarzyszą inne symptomy, jak katar i gorączka. Zapalenie ucha środkowego u dzieci powinno być leczone przez pediatrę, gdyż czasami niezbędna jest antybiotykoterapia. Przewlekłe zapalenie ucha również może objawiać się wyciekiem krwi. 

Krew z ucha u dziecka może być efektem upadku i uderzenia w głowę. Gdy dojdzie do urazu podstawy czaszki, rodzice zauważają wyciek (określany przez lekarzy jako płynotok pourazowy) wodnistego płynu z domieszką krwi – płynu mózgowo-rdzeniowego. Wówczas trzeba niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą.

Czy to powód do zmartwień?

W większości przypadków krew z ucha u dziecka pojawia się w przebiegu drobnego urazu przewodu słuchowego zewnętrznego lub błony bębenkowej, a jej wypływ spowodowany jest nieprawidłowym czyszczeniem ucha lub włożeniem do niego przedmiotu. Wówczas krwawienie pourazowe jest niewielkie i mija samoistnie. 

Warto jednak skonsultować się z lekarzem laryngologiem, który podczas badania sprawdzi, czy doszło do perforacji błony bębenkowej lub zaklinowania włożonego przez dziecko przedmiotu. Jeśli krwawienie jest efektem zapalenia ucha lub obecności polipów, wymagane jest leczenie przyczynowe, np. antybiotykoterapia. 

Gdy krew z ucha jest następstwem upadku czy urazu głowy, konieczna jest  interwencja neurochirurga. 

Jeśli uraz nastąpi w okolicy skroniowej, może dojść do uszkodzenia zatoki esowatej lub opuszki żyły szyjnej wewnętrznej. Wtedy krwotok jest znacznie obfitszy niż w przypadku powierzchownych uszkodzeń.

Co zrobić, jeśli pojawi się krew z ucha u dziecka?

Bardzo istotne jest, aby rodzic zachował spokój i nie reagował nerwowo na pojawienie się krwi u dziecka, ponieważ gdy ono się przestraszy i zacznie płakać, utrudni to badania w obrębie ucha. Podczas płaczu bowiem dochodzi do zaczerwienienia błony bębenkowej, co zaburza prawidłowy wynik badania. 

Przy pojawieniu się wycieku z ucha dziecka zawsze należy ustalić jego przyczynę. Jeśli wiemy, że doszło do upadku i uderzenia w głowę, niezwłocznie powinniśmy udać się do szpitala. Gdy zaś lekkie krwawienie zauważyliśmy na patyczku podczas czyszczenia uszu, najprawdopodobniej jest to jedynie skaleczenie przewodu słuchowego zewnętrznego. 

Krew z ucha u dziecka – diagnostyka

Podczas diagnostyki krwawienia z ucha u dziecka niezmiernie ważny jest wywiad przekazany przez rodzica. Dzięki niemu lekarz zorientuje się, czym spowodowany jest wyciek. Podstawowym badaniem laryngologicznym jest otoskopia, która umożliwia obejrzenie przewodu słuchowego oraz błony bębenkowej. Jeśli doszło do urazu głowy, niezbędne okazać się mogą konsultacja neurochirurgiczna oraz wykonanie tomografii komputerowej głowy. Krwawienie z ucha może być bowiem objawem złamania podstawy czaszki. W celu ustalenia, czy doszło do ubytków słuchu w wyniku krwawienia lub urazu, konieczne może być również jego badanie. 

Krew z ucha u dziecka – leczenie

Leczenie krwawienia z ucha u dziecka jest ściśle związane z przyczyną jego wystąpienia. W zależności od niej lekarz proponuje odpowiednie postępowanie. Polega ono najczęściej na usunięciu ewentualnych przedmiotów z przewodu słuchowego czy zastosowaniu antybiotyku w przypadku zapalenia ucha środkowego. Nie należy bez porozumienia z lekarzem stosować żadnych maści czy kropli, szczególnie gdy nie znamy przyczyny krwawienia  z ucha.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź