Obniżona temperatura przy przeziębieniu – o czym świadczy?/fot. iStock Obniżona temperatura przy przeziębieniu – o czym świadczy?/fot. iStock

Obniżona temperatura przy przeziębieniu – o czym świadczy?

U dzieci zazwyczaj występuje podwyższona temperatura ciała, która świadczy o stanie chorobowym w organizmie. Może się jednak zdarzyć odwrotna sytuacja – ciepłota ciała spadnie poniżej dolnej granicy. Co oznacza niska temperatura przy przeziębieniu i jak postąpić w takiej sytuacji?

Spis treści:

Typowe objawy przeziębienia

Objawy przeziębienia u każdego dziecka są inne, różnią się intensywnością, co uzależnione jest od rodzaju wirusa, który zaatakował organizm, a także od wieku malucha.

Gdy dziecko staje się ospałe, marudne i nie ma apetytu, to znak, że zaczyna dziać się coś niepokojącego – najprawdopodobniej dopadło je przeziębienie. Pierwsze symptomy pogorszenia samopoczucia nie są jednak charakterystyczne, przez co łatwo je zbagatelizować. Kolejnymi, bardziej zauważalnymi objawami przeziębienia są: 

  • katar, 
  • kichanie, 
  • podwyższona temperatura,
  • ból gardła. 

Dziecku może dokuczać także uporczywy kaszel, który nie jest jednak typowym objawem infekcji. Choć najczęściej przy przeziębieniu pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka, to w niektórych przypadkach temperatura ciała może być obniżona. Reakcja organizmu na infekcję może być charakterystyczna tylko dla niego. Są dzieci, które gorączkują bardzo, wiele z nich jednak ma jedynie niewielkie podwyższenie ciepłoty ciała. 

Obniżona temperatura przy przeziębieniu – skąd się bierze?

Za prawidłową temperaturę ciała uznaje się wartości w zakresie od 36,4 do 37 st. C. Zakres ten jest informacyjny, a normy temperatury uzależnione są od miejsca, w którym dokonujemy pomiaru. Wartość temperatury mierzonej pod pachą jest zawsze niższa w porównaniu do pomiaru dokonanego w odbycie. 

Choć najczęściej rodzice zamartwiają się nadmiernym wzrostem temperatury u dzieci, to może się zdarzyć sytuacja odwrotna – temperatura spadnie poniżej prawidłowej wartości. 

Błąd pomiaru

W sytuacji gdy rodzice stwierdzą u maluchów obniżoną temperaturę ciała, przede wszystkim należy wykluczyć błąd pomiaru. Może się okazać, że dziecko nieprawidłowo lub zbyt krótko trzymało termometr, dlatego zawsze w takiej sytuacji pomiar należy powtórzyć. Warto użyć sprawdzonego termometru i przypilnować, by zostały spełnione wszystkie warunki prawidłowego pomiaru temperatury ciała. 

Niewłaściwa temperatura otoczenia

Obniżona temperatura u dziecka może wynikać z czynników środowiskowych – nieodpowiedniego czy przemoczonego ubrania lub zbyt niskiej temperatury powietrza. Na działanie czynników zewnętrznych w szczególności narażone są noworodki i niemowlęta, których mechanizm termoregulacyjny nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Organizm maluszków szybciej się wychładza, a tym samym temperatura ciała szybciej spada. Obniżona temperatura przy przeziębieniu może wynikać z osłabienia i odwodnienia.

Obniżona temperatura przy przeziębieniu – o czym świadczy?

Zazwyczaj niska temperatura przy przeziębieniu ma niegroźne podłoże, jednak należy mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach niesie za sobą niebezpieczne konsekwencje. Do obniżenia temperatury ciała dochodzi w przebiegu różnych chorób i dolegliwości, do których zaliczymy np. 

  • niedożywienie,
  • anemię,
  • hipoglikemię,
  • niedoczynność tarczycy, 
  • niedoczynność kory nadnerczy,
  • niewydolność wątroby, 
  • zapalenie opon mózgowych, 
  • sepsę, 
  • choroby neurologiczne, np. krwawienie wewnątrzczaszkowe. 

Dzieci urodzone przedwcześnie i te, które przyszły na świat z niską masą urodzeniową, częściej niż inne mają spadki temperatury ciała, a wszystko za sprawą niewielkich zapasów tkanki tłuszczowej i nie w pełni rozwiniętego mechanizmu termoregulacji.

Obniżona temperatura przy przeziębieniu – co wtedy zrobić?

Obniżona temperatura ciała dziecka, która nie utrzymuje się długo, nie powinna być powodem do niepokoju. W takiej sytuacji należy ogrzać maluszka, założyć cieplejsze ubranie, przykryć kocem, przygotować ciepłą herbatę malinową czy z czarnego bzu. W przypadku niemowląt pomocne może okazać się jak najczęstsze przystawianie do piersi.

Jeśli obniżona temperatura ciała utrzymuje się lub też pojawią się inne niepokojące sygnały, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Należy pamiętać, że w przypadku niskiej temperatury nie można podawać dziecku leków wykazujących działanie przeciwgorączkowe.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź