Ból brzucha na początku ciąży – co może oznaczać?
Spis treści:
Ból brzucha w ciąży – przyczyny
Bóle brzucha w trakcie ciąży mogą mieć różne przyczyny. Począwszy od błędu dietetycznego przez przyczyny chirurgiczne, takie jak np. zapalenie wyrostka robaczkowego, na poronieniu kończąc. Z tego powodu niemożliwe jest, aby bez konsultacji z lekarzem specjalistą wskazać przyczynę bólu brzucha u przyszłej mamy.
Ból brzucha może być związany z wystąpieniem ciąży ektopowej, ale też pojawia się np. przy zapaleniu układu moczowego, który często dotyka przyszłe mamy. Jeśli jest to silny ból i towarzyszą mu inne objawy, ciężarna powinna skontaktować się z lekarzem prowadzącym.
W II trymestrze ciąży, kiedy pojawiają się pierwsze ruchy dziecka, kobiety mogą odczuwać dyskomfort i niewielkie bóle brzucha. Jeśli maluch zaczyna gwałtownie poruszać kończynami, powoduje to przejściowe, ale czasami dość silne dolegliwości bólowe.
Pod koniec ciąży bóle brzucha mogą także wynikać z coraz silniejszych skurczów przepowiadających, ale być także symptomem powikłań, takich jak zespół HELLP czy ostre ciążowe stłuszczenie wątroby. Jest to jednak ból najczęściej lokalizujący się w nadbrzuszu, w okolicach wątroby.
Ból brzucha na początku ciąży
Ból brzucha na początku ciąży wywołuje najwięcej niepokoju u kobiet ciężarnych. Przyszłe mamy obawiają się, że może być objawem poronienia. Faktycznie, jest to jeden z symptomów utraty ciąży, ale przyczyn bólów brzucha we wczesnej ciąży jest dużo więcej i w wielu przypadkach nie oznaczają nic groźnego.
Czy na początku ciąży boli brzuch?
Na samym początku ciąży, kiedy dochodzi do implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy, mogą pojawić się lekkie bóle brzucha. Najczęściej pojawiają się one w czasie spodziewanej miesiączki. Może też towarzyszyć temu niewielkie plamienie.
Ból brzucha w ciąży jak przed okresem – co oznaczają bóle menstruacyjne w ciąży?
Wiele kobiet we wczesnej ciąży odczuwa bóle brzucha podobne do bólów miesiączkowych. Wynika to z powiększania się macicy oraz zmiany jej pozycji. W większości przypadków jest to normalny objaw pierwszych tygodni ciąży.
Twardy brzuch w ciąży
Twardniejący brzuch towarzyszy w ciąży skurczom macicy, które mogą pojawić się już w II trymestrze. Jeśli jednak dochodzi do twardnienia brzucha wcześniej, może zwiastować to np. poronienie. Gdy poza twardnieniem brzucha występują inne objawy, takie jak np. krwawienie, należy pojechać na izbę przyjęć.
Napięty brzuch w ciąży
Napięty brzuch w ciąży może pojawić się w przypadku wielowodzia oraz przedwczesnego oddzielania się łożyska. Najlepiej jest udać się do lekarza, aby wykluczyć groźne przyczyny napinającego się brzucha. Często jednak jest to fizjologiczny efekt skurczów przepowiadających pojawiających się przed porodem.
Ból pępka w ciąży
Wraz z rozrastaniem się macicy w ciąży dochodzi do ucisku na pozostałe narządy wewnętrzne kobiety. U wielu pań objawia się to m.in. bólami w okolicy pępka. Silny ból pępka może też być pierwszym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego.
Kłucie w brzuchu w ciąży
Kobiety ciężarne odczuwają kłucie w brzuchu, które pojawia się w wyniku rozciągania się macicy i otaczających ją więzadeł. Bardzo częstymi dolegliwościami w czasie ciąży są też zaparcia oraz wzdęcia, które także mogą powodować kłucie w brzuchu. Warto zadbać o zróżnicowaną dietę bogatą w błonnik, aby zminimalizować takie przyczyny dyskomfortu u ciężarnej.
Ból podbrzusza w ciąży
Niekiedy ból podbrzusza pojawia się w przebiegu zapalenia układu moczowego, który stosunkowo często dotyka kobiety ciężarne. Ponadto bóle podbrzusza w ciąży mogą być też symptomem schorzeń chirurgicznych, takich jak np. niedrożność jelit. Aby zdiagnozować przyczynę, lekarz najczęściej zleca wykonanie badania moczu oraz USG jamy brzusznej.
Biegunka na początku ciąży
Wiele przyszłych mam na początku ciąży skarży się na występujące biegunki. Prawdopodobnie jest to efekt zmian hormonalnych zachodzących w organizmie ciężarnej. Nie jest to jednak uznawany przez specjalistów typowy objaw wczesnej ciąży. Poza tym biegunka pojawić się może w wyniku nietolerancji pokarmowej lub błędu dietetycznego czy zatrucia. W kolejnych tygodniach ciąży jest wręcz przeciwnie i znacznie częściej pojawiają się zaparcia.
Wzdęcia na początku ciąży
Na wzdęcia w I trymestrze ciąży skarży się wiele przyszłych mam. Wzrost stężenia progesteronu powoduje spowolnienie perystaltyki i pojawienie się zaparć, które uniemożliwiają ewakuację gazów. Najlepiej, aby kobieta ciężarna unikała spożywania produktów wzdymających, takich jak kapusta czy napoje gazowane. Lepiej też jeść mniejsze posiłki, lecz częściej.
Skurcze brzucha w ciąży
Przyszła mama zaczyna odczuwać skurcze już około 20. tygodnia ciąży. Są to tzw. skurcze Alvareza i skurcze Braxtona-Hicksa. Około 38. tygodnia pojawiają się skurcze przepowiadające, ale mijają po niedługim czasie lub zażyciu środków rozkurczowych. Jeśli jednak przyszła mama odczuwa silne, długie skurcze przed terminem porodu, powinna udać się do szpitala, ponieważ może to być oznaka porodu przedwczesnego.