niemowlak na rękach mamy Jak brać niemowlaka na ręce?/ Pexels

Jak brać niemowlaka na ręce?

Jedną z podstawowych potrzeb noworodka, tuż obok snu i karmienia jest poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Z tego właśnie względu maluszka tuli się i nosi na rękach. Czując ciepło matki i słysząc bicie jej serca niemowlę uspokaja się, ponieważ doznania te znane mu są z życia płodowego. Młoda mama musi więc nauczyć się jak prawidłowo brać niemowlaka na ręce, by nie zrobić mu przy tym krzywdy.

Spis treści:

Czy nosić dziecko na rękach?

Noszenie dziecka wydaje się być czymś zupełnie naturalnym i tak jest w istocie. Dla noworodka dotyk jest niezwykle ważny. Pierwszy kontakt matki z dzieckiem następuje tuż po porodzie. Jest to tzw. kontakt skóra do skóry, podczas którego nagie dziecko przykładane jest do klatki piersiowej matki na dwie godziny. Noworodek słyszy bicie serca i oddech matki, czuje jej zapach, słucha jej głosu. Dzięki temu rodzi się w nim poczucie bezpieczeństwa, które w późniejszym czasie pomaga mu w adaptacji do nowych warunków. Ponadto przytulanie się dziecka do mamy wzmacnia łączącą ich więź.

Noszenie dziecka w kolejnych dniach życia zapewnia mu poczucie bliskości. Znajome ciepło i odgłosy działają na noworodka uspokajająco. Okazywana czułość, uwaga i miłość kształtują prawidłowy rozwój emocjonalny dziecka. Rodzice, którzy poświęcają niemowlęciu dużo czasu, zyskują jego zaufanie. Zapewnianie poczucia bezpieczeństwa pomaga dziecku w otwarciu się na otaczające go bodźce. Badania dowodzą, iż dzieci noszone płaczą średnio o 43 proc. rzadziej w dzień i o 51 proc. w nocy, w porównaniu do dzieci, które były pozbawione tego kontaktu fizycznego. Ponadto noszenie na rękach pomaga ukoić dziecko w czasie kolki.

 

Jak brać niemowlaka na ręce?

Podczas opieki nad dzieckiem ważny jest nie tylko sposób noszenia noworodka na rękach, ale i podnoszenia go. Choć noszenie niemowląt na rękach wydaje się czymś zupełnie prostym, podnoszenie go do góry poprzez uchwycenie dziecka pod pachy nie jest prawidłową techniką i należy się tego wystrzegać. Dla dziecka takie uniesienie jest niezrozumiałe, ponieważ nie widzi ono zmiany położenia ciała względem podłoża.

Zatem jak nosić dziecko na rękach? Noworodek wymaga podnoszenia w pozycji leżącej lub półleżącej. Aby poprawnie wziąć niemowlaka na ręce, należy:

  1. Dziecko leżące na plecach odwrócić na bok, wsuwając dłoń pod pachę dziecka, a łokieć pomiędzy nogi.
  2. Drugą dłonią przytrzymać głowę dziecka.
  3. Unieść dziecko do góry cały czas dbając o prawidłowe ułożenie głowy.
  4. Ułożyć dziecko w pozycji fasolki – brzuch powinien znaleźć się przy brzuchu opiekuna, a głowa w zgięciu łokciowym ręki. Ręce dziecka muszą być ułożone symetrycznie, a nogi zgięte w stawach biodrowych i kolanowych. Ułożenie to jest najbezpieczniejszą pozycją do trzymania i noszenia dziecka na rękach.

Ważne jest, aby dziecko podnosić naprzemiennie z jednego i drugiego boku.

 

Jak długo nosić dziecko na rękach?

Małe dzieci bardzo często sygnalizują potrzebę noszenia ich na rękach, więc rodzice chętnie ją spełniają. Noszenie noworodka na rękach wspiera jego rozwój fizyczny i emocjonalny. Jednak im starsze dziecko, tym potrzeba brania na ręce powinna stawać się mniejsza. Wraz z wiekiem u dziecka następuje rozwój zdolności ruchowych. Sześciomiesięczne niemowlę uczy się raczkować i siadać, potrzebuje więc przestrzeni do zdobywania nowych umiejętności. Zbyt częste branie dziecka na ręce może opóźnić rozwój motoryczny niemowlęcia.

Barierą do podnoszenia dziecka z czasem staje się jego masa ciała. Zdrowy noworodek waży w momencie urodzenia średnio 3,5 kilograma. Po upływie sześciu miesięcy powinien podwoić masę ciała, więc rodzic musi już podnieść siedmiokilogramowe dziecko. W 11-12 miesiącu życia dziecko potraja swoją wagę, a więc może już ważyć nawet 10 kilogramów. Podnoszenie takiego ciężaru znacząco obciąża kręgosłup kobiety i może prowadzić do różnych dolegliwości bólowych.

Jeśli z różnych względów rodzice nie mogą już dłużej nosić dziecka, powinni stopniowo go od tego odzwyczajać. Zamiast brania na ręce dobrze jest zacząć bawić się z dzieckiem i aktywizować je do ruchu. Jeśli maluch zaczyna płakać, należy go przytulic, ale już nie brać na ręce. Podczas usypiania pomocne może być głaskanie dziecka i śpiewanie mu.

 

Noszenie na rękach a rozpieszczanie malucha

Wiele mam, które często noszą dzieci na rękach słyszy tzw. dobre rady typu: “nie noś dziecka, bo się przyzwyczai” lub “ciągle nosząc dziecko na rękach, za bardzo je rozpieszczasz”. Według tych osób noszenie dziecka sprawia, że staje się ono za bardzo zależne od rodzica. W odniesieniu do kilkumiesięcznego dziecka noszenie go na rękach nie jest rozpieszczaniem, ale spełnianiem jego podstawowych potrzeb, w tym poczucia bliskości i bezpieczeństwa.

Należy jednak podkreślić, iż branie dziecka na ręce nie powinno być stosowane jako próba uciszenia płaczu dziecka lub jedyna metoda usypiania dziecka. Może się zdarzyć, iż maluch tak bardzo przyzwyczai się do noszenia i kołysania, iż będzie się tego domagał wielokrotnie w ciągu dnia. Rodzice także mają swoje potrzeby, a stałe zmęczenie nie wpływa korzystnie na ich zdrowie. Dlatego należy zadbać o kształtowanie prawidłowych nawyków u dziecka i systematyczne oduczanie go noszenia, gdy będzie już na to za duże.

Źródła:

  1. Szpital Specjalistyczny Im. Świętej rodziny, “Poradnik dla rodziców. Okres połogu, karmienie piersią, opieka nad noworodkiem”, 2016.
  2. “Noszenie i trzymanie niemowląt”, Pediatria po Dyplomie, 2018, online: https://podyplomie.pl/pediatria/31687,baby-handling-w-gabinecie-lekarskim?page=2.
  3. Anna Pawlak, Ewa Bartelmus, “Pielęgnacja niemowląt jako element profilaktyki asymetrii ułożeniowej i ruchowej”, Kinezyterapia, 2012.
  4. Paweł Zawitkowski, “Poradnik opieki i pielęgnacji małego dziecka”, Instytut Matki i Dziecka oraz Polskie Stowarzyszenie Terapeutów NDT-SI Warszawa 2001, 2002.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź