Trzeci trymestr ciąży – czy przyrost wagi jest normalny?
Spis treści:
Jak wzrasta waga w kolejnych trymestrach ciąży?
Zdrowy styl życia i prawidłowe odżywianie mają ogromny wpływ na przebieg ciąży i zdrowie matki, jak i dziecka. Wiele ciężarnych zastanawia się, jak rośnie waga w ciąży i czy ich przyrost masy ciała jest prawidłowy. Zacznijmy więc od początku.
Wskaźnikiem, który ocenia masę ciała, jest wskaźnik BMI (Body Mass Index). Jest to iloraz masy ciała i wzrostu (w metrach) podniesionego do kwadratu. To, ile możemy przytyć w trakcie ciąży, zależy od naszego przedciążowego BMI.
– Dla kobiet z BMI poniżej 18,5 przyrost masy ciała w ciąży to maksymalnie 18 kg, dla BMI 18,5-25- maksymalnie 16 kg, dla kobiet otyłych tylko 7 kg – wyjaśnia specjalista ginekologii i położnictwa, lek. Joanna Gaweł. – W grupach kobiet nieprzekraczających maksymalnego dopuszczalnego wzrostu masy ciała zauważono statystycznie mniejszą częstość występowania stanu przedrzucawkowego, za dużej masy płodu, mniejszą ilość nieudanych indukcji porodu a co za tym idzie mniejszą ilość cięć cesarskich – dodaje.
Przyrost masy ciała powinien być kontrolowany podczas każdej wizyty u ginekologa. Ginekolog wyjaśni przyszłej mamie, czy przyrost wagi jest prawidłowy.
Prawidłowa masa ciała w ciąży – jak ją utrzymać?
Aby utrzymać prawidłową wagę w ciąży, należy przede wszystkim wiedzieć, jak wzrasta zapotrzebowanie kaloryczne na poszczególnych etapach rozwoju płodu.
– Jeśli kobieta nie miała niedowagi przed ciążą, zapotrzebowanie kaloryczne w 1. trymetrze ciąży nie wzrasta w ogóle. W każdym kolejnym trymestrze ciąży rośnie o ok. 300 kcal dziennie – tłumaczy lek. Joanna Gaweł.
Ginekolożka podkreśla, że odpowiednia dieta jest jednym z warunków urodzenia zdrowego dziecka i prawidłowego przebiegu ciąży. Nieprawidłowe żywienie w ciąży i przed nią, otyłość, cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze mogą powodować liczne komplikacje w trakcie samej ciąży, porodu i połogu. Z tego powodu, jak tłumaczy specjalistka:
– Ważne, a może najważniejsze jest przygotowanie kobiety do ciąży poprzez normalizację masy ciała jeszcze przed planowanym powiększeniem rodziny.
Niekorzystna jest zarówno zbyt mała masa ciała kobiety przed zajściem w ciążę (BMI poniżej 18,5) oraz zbyt duża masa ciała (BMI powyżej 25).
– Chociaż uważa się, że nieprawidłowa wartość BMI przed ciążą ma większy wpływ na jej przebieg niż przybór masy ciała, pozostawienie przyrostu masy ciała w ciąży bez jakiejkolwiek kontroli jest dla ciężarnej i płodu niebezpieczne – podkreśla ginekolożka.
Ile się tyje w 3. trymestrze ciąży?
– W samym 3. trymestrze przyrost wagi wynosi zwykle ok. 4-5 kg – informuje lek. Joanna Gaweł.
Przy czym należy pamiętać, że zarówno przybieranie kilogramów w czasie ciąży, jak i ostateczna waga w 3. trymestrze ciąży, to sprawa bardzo indywidualna i zależna od wielu czynników. To, o ile podskoczy twoja waga, zależy m.in. od:
- masy ciała sprzed ciąży,
- wzrostu,
- wielkości i wagi urodzeniowej dziecka.
Przybieranie na wadze w 3 trymestrze – skąd się biorą dodatkowe kilogramy?
Skoro noworodki ważą średnio 3000-3500 gramów, to skąd bierze się przyrost wagi w 3. trymestrze niewspółmierny do tych wielkości? Otóż zmiany w organizmie kobiety w czasie ciąży są nierozerwalnie związane ze zwiększeniem masy ciała. Jak tłumaczy ginekolożka, przyrost wagi w 3. trymestrze w wynika z:
- masy płodu (około 3500 g),
- masy popłodu – łożyska i błon płodowych (około 600 g),
- ilości płynu owodniowego (800 ml około 28 t.c. i 400 ml około 40 t.c. co daje około 900 g),
- zwiększonej wagi macicy (1000 g),
- zwiększonej wagi gruczołów piersiowych (500 g),
- większej ilości krwi krążącej (zwiększa się o 30-50 proc. a u otyłych o 100 proc., co daje około 1200 g),
- wzrost ilości płynu śródtkankowego (około 1500 g),
- zapas tkanki tłuszczowej u matki na okres karmienia (około 3500 g).
Warto mieć świadomość, że tycie w 3. trymestrze ciąży to coś zupełnie naturalnego i prawidłowego, o ile oczywiście mieści się w zalecanych normach.
– Ogółem przyrost masy ciała w ciąży wynosi około 12 kg łącznie w stosunku do masy wyjściowej – mówi Joanna Gaweł. – Pacjentki otyłe mogą podczas stosowania prawidłowej diety w ciąży nawet zmniejszyć masę ciała lub co najmniej utrzymać masę wyjściową – podsumowuje specjalistka.
Infografika: Czy wiesz, jakie są benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka?
Źródła:
- „Położnictwo i ginekologia” red. Grzegorz H.Bręborowicz ,t.1, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
- „Choroby internistyczne i inne zaburzenia zdrowotne w ciąży” – red. I. Greer i in.., red. wyd. pol. M. Dębska, R. Dębski , Wrocław 2009.
- Rekomendacje PTGiP