Pierwsze ruchy maluszka – kiedy dziecko zaczyna kopać?
Spis treści:
Pierwsze ruchy maluszka – kiedy dziecko zaczyna kopać?
Pierwsze ruchy dziecka pojawiają się już około 7. tygodnia ciąży, kiedy płód ma około 2,5 cm. Matka ich jednak nie czuje, widać je tylko podczas badania USG. Kobieta czuje ruchy dziecka dopiero około 18.-24. tygodnia ciąży. Matki, te pierwsze ruchy dziecka, określają jako delikatne trzepotanie skrzydeł motyla bądź bąbelki szampana musujące w brzuchu.
Kiedy dziecko zaczyna kopać? Mocne ruchy i kopnięcia kobieta odczuwa pod koniec II trymestru ciąży. W zależności od dziecka, maluch może ruszać się bardziej rankiem, wieczorem bądź po posiłku spożytym przez mamę.
Czy wyczuwalne ruchy dziecka są dobrym sygnałem? Zdecydowanie tak! Aktywny maluch to zdrowy maluch. Specjaliści wyjaśniają też, że dzięki ruchom płodu, dziecko przygotowuje się do porodu, gdy będzie musiało przedostać się przez kanał rodny.
„Kopanie płodu to w rzeczywistości nie tylko ruchy nogą, ale także rękami i ruchy całego ciała. Dziecko potrafi bowiem zmienić swoje położenie np. z główkowego na miednicowe, czyli przekręcić się z głowy na dół na głową do góry, i odwrotnie, a także w wielu innych kierunkach. To też czkawka, a nawet ruchy oddechowe. Początkowo to dziwne wrażenia motylów w brzuchu, ruchów jelit, bąbelków, a kiedy płód osiąga coraz większe rozmiary – to widoczne wybrzuszenia i inne zmiany na powierzchni brzucha matki” – wyjaśnia dr. n. med. Karolina Maliszewska, lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii, psycholog.
Jak dodaje specjalistka, ruchy dziecka niegdyś traktowano jako pomoc w oszacowaniu wieku ciążowego.
„U kobiet rodzących po raz pierwszy, ruchy dziecka pojawiają się koło 18.-20. tygodnia ciąży. U wieloródek – 15.-18. tc. Pierwsze ruchy są ważną informacją dla kobiety, to niejako początek rozwoju relacji z dzieckiem. Są to odczucia subiektywne, zależne od konkretnej osoby” – tłumaczy ginekolożka.
Zmiany ruchów dziecka w trakcie ciąży
Ruchy dziecka w trakcie ciąży zmieniają się. W ostatnich tygodniach przed porodem maluch jest coraz większy, przez co ma coraz mniej miejsca na ruch. Właśnie dlatego niektóre kobiety obawiają się, czy ich dziecko prawidłowo się rozwija. Maluszek więcej też śpi, ponieważ przeczuwa, że przed nim wielki wysiłek związany z porodem.
Czy trzeba liczyć ruchy dziecka?
„Kontrola ruchów płodu to ważny sposób kontroli dobrostanu dziecka przez matkę. Istnieje wiele różnych metod liczenia ruchów płodu, jedną z nich jest metoda Cardiff, czyli liczenie do 10 ruchów płodu w ciągu dnia” – wyjaśnia dr. n. med. Karolina Maliszewska.
Kiedy trzeba się niepokoić?
Jak dodaje ginekolożka, najważniejsze są odczucia kobiety i zastanowienie się, czy nie czuje czegoś nieprawidłowego. Ruchy zbyt gwałtowne lub zbyt rzadkie mogą bowiem być podstawą do kontroli u lekarza lub w szpitalu.