Ile powinno jeść 6-miesięczne dziecko? Ile powinno jeść 6-miesięczne dziecko? / iStock

Ile powinno jeść 6-miesięczne dziecko?

Karmienie dziecka po 6. miesiącu życia bywa dużym wyzwaniem. Częste wątpliwości rodziców odnośnie żywienia malucha dotyczą tego, jak często powinno jeść 6-miesięczne niemowlę i ile mleka musi spożywać, żeby zaspokoić zapotrzebowanie na podstawowe składniki odżywcze. W tym okresie mogą się również pojawić problemy związane z rozszerzaniem diety. Najczęstszym z nich jest brak akceptacji nowych pokarmów przez 6-miesięczne dziecko.

Spis treści:

Jak karmić 6-miesięczne dziecko?

Podstawą w żywieniu 6-miesięcznego dziecka jest podawanie mleka mamy. W przypadku braku możliwości karmienia piersią zastępuje się je mlekiem modyfikowanym. Jadłospis niemowlaka rozszerza się również o produkty uzupełniające.

Jakie pokarmy można podawać 6-miesięcznemu dziecku na początku rozszerzania diety?

  • przeciery warzywne, np. z marchwi, brokuła, dyni, szpinaku, groszku, cukinii, ziemniaka,
  • przeciery owocowe (wprowadza się je po mniej więcej dwóch tygodniach od rozpoczęcia podawania pokarmów z warzyw), np. z jabłka, gruszki, banana, mango,
  • mięso w formie zmiksowanej,
  • zmiksowane jaja,
  • kaszki zbożowe (glutenowe lub bezglutenowe).

W diecie dziecka po 6. miesiącu życia można uwzględniać również inne produkty, w tym:

  • tłuszcze (oleje roślinne, masło),
  • orzechy (zmielone),
  • ryby bez ości,
  • niewielkie ilości nabiału (np. jogurtu naturalnego, sera),
  • przyprawy (np. koperek, natkę pietruszki, majeranek, oregano, bazylię).

Kiedy dziecko przyzwyczai się do spożywania pokarmów uzupełniających w postaci gładkiego puree, warto zacząć mu podawać produkty o konsystencji papki (puree z grudkami).

Dziecko nie chce jeść – co wtedy?

Dziecko w wieku sześciu miesięcy może odmawiać spożywania jedzenia z wielu powodów. Czasami maluch jest przekarmiony i nie potrzebuje większej ilości pożywienia. Być może niemowlę jest zmęczone, rozproszone lub chore i w związku z tym nie ma apetytu.

W takich sytuacjach nie należy zmuszać dziecka do jedzenia. Gdy zgłodnieje, zauważysz, że chce otrzymać pokarm. Sprawdzaj regularnie przyrosty masy ciała niemowlaka na siatkach centylowych. Jeśli parametry są w normie, oznacza to, że długofalowo maluch pobiera odpowiednią do potrzeb ilość pożywienia. Chwilowa niechęć do jedzenia nie wpłynie negatywnie na jego rozwój.

Przy rozszerzaniu diety, 6-miesięczne dziecko może przechodzić również przez fazę unikania nowych pokarmów (wszystkich produktów uzupełniających lub tylko wybranych). W takiej sytuacji podawaj mu dalej różne pokarmy, jednak nigdy nie wymuszaj ich spożywania. Czasami może trochę czasu potrwać, zanim maluch przyzwyczai się do konsystencji i smaku żywności innej niż mleko.

Wielokrotna ekspozycja na nowe produkty jest kluczowa, żeby niemowlę się do nich przekonało. Dziecko w wieku 6-miesięcy może chętniej jeść produkty uzupełniające, jeśli połączysz je z tymi, które już zna i akceptuje lub gdy zobaczy, że sama również je spożywasz.

Jak często karmić malucha?

To, ile posiłków powinno jeść 6-miesięczne dziecko, może zależeć od rodzaju pokarmu, który stanowi bazę jego diety. Maluch karmiony mlekiem modyfikowanym, zgodnie z aktualnym schematem żywienia powinien otrzymywać około pięciu posiłków dziennie. Pokarmy spożywa wtedy średnio co mniej więcej trzy godziny.

Niemowlę w wieku sześciu miesięcy spożywające mleko mamy zazwyczaj wymaga częstszego podawania jedzenia. Odpowiednia liczba posiłków w przypadku dzieci karmionych piersią jest zróżnicowana. Aby ocenić, co ile godzin maluch powinien jeść, zaleca się obserwowanie u niego sygnałów głodu i sytości.

Głodne dziecko może m.in. otwierać buzię, wykonywać ruchy główki „szukającej” piersi lub butelki, a w końcu – płakać. Z kolei jeśli 6-miesięczne niemowlę w danej chwili nie potrzebuje większej ilości pokarmu, można zauważyć, że m.in. zmniejsza tempo ssania, zasypia podczas karmienia, ignoruje butelkę lub pierś.

Ile powinno jeść 6-miesięczne dziecko?

Orientacyjna wielkość jednej porcji posiłku dla 6-miesięcznego malucha to 170-180 ml (jest to jednak tylko ilość uśredniona). Ile kalorii powinno jeść 6-miesięczne dziecko? Zapotrzebowanie na energię dla malucha w tym wieku jest równe w przybliżeniu 700 kcal.

Eksperci podkreślają istotną rolę umożliwiania dziecku decydowania o tym, ile pokarmu chce zjeść – bez zmuszania do jedzenia lub ograniczania wielkości porcji. Niemowlę posiada zdolność do samoregulacji ilości spożywanego pożywienia. Rolą rodzica przy karmieniu malucha nie jest określanie za dziecko „idealnej” wielkości porcji pokarmu, a jedynie podtrzymywanie w nim umiejętności samodzielnej oceny tego, ile jedzenia potrzebuje.

Ta zdolność jest niezwykle pomocna w utrzymywaniu masy ciała w prawidłowym zakresie przez całe życie, a zbyt usilne próby wpływania na ilość spożywanego przez malucha pokarmu mogą powodować jej utratę. Dziecko przestaje się wtedy kierować wewnętrznymi sygnałami głodu i staje się zależne od zewnętrznych informacji o odpowiedniej ilości jedzenia – na początku od tego, ile pozwalają/każą jeść rodzice, a po latach, ile kalorii „może” przyjmować, żeby osiągnąć/utrzymać pożądaną masę ciała. Częstym następstwem poczucia zewnętrznej kontroli jest natomiast bunt, przez co efekt bywa odwrotny od założonego.

Źródła:

  1. Mika P., Matuszczyk M., Socha P. (2018) Kalendarz żywienia – nowe narzędzie obejmujące główne zasady żywienia niemowląt i małych dzieci przez 1000 pierwszych dni, Standardy Medyczne/Pediatria, 15: 569-572.
  2. Szajewska H., Horovath A. (red.) (2014) Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna.
  3. Szajewska H., Horovath A., Rybak A. (2016) Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria 13: 9-24.
  4. American Academy of Pediatrics Responsive Feeding – Set Your Baby Up for Healthy Growth and Development.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź