Bolesne gazy u niemowlaka
Spis treści:
Gazy u niemowlaka – skąd się biorą?
1. Kolka
Wzdęcia i gazy u niemowlaka, którym towarzyszą bolesne gazy, zazwyczaj jest konsekwencją kolki. Kolka u niemowlaka to dość częsta przypadłość, która dotyka zazwyczaj dzieci do trzeciego miesiąca życia, choć może występować także u nieco starszych maluchów. Do rozwoju kolki i bolesnych gazów u niemowlaka przyczynia się przede wszystkim niedojrzałość układu pokarmowego niemowlaka. U małych dzieci jelita nie są jeszcze w pełni skolonizowane przez fizjologiczną florę bakteryjną.
2. Niewłaściwe przystawianie do piersi
Kolka to nie jedyna dolegliwość, której towarzyszą bolesne gazy u niemowlaka. Do powstania wzdęć może przyczynić się niewłaściwa technika przystawiania dziecka do piersi. Gdy maluch często przestaje ssać, wówczas może połknąć więcej powietrza – a to sprawia, że w przewodzie pokarmowym kumulują się gazy. W przypadku karmienia dziecka butelką czynnikiem sprzyjającym powstawaniu kolki może być niepełne wypełnienie smoczka mlekiem. W efekcie procesów fermentacji węglowodanów zachodzących w przewodzie pokarmowym dziecka powstają takie gazy jak metan, azot oraz wodór. Połknięcie powietrza zwiększa objętość powstałych gazów i sprzyja utlenieniu niewchłoniętych resztek pokarmowych.
3. Nasilona laktacja
Powstawaniu wzdęć i gazów u małego dziecka sprzyja także nasilona laktacja. W takiej sytuacji dziecko bardzo łapczywie przyjmuje pokarm, spożywając duże objętości tzw. pokarmu początkowego. Jest to mleko pojawiające się na początku ssania piersią i cechujące się wysoką zawartością laktozy, a nadmierne spożycie tego białka mleka u dzieci z nietolerancją laktozy może sprzyjać problemom żołądkowym. Ponadto nadmierna laktacja sprzyja spożywaniu przez dziecko zbyt dużych ilości mleka.
Za powstanie wzdęć u noworodka i niemowlęcia odpowiada także niewłaściwa dieta u mamy karmiącej piersią, stres oraz palenie papierosów.
Wzdęcia i bóle brzucha
Bóle brzucha, wzdęcia i bolesne gazy u niemowlaka to dolegliwości, które trudno przeoczyć. Maluch staje się drażliwy, ma twardy i napięty brzuszek, podkurcza nóżki. Jeśli przyczyną jest kolka, objawy pojawiają się zazwyczaj wieczorem, a dolegliwości mają nagły początek i mogą utrzymywać się od kilku minut do nawet kilku godzin. Dolegliwościom żołądkowym nierzadko towarzyszy także odbijanie, ulewanie pokarmu. Napadom bólu może towarzyszyć biegunka, a niemowlę często płacze. I to właśnie obecność bolesnych gazów lub zrobienie kupki kończy atak kolki.
Jeśli wzdęcia i bóle brzucha mają charakter okazyjnym pojawiają się sporadycznie i nie obserwuje się ich regularnego nawracania. Natomiast w przebiegu kolki dolegliwości są częste – występują codziennie lub kilka razy w tygodniu.
Co robić, gdy dziecko ma gazy?
Gdy dziecko jest niespokojne i drażliwe, pojawia się płacz niemowlaka przy gazach – warto wykorzystać domowe metody walki z kolką u niemowlaka. Nie ma bowiem żadnego leku na kolkę – można jedynie łagodzić dolegliwości, wspomagać usuwanie gazów oraz zapobiegać nawrotom kolki. Preparaty apteczne, które mogą wspomóc walkę z kolką, zawierają probiotyki wzbogacające florę bakteryjną jelit. Z kolei preparaty zawierające simetikon wykazują działanie rozkurczowe, oddziałują zatem na mięśniówkę gładką przewodu pokarmowego i ułatwiają usuwanie skumulowanych gazów.
Domowe sposoby na bolące gazy u niemowlaka dotyczą takiego postępowania, które ułatwi pozbywanie się wzdęć. Godne polecenia są zwłaszcza następujące metody:
- wykonywanie delikatnego masażu brzuszka, polegające na wykonywaniu ruchów okrężnych,
- zginanie nóżek noworodka w kolanach i przyciąganie nóżek do brzuszka,
- delikatne ogrzewanie brzuszka termoforem lub ciepłą pieluszką tetrową,
- ciepła kąpiel maluszka,
- unikanie stresu i nerwowej atmosfery, wyciszenie dziecka i odcięcie od silnych bodźców dźwiękowych i świetlnych.
Gdy gazy będą tak bolesne, że dziecko zacznie płakać, można podać herbatkę koperkową. Należy pamiętać jednak, że przed podaniem takiej herbatki warto skonsultować się z pediatrą. Podawanie naparu z kopru nie jest zalecane dzieciom poniżej czwartego tygodnia życia.
Czy kolce można zapobiegać?
W celu zapobiegania powstawaniu wzdęć i bolących gazów u niemowlaka warto wypracować odpowiednią technikę karmienia piersią czy butelką. W czasie karmienia piersią nie należy dopuszczać do częstego odrywania się dziecka od piersi. Z kolei karmiąc butelką, warto sięgać po smoczki antykolkowe, uniemożliwiające niekontrolowanie połykanie powietrza. Nie należy karmić dziecka, które jest niespokojne czy płacze. Ponadto należy zadbać, aby po karmieniu dziecku się odbiło.
Kobieta karmiąca powinna pamiętać o stosowaniu odpowiedniej diety, wolnej od produktów sprzyjających powstawaniu wzdęć, a także alergenów. Ważną rolę w profilaktyce kolki ma unikanie silnych bodźców, nerwowej atmosfery. Gdy objawy kolki nie mijają po ukończeniu przez dziecko piątego miesiąca życia, warto skonsultować się z pediatrą.
Źródła:
- Daelemans S. i in., Recent advances in understanding and managing infantile colic, F1000Res 2018.