Jak karmić piersią na leżąco - najlepsze pozycje/fot. iStock Jak karmić piersią na leżąco – najlepsze pozycje/fot. iStock

Jak karmić piersią na leżąco – najlepsze pozycje

Karmienie piersią na leżąco to wybór wielu mam. Taka pozycja jest bardzo wygodna i doskonale sprawdza się podczas nocnego karmienia. Ale nie tylko – wiele mam karmi na leżąco także w ciągu dnia. To ponadto doskonałe rozwiązanie dla kobiet po cesarskim cięciu. Jakie są najwygodniejsze pozycje do karmienia na leżąco?

Spis treści:

Zalety karmienia piersią

Korzyści dla mamy

Karmienie piersią to najbardziej naturalny sposób żywienia dziecka w pierwszych miesiącach życia. Korzyści z karmienia piersią odczuwają zarówno mama, jak i dziecko. Korzyści dla mamy to budowanie silnej więzi z dzieckiem, a także wygoda – nie ma konieczności podgrzewania mleka, czyszczenia butelek, używania podgrzewacza. Kobieta ma możliwość karmienia zawsze i wszędzie, bez względu na okoliczności. Karmienie piersią jest czynnikiem stymulującym wydzielanie oksytocyny, która wspomaga obkurczanie macicy po porodzie. Ponadto udowodniono, że karmienie piersią redukuje ryzyko rozwoju raka piersi, a także raka jajnika i endometrium. Kolejne korzyści dla zdrowia to ograniczenie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2, osteoporozy oraz wczesnej menopauzy. I jeszcze dodatkowy bonus – karmienie piersią oznacza wydatek energetyczny rzędu 550 kcal dziennie, co oznacza łatwiejszą utratę nadmiarowych kilogramów.

Korzyści dla dziecka

Najważniejsze korzyści dla dziecka to zapewnienie mu wszystkich niezbędnych związków odżywczych. Trudno o lepiej zbilansowany pokarm niż mleko mamy. Zawiera ono witaminy, składniki mineralne, kwasy tłuszczowe, białko oraz immunoglobuliny w idealnych proporcjach. Karmienie piersią zapewnia optymalny rozwój dziecka, a także minimalizuje ryzyko rozwoju takich schorzeń jak cukrzyca typu 2 czy otyłość.

Pozycja leżąca na boku

Pozycja do karmienia na leżąco jest bardzo wygodna dla mamy i dziecka. Nic zatem dziwnego, że pozycja leżąca na boku jest najczęściej stosowana. Mama leży na wybranym boku, podpierając głowę na poduszce lub przedramieniu, nie na łokciu. Aby łatwiej było utrzymać taką pozycję, można wykorzystać dużą poduszkę w kształcie litery C, podpierającą odcinek lędźwiowy kręgosłupa oraz odcinka szyjnego. 

Możliwe jest także karmienie piersią w leżeniu na wznak. Mama leży wówczas na plecach, podkładając pod plecy kilka poduszek. Taką pozycję często wybierają kobiety po zabiegu cesarskiego cięcia, a także mamy maluszków cierpiących na kolki.

Korzyści karmienia na leżąco

Karmienie piersią noworodka na leżąco to bardzo wygodna opcja podczas karmienia nocnego. Pozycja leżąca sprawdza się także w dzień, gdy podczas karmienia lub tuż po nim dziecko zapada w drzemkę i nie ma konieczności odkładania maluszka do łóżeczka. Na karmienie piersią na boku decydują się także kobiety po cesarskim cięciu lub po nacięciu krocza, którym trudno jest przyjąć wygodną pozycję siedzącą. Karmienie piersią na leżąco sprawdza się także w pierwszych tygodniach po porodzie, gdy maluch jest bardzo często przystawiany do piersi. W pozycji leżącej karmienie może być wygodniejsze dla tych mam, które cierpią na bóle kręgosłupa i dłuższe przebywanie w pozycji siedzącej może nie być dla nich komfortowe.

Wygodna pozycja do karmienia piersią

Karmienie piersią zajmuje w ciągu dnia sporo czasu – karmiąc na życzenie, należy liczyć się z koniecznością karmienia nawet kilkanaście razy dziennie. A każde karmienie może trwać kilkanaście minut. Dlatego tak ważna jest jak najwygodniejsza pozycja do karmienia. Każda mama ma inne preferencje – niektóre kobiety karmią wyłącznie na leżąco lub na siedząco, inne karmią w różnych pozycjach. Aby karmienie piersią było wygodniejsze, można korzystać z takich udogodnień jak poduszki czy wałki do karmienia, które pozwalają przyjąć mamie wygodną pozycję i ułatwiają podtrzymanie maluszka. Warto zadbać o przygotowanie odpowiedniego miejsca do karmienia. Gdy mama karmi w pozycji siedzącej, idealnie sprawdzi się wygodny fotel. Najlepiej jest ustawić go blisko łóżka mamy lub łóżeczka malucha – takie rozwiązanie sprawdzi się podczas nocnego karmienia. Ponadto dobrze, gdy fotel stoi w odosobnionym miejscu, tak aby w ciągu dnia nic nie rozpraszało mamy i dziecka. A karmiąc na leżąco, warto zadbać o wygodne łóżko, poduszkę oraz coś do przykrycia.

Jak ułożyć dziecko podczas karmienia?

Odpowiednie ułożenie dziecka podczas karmienia piersią ma wpływ zarówno na komfort malucha, jak i mamy. Podczas karmienia piersią w pozycji na wznak, dziecko leży na brzuszku, utrzymując kontakt z brzuchem mamy. Główka dziecka powinna znaleźć się na wysokości piersi. Zawsze należy przystawiać dziecko do piersi, a nie na odwrót – mama nie powinna podsuwać piersi do dziecka, przyjmując niewygodną pozycję. 

Gdy mama karmi, leżąc na boku, powinna ułożyć dziecko w tej samej pozycji, brzuszek do brzuszka. Aby maluszek nie przekręcił się na plecy, można podłożyć mu pod plecki ręcznik zwinięty w rulon lub poduszkę. Dziecko musi leżeć bardzo blisko mamy, w przeciwnym razie nie będzie miało możliwości ssać piersi w odpowiedni sposób.

Źródła:

  1. Murkoff H., Pierwszy rok życia dziecka; Rebis, 2020.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź