27. tydzień ciąży – który to miesiąc? Jak się rozwija płód?
Spis treści:
27. tydzień ciąży - który to miesiąc?
Jest to 7. miesiąc i jednocześnie początek III. trymestru. To dobry moment na wykonanie OGTT, czyli doustnego testu obciążenia glukozą w celu diagnostyki cukrzycy ciążowej. Można też rozpocząć kupowanie akcesoriów i ubranek dla maluszka. Dużo przyszłych mam rozpoczyna w 27. tygodniu ciąży uczęszczanie na zajęcia w szkole rodzenia.
27. tydzień ciąży – waga i rozwój płodu
W 27. tygodniu ciąży dziecko waży już zazwyczaj prawie kilogram. Wtedy też w woreczkach pęcherzykowych płuc pojawiają się komórki – pneumocyty wytwarzające surfaktant niezbędny do oddychania i zapobiegający zapadaniu się pęcherzyków płucnych. Już w 6. miesiącu oczy płodu przypominają swoją budową oczy dorosłego. Dziecko zaczyna odbierać też bodźce wzrokowe, obecna jest u niego reakcja źrenicy na światło. Jest również w stanie usłyszeć dźwięki z zewnątrz, dlatego rodzice powinni do niego mówić, czytać bajki lub puszczać mu spokojną muzykę. Obecny wcześniej meszek płodowy (lanugo) na ciele wyciera się, a skóra dziecka staje się gładka i bladoróżowa. Zwiększa się także grubość jego tkanki podskórnej (tłuszczowej). Co ciekawe, jest to też czas, gdy tworzą się u płodu zawiązki zębów stałych.
27. tydzień ciąży – wcześniaki
Powszechnie uważa się, że im noworodek ma większą masę urodzeniową tym jego rokowanie jest lepsze. Obecna medycyna potrafi bardzo dobrze zajmować się dziećmi urodzonymi około 27. i 28. tygodnia ciąży i ewentualnymi powikłaniami, jakie niesie za sobą poród przedwczesny. Większość z noworodków jest w stanie przeżyć po porodzie i dobrze się rozwijać w przyszłości. Powikłania, jakie niesie za sobą wcześniactwo, mogą być jednak poważne. Należą do nich miedzy innymi zaburzenia oddychania, krwawienia wewnątrzczaszkowe, czy też martwicze zapalenie jelit. Częstym schorzeniem, z jakim muszą zmagać się wcześniaki, jest też retinopatia wcześniacza, związana z niedojrzałością siatkówki oka. W przypadku rozpoczęcia porodu przed 34. tygodniem ciąży lekarze ginekolodzy stosują sterydoterapię, mającą na celu przyspieszenie rozwoju płuc noworodka. Czasami, aby ją przeprowadzić, wymagana jest tokoliza, czyli wstrzymanie czynności skurczowej na maksymalnie 48 godzin.
27. tydzień ciąży – brzuch kobiety
Na początku trzeciego trymestru brzuch przyszłej mamy jest już bardzo widoczny. Z racji tego, że rozpoczyna się czas dynamicznego wzrostu masy dziecka, waga kobiety również stopniowo się zwiększa. Przez to mogą pojawiać się rozstępy, a pępek ulec wygładzeniu. Wielkość brzucha może utrudniać też znalezienie wygodnej pozycji w czasie snu. W 27. tygodniu ciąży są już przez wszystkie przyszłe mamy wyczuwalne dotykiem ruchy dziecka w jamie macicy. Należy delikatnie przykładać dłoń do skóry brzucha, nie naciskać ani nie uderzać w nią z dużą siłą. Można też kojąco głaskać brzuszek i zacząć nawiązywać w ten sposób więź z nienarodzonym dzieckiem.
27. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
Rezydent położnictwa i ginekologii, dr Bartosz Godek tłumaczy:
– III. trymestr ciąży dla wielu kobiet nie jest łatwy. Powiększający się brzuch coraz bardziej przeszkadza w codziennych obowiązkach, pojawiają się obrzęki nóg oraz nasila się zmęczenie. Poza tym macica uciska na pęcherz moczowy, co skutkuje częstszym oddawaniem moczu. Bardzo uciążliwymi dolegliwościami w tym czasie są też zgaga i pojawianie się żylaków oraz hemoroidów. Duży brzuch przyszłej mamy powoduje również problemy z oddychaniem, a także bóle kręgosłupa. Oczywiście każda kobieta jest inna, więc u niektórych objawy te są nasilone, a inne panie aż do samego porodu nie odczuwają żadnych dolegliwości. Jest to sprawa bardzo indywidualna, więc nie można generalizować. Zdecydowanie jednak przyszła mama powinna o siebie dbać, odpoczywać i nie narażać na silny stres lub nerwowe sytuacje. Trzeba pamiętać, aby w tym czasie kontrolować wartości ciśnienia tętniczego.