Mdłości w ciąży – kiedy się zaczynają?
Spis treści:
Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży i jak długo trwają?
Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży? Czy rzeczywiście jest to pierwszy ciążowy objaw? Wbrew stereotypom nie każda kobieta w ciąży cierpi z powodu mdłości i nudności.
Statystycznie ok. 70 proc. kobiet na różnych etapach ciąży odczuwa mdłości – szczególnie w pierwszym trymestrze. Najwięcej kobiet doświadcza mdłości w 1. i 2. miesiącu ciąży. Ok. 30 proc. ciężarnych nie doświadcza w ogóle mdłości w ciąży. U 5 proc. kobiet mdłości pojawiają się przez całą ciążę.
Kiedy pojawiają się mdłości – zazwyczaj ok. 4.-7. tygodnia ciąży. W przypadku ciąż mnogich ze względu na wyższe stężenie hormonów z powodu kilku rozwijających się płodów i kilku łożysk, mdłości mogą być silniejsze i utrzymywać się dłużej.
Popularne określenie „poranne mdłości” nie zawsze odzwierciedla to, kiedy odczuwamy mdłości. Wprawdzie u wielu ciężarnych nudności zdarzają się rano, szczególnie na czczo. Jednak wiele osób odczuwa mdłości przez cały dzień, a nawet w nocy.
Mdłości i wymioty mogą pojawiać się „bez powodu” (poza głównym powodem, jakim jest ciąża) albo „inspirowane” różnymi zapachami i smakami – często takimi, które przed ciążą w ogóle nie przeszkadzały.
Dlaczego czujemy mdłości w ciąży?
Za ciążowe mdłości odpowiada hormon produkowany przez łożysko – beta HCG. Oprócz tego w ciąży kobieta doświadcza innych zmian w organizmie, które mogą wpływać na pojawienie się mdłości w ciąży: m.in. wyższa kwasowość żołądka (dlatego też część kobiet w ciąży odczuwa zgagę), niższy poziom cukru we krwi, a także zmęczenie i towarzyszący ciąży stres.
Mdłości mogą być powodowane niewłaściwą dietą lub suplementacją. Zauważono, że zwiększona podaż witaminy B6 zmniejsza odczucie nudności. Mdłości mogą być też naturalną „podpowiedzią” organizmu, na co ma w danej chwili ochotę – a więc czego potrzebuje rozwijający się płód.
Sposoby na mdłości w ciąży
Kiedy doświadczamy mdłości w ciąży, samopoczucie się pogarsza. Przyszła mama ma trudności w normalnym funkcjonowaniu, nie mówiąc o pracy czy choćby cieszeniu się doświadczanym stanem. Istnieją naturalne sposoby, które mogą pomóc ci pokonać nieprzyjemne mdłości:
- imbir – możesz kupić tabletki z imbirem, pić syrop imbirowy, wodę ze startym korzeniem imbiru, herbatkę imbirową. Możesz także dodawać starty imbir do potraw jako przyprawę.
– Imbir jest rośliną znaną i cenioną od tysięcy lat, stosowaną jako lek, przyprawa oraz afrodyzjak, opisywaną w medycynie chińskiej, tybetańskiej oraz w Ayurwedzie – wymienia Katarzyna Trafisz, autorka marki Żywieniowy GPS;
- cytryna – możesz pić wodę z cytryną lub possać plasterek cytryny;
- herbatka miętowa;
- herbatka rumiankowa;
- wdychanie powietrza nosem i wypuszczanie go ustami;
- witaminy dla ciężarnych – optymalny poziom witamin i minerałów może poprawić twoje samopoczucie;
- sucharki, kawałki czekolady lub inne drobne przekąski, które pomogą ci podnieść poziom cukru we krwi od razu po przebudzeniu;
- spożywanie niewielkich posiłków w regularnych odstępach czasu;
- unikanie ciężkich smażonych potraw;
- zdrowa i lekkostrawna dieta z dużą ilością chudego białka;
- odpoczynek, dbanie o siebie;
- unikanie drażniących smaków i zapachów;
- rezygnacja z kawy i czarnej herbaty (są niepolecane w ciąży, nawet jeśli nie czujesz silnych mdłości),
- przeczekanie – nawet jeśli nudności towarzyszą ci całe 9 miesięcy – przecież nie będziesz wiecznie w ciąży.
Czy mdłości to główny objaw ciąży?
Charakterystyczne poranne mdłości to jeden z najczęściej spotykanych pierwszych objawów ciąży. Inne objawy wczesnej ciąży to:
- zatrzymanie okresu,
- powiększenie piersi,
- wzmożona tkliwość piersi,
- zmiana zwyczajów żywieniowych (odrzucenie od lubianych potraw, sięganie po wcześniej nielubiane);
- uczucie zmęczenia,
- silna senność,
- wzrost temperatury ciała;
- wzdęcia, zaparcia lub biegunki.
Początek ciąży łatwo „przeoczyć” lub pomylić np. z drobną infekcją. Dlatego dla wielu kobiet właśnie regularne mdłości stanowią nieomylny znak, że spodziewają się dziecka.