Spis treści:
Dlaczego spóźnia się okres? Najczęstsze przyczyny
Zwykle cykl miesięczny trwa 25-35 dni. Ile może spóźnić się okres? O spóźnieniu miesiączki można mówić, jeśli nie wystąpi w ciągu 5 dni po spodziewanym terminie.
Spóźniający się okres może niepokoić. Zanim spanikujemy, zastanówmy się, czemu okres się spóźnia.
Część kobiet miewa nieregularne miesiączki. Może być to efekt wrodzonych uwarunkowań genetycznych albo skutek niektórych schorzeń. Jeśli wykluczone zostaną przyczyny chorobowe, należy pogodzić się z taką „urodą” organizmu.
Spóźniający się okres a ciąża
Ciąża wydaje się najczęstszą przyczyną spóźniającej się miesiączki. Warto pamiętać, że na początku ciąży może zdarzać się plamienie implantacyjne, gdy zarodek zagnieżdża się w macicy. U niektórych kobiet w terminie spodziewanej miesiączki również może dochodzić do plamień. Czasem nieprawidłowo przebiegająca ciąża powoduje krwawienie. Dlatego może zdarzyć się, że będąc już w ciąży, kobieta sądzi, że ma okres.
Anna Dmowska, mgr pielęgniarstwa, mgr nauk o rodzinie, doktorant II Wydziału Lekarskiego w Lublinie, m. in. trener Szkoły Rodzenia „Korki nie tylko z rodzenia” z Centrum OK Zdrowie, zwraca uwagę:
– W ciąży zmienia się całkowicie sytuacja hormonalna. Sensu stricte krwawienia miesięcznego nie będzie w ciąży. Może być jednak krwawienie z innego powodu. Mówi się również o krwawieniu okołomiesięcznym, które pokrywa się mniej więcej z terminem miesiączki. Krwawienie jest momentem zagnieżdżenia dziecka na wczesnym etapie życia w śluzówkę jamy macicy.
W razie uzasadnionych podejrzeń, że mogło dojść do zapłodnienia, należy wykonać test ciążowy z moczu i badanie Beta HCG z krwi. Ile może spóźnić się okres z powodu ciąży? Zazwyczaj już kilka dni po spodziewanej miesiączce można wykonać test, który odpowie na nurtujące pytanie. Jednak należy mieć też na uwadze, że wiele ciąż ulega na początku samoistnemu poronieniu. Oznacza to, że pojawia się nieco spóźniająca się miesiączka, a kobieta nawet nie wie, że była w ciąży.
Spóźniający się okres a zła dieta i stres
Jeśli wykluczamy ciążę, to przyczyny spóźniającej się miesiączki to najczęściej:
- Przyczyny emocjonalne – nadmiar stresu, depresja, obniżenie nastroju, bezsenność – to tylko część powodów, dlaczego spóźnia się okres. Hormony odpowiedzialne za stres mogą przyczyniać się do zaburzeń owulacji i menstruacji.
- Przemęczenie, przepracowanie – zmęczenie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, może powodować, że spóźni się okres.
- Strach przed ciążą – może powodować tak głęboki stres, że paradoksalnie okres spóźnia się jeszcze bardziej. Zamiast myśleć, dlaczego spóźnia się okres, zrób test ciążowy, żeby wiedzieć, czy jesteś w ciąży.
- Skutki uboczne leków – niektóre środki farmakologiczne (w tym np. antydepresanty, ale nie tylko) mogą wpływać na przesunięcie okresu.
- Niedobory witamin, minerałów, kalorii – jeśli jesteś na diecie redukcyjnej lub niewłaściwie bilansujesz posiłki, może dojść do zaburzeń miesiączkowania. U osób zbyt szczupłych również może dojść nie tylko do spóźnienia okresu, ale nawet do wtórnego zaniku miesiączki. Jeśli nie wiesz, dlaczego spóźnia ci się okres, spróbuj spisywać wszystkie posiłki w ciągu dnia. Niekiedy nie mamy świadomości, że nasze odżywianie nie jest takie, jak być powinno.
- Zbyt intensywne treningi – zbyt mocne treningi i przemęczenie organizmu, to również może być powód, dlaczego spóźnia się okres.
Ile może spóźnić się okres z powodów emocjonalnych lub egzystencjalnych? Wiele zależy od tego, czy i jak eliminowane są przyczyny problemu ze spóźnioną miesiączką. Czasem regularny okres wraca szybko po odstawieniu/zmianie leków lub zmianie diety. Niekiedy jednak miesiączka może pojawić się dopiero po wielomiesięcznym leczeniu.
Inne przyczyny spóźniającej się miesiączki:
- Zaburzenia hormonalne – mogą być powodowane przez czynniki endogenne, czyli związane bezpośrednio z organizmem kobiety (zaburzenia powodowane przez „naturalne” przyczyny, choroby itp.) lub egzogenne, czyli wskutek np. zażywanych leków. Zdarza się również, że po rezygnacji z antykoncepcji hormonalnej organizm potrzebuje więcej czasu, aby odzyskać naturalny rytm i cykl miesiączkowy. W czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej może dochodzić również do braku krwawienia nawet w czasie przewidzianym na przerwę. Zdarzają się także plamienia w środku cyklu. Jeśli sytuacja się powtarza i jest uciążliwa dla kobiety, należy skonsultować się z ginekologiem i być może wybrać inną metodę antykoncepcji. Pamiętajmy, że nie tylko hormony płciowe, ale również np. hormony tarczycy mogą rzutować na miesiączkowanie i również w tym kierunku warto się przebadać.
- Zmiana miejsca / strefy czasowej – podróżując, również możemy mieć zaburzenia miesiączkowania. Organizm potrzebuje czasu, aby odzyskać naturalny rytm. Wakacje, zmiana klimatu itd. – dla naszego umysłu to rozrywka i przyjemność, ale ciało dla zdrowia lubi rutynę.
Spóźniający się okres – czy to menopauza?
Menopauza lub perimenopauza czyli przedwczesna menopauza – może zdarzać się nawet tuż po 30 r.ż.
Współcześnie coraz więcej kobiet ma problemy z naturalnym zajściem w ciążę. Mówi się również o tym, że coraz wcześniej przekwitamy. Zaznaczając w kalendarzu, ile dni może spóźniać się okres, możesz ustalić, czy cykle są coraz dłuższe. Jeśli tak, może to oznaczać, że już wchodzisz w okres menopauzy. Obserwuj organizm i skonsultuj się z lekarzem, żeby zminimalizować dolegliwości towarzyszące.
Jak postępować, gdy spóźnia się okres?
Przede wszystkim nie powinno się lekceważyć spóźniającej się miesiączki. Szczególnie jeśli sytuacja powtarza się w kolejnych cyklach. Warto prowadzić kalendarzyk menstruacyjny, żeby na bieżąco monitorować, jak duże są wahania długości cyklu i ile dni może spóźnia się okres.
Po wykluczeniu ciąży za pomocą testu ciążowego, badania krwi i badania ginekologicznego, skonsultuj się ze specjalistą w celu dalszej diagnostyki. Przeanalizuj również wymienione najczęstsze przyczyny spóźniającej się miesiączki. Jeśli obserwujesz w swoim życiu takie sytuacje, jak nadmiar sportu, stresu lub niewłaściwe żywienie, w porozumieniu z lekarzem, psychologiem, dietetykiem, postaraj się wprowadzić w życie dobre nawyki. Pomogą uzdrowić cały organizm i przywrócić mu zaburzoną równowagę.