Spis treści:
Cykle miesiączkowe i owulacja
Cykle miesiączkowe (menstruacyjne, owulacyjne) zwykle trwają ok. 28 dni. Liczone są od pierwszego dnia krwawienia miesięcznego. Mogą zdarzać się cykle dłuższe lub krótsze. Uważa się, że prawidłowy cykl miesięczny powinien trwać 25-35 dni.
Krwawienie miesięczne trwa 3-7 dni. Ok. 14 dni od rozpoczęcia krwawienia dochodzi do owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej. To właśnie ten czas, kiedy możesz zajść w ciążę. Pamiętaj, że plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety nawet tydzień. Oznacza to, że stosunek bez zabezpieczeń może zakończyć się ciążą nawet, jeśli teoretycznie nie był to termin owulacji. Na rynku dostępne są specjalne testy owulacyjne, które są pomocne dla starających się o dziecko par. Można skorzystać także z dostępnych w sieci kalkulatorów do obliczania terminu dni płodnych. Pamiętaj też, że np. zmiana diety, zmiana rytmu dnia, podróż albo stres mogą spowodować zmiany w cyklu miesięcznym.
Ile czasu potrzeba na zajście w ciążę
Jak skutecznie zajść w ciążę? Nie jest to takie proste. Szacuje się, że ok. 1,5 miliona par w Polsce ma problem z poczęciem potomka.
Zdaniem specjalistów, lekarzy i WHO starania o dziecko trwające do roku, są normalne i nie świadczą o niepłodności. Dopiero po takim czasie należy podjąć dalszą diagnostykę, aby wyjaśnić przyczyny trudności z poczęciem.
Co zrobić, żeby zajść w ciążę? Możesz oczywiście z wyprzedzeniem wesprzeć organizm twój i partnera. Kluczem do sukcesu jest zdrowy tryb życia, dieta, suplementacja, aktywność fizyczna.
Domowa apteczka
Jak skutecznie starać się o dziecko
Starania o dziecko mogą ułatwić:
- rezygnacja z używek i substancji odurzających – i dotyczy to nie tylko kobiet. Lekarze są zgodni: coraz częściej trudności z zajściem w ciążę powoduje słaba jakość nasienia u mężczyzn. Palenie, picie i narkotyki – to zabójcy plemników. Mogą powodować też uszkodzenie materiału genetycznego, przyczyniając się do wad i chorób płodu.
- suplementacja – żeby skutecznie zajść w ciążę, przygotujmy organizm na przyjęcie nowego życia. Oprócz kwasu foliowego, który kojarzymy zawsze z ciążą, pamiętaj o witaminach i minerałach. Są dostępne specjalne kompleksy witamin i preparaty dla przyszłych mam. Podejrzewa się też, że duże dawki kwasu foliowego mogą sprzyjać ciążom mnogim.
- zadbanie kompleksowo o organizm – oczyszczanie z toksyn, poprawa diety, wizyty u lekarzy i dentystów. Przed ciążą warto zadbać o siebie na każdej płaszczyźnie, zakończyć rozpoczęte leczenie. W ciąży wiele kobiet ma problemy stomatologiczne, lepiej więc zapobiec im zawczasu.
- aktywność fizyczna – wpływa na całe ciało, reguluje gospodarkę hormonalną, a także przygotuje organizm do wysiłku, jakim są ciąża i poród. Żeby ułatwić sobie zajście w ciążę, zadbaj o swoją aktywność fizyczną. To pozwoli również szybciej wrócić do formy i figury po porodzie.
- zadbanie o prawidłową masę ciała – zarówno kobiety zbyt szczupłe, jak i te, które mają nadwagę, mogą mieć problem z zajściem w ciążę.
- dobry seks – pamiętaj, żeby dbać o bliskość i przyjemność czerpaną ze zbliżeń. Pary, które zbyt intensywnie starają się o dziecko, niekiedy odczuwają zniechęcenie. Seks przestaje sprawiać przyjemność i staje się prokreacyjnym obowiązkiem.
Dietetyk Katarzyna Trafisz – Żywieniowy GPS mówi:
– Warto kompleksowo oczyścić organizm, przygotowując się do ciąży. Uporządkujmy swoje ciało. Często dbamy o auta, chodząc na regularne przeglądy, odkamieniamy sprzęt AGD, a zapominamy o sobie! Można wykonać analizę składu ciała, ustalić zapotrzebowanie na kalorie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania oraz oszacować wiek metaboliczny. Pamiętajmy również o bezwzględnej abstynencji. Jeśli zajdziemy w ciążę, nie wiedząc o tym, i sięgniemy po alkohol, możemy spowodować u dziecka nieodwracalne zmiany, a nawet FAS – płodowy zespół alkoholowy.
– Warto suplementować witaminę A, miedź, kwas foliowy, kwasy omega, witaminę B12. W polskich rekomendacjach podstawowa dawka u zdrowych kobiet bez obciążonego wywiadu położniczego powinna niezmiennie wynosić 0,4 mg kwasu foliowego dziennie – wymienia Katarzyna Trafisz.
– Według amerykańskich rekomendacji CDC każda kobieta w wieku rozrodczym (15-45 lat) powinna przyjmować kwas foliowy, ponieważ uważa się, że ponad połowa ciąży w USA jest nieplanowana. A dlaczego dodatkowo witamina B12? Zwiększona podaż folianów może maskować niedobór witaminy B12, a zarazem nasilać zaburzenia metaboliczne. Ważna jest forma witaminy B12 – najlepsza jest metylowana, czyli metylokobalamina, gdyż jest najlepiej przyswajalna. Niestety, często w preparatach występuje cyjanokobalamina – zwraca uwagę specjalistka.
Pamiętaj też o zdrowej diecie, bogatej w owoce i warzywa. Unikaj przetworzonej żywności, tłuszczów trans, białego pieczywa i słodyczy (nie tylko starając się o ciążę).
Sposoby na zajście w ciążę - czy niektóre pozycje są lepsze od innych?
Istnieje wiele porad dotyczących pozycji, podczas których łatwiej o zapłodnienie. Szczególnie polecane są:
- pozycja klasyczna, która ułatwia plemnikom głębokie wniknięcie w głąb szyjki macicy. Dobrze, jeśli kobieta uniesie pośladki do góry, np. podkładając pod nie poduszkę. Zarazem, według statystyk, jest to jedna z najbardziej lubianych przez kobiety pozycji łóżkowych.
- pozycja tzw. na pieska (kolanowo-łokciowa) – lubiana przez mężczyzn bardziej niż przez kobiety. Również umożliwia wniknięcie spermy do szyjki macicy. Sprawdza się w przypadku tyłozgięcia macicy u kobiety.
- nogi do góry! Zaleca się również, żeby po stosunku kobieta leżała przez jakiś czas na plecach, unosząc nogi do góry (np. oparte o poręcz łóżka lub o ścianę). Dzięki temu nasienie nie wypływa z pochwy. Plemniki mają ułatwione zadanie dotarcia do komórki jajowej.
Jak skutecznie zajść w ciążę - najlepszy wiek
Kobieta jest najbardziej płodna między 20. a 30. r.ż. Uważa się, że optymalny moment – ze względów biologicznych – to ok. 25 lat. Po 35. r.ż. spada płodność, za to wzrasta znacząco ryzyko wad płodu, chorób ciążowych i matki (np. cukrzyca ciążowa) oraz rośnie ryzyko porodu przedwczesnego.
Większość par uwzględnia jednak nie tylko biologiczne aspekty. Obecnie sukcesywnie przesuwa się moment, w którym kobiety rodzą pierwsze dziecko. Statystycznie polska pierworódka ma ponad 27 lat. W Unii Europejskiej – blisko 29 lat.
Wynika to głównie z faktu, że większość par dba o swoje wykształcenie, doświadczenie zawodowe i warunki materialne, zanim zdecydują się na dziecko. Są to bardzo istotne aspekty i nie można ich pomijać. Pamiętaj jednak, że odkładanie decyzji o powiększeniu rodziny może spowodować, że upragnionej ciąży może w ogóle nie być. Mimo postępów medycyny nie wszystko jest możliwe. Uwzględnij również potencjalne ryzyko wad i chorób u dziecka.
Problemy z płodnością
Problemy z płodnością mogą mieć różne oblicza, m.in.:
- cykle bezowulacyjne,
- niezdolność do zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej,
- problem z połączeniem plemnika i komórki jajowej,
- sperma złej jakości (mała liczba słabych plemników),
- niedrożne jajowody,
- straty ciąży na wczesnym etapie;
- endometrioza, mięśniaki macicy, zespół policystycznych jajników i inne choroby;
- zbyt intensywna aktywność fizyczna kobiety,
- zbyt niska lub zbyt wysoka masa ciała kobiety;
- choroby przenoszone drogą płciową, infekcje intymne;
- przebyte operacje, mechaniczne urazy dróg rodnych;
- przebyte poronienia i aborcje.
Żeby ustalić, po czyjej stronie leży problem i jak można go rozwiązać, obydwoje partnerzy powinni wykonać kompleks badań.
Ze strony mężczyzn problemem może być:
- uraz mechaniczny, przebyta operacja;
- brak wytrysku;
- zażywane narkotyki, alkohol, papierosy obniżające jakość spermy;
- skutki uboczne leków, terapii (np. chemioterapii);
- zanieczyszczenia środowiska (mówi się, że żyjemy w środowisku coraz silniej estrogenowym, czyli osłabiającym męską płodność).
Ok. 40 proc. trudności z zajściem w ciążę leży po stronie kobiet, 40 proc. – po stronie mężczyzn, a w 20 proc. przypadków problem dotyczy obojga partnerów.