Dziewczynka z katarem To przeziębienie czy alergia - jak rozpoznać? / Zdjęcie: iStock

Gdy ciągle leje się z nosa – przeziębienie czy alergia?

Wiosna, a jak wiosna to katar – jeśli jesteś rodzicem małego dziecka, z pewnością potwierdzisz tę analogię. Jak również tę, że katar katarowi nierówny. Jeśli przeziębienie ciągnie się tygodniami, a objawy utrzymują się na stałym poziomie, winne nie muszą być wirusy. Jak odróżnić przeziębienie od alergii? Sprawdź, z czym tym razem masz do czynienia.

Spis treści:

Alergia czy katar? Zwróć uwagę na czas wystąpienia objawów

Gdy z dziecięcego nosa leje się, jakby ktoś odkręcił kran, a dodatkowo obserwujesz, że przypadłość ta pojawia się regularnie, w tych samych miesiącach roku, przyczyną może nie być przeziębienie, tylko sezonowa alergia. Często mylona z przeziębieniem alergia może dać o sobie znać nagle, a źle leczona z czasem rozwinąć się w astmę. Dlatego tak ważne jest, żeby odróżnić katar o podłożu infekcyjnym od tego o podłożu alergicznym. Alergiczny nieżyt nosa, czyli katar sienny, to skutek kontaktu z alergenem. Natomiast katar infekcyjny zwykle jest efektem zakażenia wirusowego bądź bakteryjnego.  

Dość istotnym szczegółem pozwalającym odróżnić alergię od przeziębienia jest czas występowania objawów. Przeziębienia zwykle rozwijają się stopniowo, z początkowymi objawami takimi jak ból gardła i uczucie zatkanego nosa, którym towarzyszy katar i kaszel – czyli naturalne reakcje organizmu, które ułatwiają pozbywanie się z dróg oddechowych nadmiaru wydzieliny. Natomiast alergie mogą pojawić się nagle, z nasilonymi objawami, takimi jak kichanie, łzawienie oczu i wodnisty katar, które występują jednocześnie. Przy alergii czasem pojawia się też uczucie „swędzenia” na podniebieniu i w gardle. 

Czas trwania objawów

Alergia, katar czy przeziębienie?

Przeziębienie bez powikłań zwykle trwa od kilku dni do dwóch tygodni. Co ważne, po kilku dniach objawy powinny zacząć ustępować. Jeśli tak się nie dzieje, a do tego towarzyszy im wysoka gorączka, należy udać się do specjalisty. Na pewno nie należy lekceważyć długotrwałego kaszlu i kataru u noworodków oraz dzieci, które nie ukończyły 3. roku życia. 

Objawy alergii mogą natomiast utrzymywać się przez cały czas trwania ekspozycji na alergen, co może trwać tygodnie lub nawet miesiące w przypadku alergii sezonowych. Warto zapoznać się z kalendarzem pylenia i unikać wychodzenia na dwór w okresach największego natężenia alergenów. 

Rodzina i historia zdrowia

Przeziębienia są zakaźne, więc jeśli inne osoby w domu mają przeziębienie, jest większe prawdopodobieństwo, że dziecko również zachoruje. Dzieci są szczególnie podatne na ataki drobnoustrojów. Zakażenie bardzo łatwo przenosi się w żłobku czy przedszkolu. Nic dziwnego, że u dzieci przeziębienie występuje 2–3 razy częściej niż u dorosłych. 

Z alergiami sytuacja może wyglądać bardzo podobnie. Jeśli inne osoby w rodzinie cierpią na alergie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie miało alergie. To oznacza, że skłonność do alergii możemy odziedziczyć po rodzicach, ale nie jest przesądzone, że jeśli rodzic ma alergię, to dziecko również będzie miało. Co więcej, alergia może wystąpić również u dzieci, których żadne z rodziców nie miało takich problemów. 

Czy rodzice dziecka z alergią też mają alergię, czyli czy alergia jest dziedziczna?

Polecamy

Czy rodzice dziecka z alergią też mają alergię, czyli czy alergia jest dziedziczna?

Badania naukowe pokazują, że alergia w większości przypadków nie jest dziedziczna. Artykuł omawia wyniki badań i ich konsekwencje.

Czytaj

Wiek dziecka

Przeziębienia mogą występować u dzieci w każdym wieku, nawet u niemowląt.  

Alergie wziewne pojawiają się zwykle u dzieci powyżej 2 rż., choć zdarzają się przypadki alergii już u niemowląt. Trudność sprawia często niestety sama diagnoza, ponieważ u takich maluchów objawy są często wiązane z infekcją wirusową lub bakteryjną. By potwierdzić alergię, konieczne jest wykonanie testów. U maluszków poniżej 3. roku życia wykonywane są przede wszystkim testy serologiczne (badanie krwi), ponieważ testy skórne wymagają cierpliwości przy współpracy ze strony małego pacjenta i dlatego stosuje się je głównie u dzieci starszych.  

Częstość występowania

Przeziębienia zwykle występują sporadycznie. Największą zachorowalność na infekcje górnych dróg oddechowych, zwłaszcza wśród dzieci, obserwuje się w sezonie jesienno-zimowym. Wiąże się to z osłabioną odpornością, dietą uboższą w witaminy i minerały oraz częstszym kontaktem z zarażonymi dziećmi. 

Alergie mogą mieć postać sezonową, jeżeli alergenem są pyłki drzew, chwastów i krzewów, wówczas dolegliwości występują tylko w okresie pylenia danej rośliny. Ale możemy mieć również do czynienia z całorocznym nieżytem nosa, którego najczęstszymi przyczynami są alergia na kurz (w zasadzie alergia na roztocza zawarte w kurzu), a także alergia na sierść zwierząt, pleśnie czy pierze. Alergie wziewne wywołują kichanie, świąd i łzawienie oczu, mogą być przyczyną osłabienia, zmęczenia i rozdrażnienia. Uważne przyglądanie się objawom pomoże wytropić winowajcę i zastosować odpowiednie leczenie. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź