Spis treści:
Cholestaza ciążowa, wbrew pozorom, nie jest wcale rzadką chorobą. Statystyki mówią, że pojawia się raz na 1 tys. ciąż. Lekarze – że jest znacznie częstsza. Pomimo tego niewiele się o niej mówi. A szkoda, ponieważ w niektórych wypadkach, atakując wątrobę i drogi żółciowe, bywa naprawdę niebezpieczna. Czym się objawia i jakie są przyczyny jej występowania? Wyjaśniamy.
Cholestaza ciążowa – co to takiego?
Czym jest cholestaza ciążowa? To choroba obejmująca wątrobę i drogi żółciowe, która samoistnie ustępuje po porodzie. Cholestaza ciążowa występuje na skutek nadwrażliwości na estrogen i progesteron wytwarzany w ciąży. Ich największe stężenie występuje ok. 30. tygodnia ciąży. To właśnie z tego powodu kobiety zaczynają zauważać objawy choroby w tym okresie.
Swoją historią związaną z cholestazą ciążową postanowiła podzielić się z nami Maria, czytelniczka Hello Zdrowie.
– Początki choroby objawiły się na przełomie ósmego i dziewiątego miesiąca ciąży. Zaczęło się od swędzenia ciała z nasileniem w nocy. Początkowo myślałam, że może dziecko uciska na wątrobę i stąd to swędzenie… Objawy jednak nie ustępowały, a świąd powodował, że nie spałam w nocy.
Po dwóch, trzech tygodniach zmęczenie po nieprzespanych nocach wzrosło. Zaniepokoiło mnie to. Zaczęłam czytać w sieci o ewentualnych powodach. Trafiłam na artykuły o cholestazie ciążowej, ale w periodykach były dość mylne informacje, że swędzenie głównie dotyczy dłoni i stóp – mówi Maria.
Kobieta w internecie przeczytała także, że cholestaza ciążowa jest bardzo rzadką chorobą, więc nie należy panikować. Według jednego z autorów artykułu, swędzenie w ciąży jest normalne, ponieważ skóra się rozciąga.
To była piąta ciąża – dopiero wtedy objawiła się cholestaza ciążowa
Maria była wtedy w piątej ciąży. Trzy pierwsze straciła, miała też problem z donoszeniem czwartej z nich.
– Czwartą ciążę udało mi się donosić dzięki pomocy odpowiedniego specjalisty i leczenia. Po tym, co przeszłam, miałam już dość rozległą wiedzę na temat ciąży i ewentualnych komplikacji. Wtedy jednak o cholestazie ciężarnych jeszcze nie słyszałam.
Intuicja i zdrowy rozsądek sprawiły, że zgłosiłam się na izbę przyjęć szpitala, w którym byłam pod opieką. Już wtedy zapis KTG był zły. Następnie zrobiono mi badania z krwi, które potwierdziły cholestazę ciążową. Lekarz powiedział, że choroba wbrew pozorom nie jest tak rzadka, jak o niej piszą – wspomina Maria.
Gdy córka kobiety się urodziła, na początku nie oddychała. Na szczęście lekarze szybko zażegnali kryzys.
– Rozalka ma lekkie niedotlenienie mózgu, ale jest na tyle małe, że nie wpłynie to na jej rozwój psychofizyczny. Cały czas zastanawiam się, co by było, gdybym w porę nie zareagowała. Nieleczona cholestaza ciążowa grozi śmiercią płodu, nie lekceważmy jej. Jeżeli pojawiają się niepokojące objawy, możemy wykluczyć chorobę, robiąc badania krwi na czczo – dodaje kobieta.
Cholestaza ciążowa – co należy o niej wiedzieć?
Cholestaza ciążowa pojawia się, gdy we wnętrzu wątroby tworzy się zastój żółci zaburzający jego prawidłową pracę. Jej objawami jest swędzenie skóry. W badaniu krwi widoczne jest wysokie stężenie kwasów żółciowych oraz bilirubiny i aminotransferaz w surowicy.
U pacjentek często pojawiają się także wymioty i nudności. Wszystkie objawy występują w trzecim trymestrze ciąży, gdy brzuch kobiety najszybciej się powiększa. To właśnie dlatego wiele przyszłych matek myśli, że uporczywy świąd całego ciała jest skutkiem rozciągania się skóry.
Cholestaza ciążowa – przyczyny
Najczęstsze przyczyny cholestazy ciążowej to:
- przebyte choroby wątroby, dróg żółciowych bądź nerek,
- ciąża mnoga,
- cholestaza w rodzinie,
- stosowanie niektórych leków,
- tłusta, ciężkostrawna dieta.
Cholestaza ciążowa – leczenie
Leczenie cholestazy ciążowej polega na podawaniu leków wpływających na zmniejszenie stężenia kwasów żółciowych. Pacjentkom pomaga także stosowanie maści i kremów, które niwelują uporczywe swędzenie.