Spis treści:
Rodzice często zastanawiają się nad tym, czy wzrost dziecka jest prawidłowy. Obserwując grupę dzieciaków w jednym wieku, trudno nie zauważyć, że posiadane przez nich centymetry bardzo często się różnią. W dzisiejszym wpisie opowiemy o tym, w jaki sposób oceniać wzrost swojego dziecka na tle innych dzieci. Kiedy pojawiają się powody do zmartwień, a kiedy różnica wzrostu nie powinna wzbudzać w nas niepokoju? Jaki jest prawidłowy wzrost dziecka?
Prawidłowy wzrost dziecka – jak określić?
Wzrost dziecka jest przez nas kontrolowany już od pierwszych chwil jego życia. Jednym z podstawowych badań po urodzeniu jest pomiar długości ciała noworodka. W medycynie wykorzystuje się siatki centylowe, które doskonale prezentują prawidłowy rozwój maleństwa. Jeżeli wzrost naszego malca przypada na 50 centyl, jest to równoznaczne z tym, że dziecko jest wyższe niż 50% dzieci w tym samym wieku i tej samej płci. Rozwój większości dzieci plasuje się między 5 a 97 centylem. Wynik z badania przeprowadzonego za pomocą siatki informuje rodziców o tym, że wzrost jego dziecka jest wyższy albo niższy niż wynosi średnia u rówieśników. Centyle siatki umożliwiają również wskazanie problemów rozwojowych maleństwa. Wspomniane siatki centylowe są odrębne dla dziewczynek i chłopców. Dolną granicą jest 3 centyl — poniżej 3 centylu mówimy już o niskorosłości.
Prawidłowy wzrost dziecka – jak się zmienia?
Szacuje się, że w ciągu pierwszego roku życia nasze dziecko powinno urosnąć około 25 cm. Wraz z upływem kolejnych lat, tempo wzrostu znacznie maluje. Pomiędzy drugim a trzecim rokiem życia maleństwa rosną zazwyczaj ok. 9-10 cm. Tempo wzrostu gwałtownie przyspiesza ponownie dopiero w czasie dojrzewania płciowego, którego pojawienie się jest kwestią indywidualną każdej osoby. Różnica centymetrów nie powinna zazwyczaj martwić rodziców. Powody do niepokoju mogą pojawić się dopiero wtedy, gdy maluch nagle przestanie rosnąć. W takiej sytuacji warto skonsultować się ze specjalistą. Zbyt niski wzrost może świadczyć o pojawieniu się problemów zdrowotnych. Na konsultację warto udać się wtedy, gdy maluch znajdzie się poniżej 10 centyla, albo powyżej 90. W pierwszej kolejności najlepiej udać się do pediatry, który w razie potrzeby skieruje dziecko na dalsze konsultacje lekarskie.
Prawidłowy wzrost dziecka – jak często mierzyć?
Aż do zakończenia okresu dojrzewania dzieci powinny być mierzone co najmniej co pół roku. Pomiar wzrostu w takim czasie jest konieczny ze względu na to, że wiele przewlekłych chorób znacznie spowalnia wzrost. Dzieje się tak, chociażby w przypadku choroby nerek, wątroby, a także podczas występowania nieprawidłowości w pracy układu pokarmowego. Spowolnienie wzrostu występuje także wtedy, gdy dziecko choruje na niedoczynność tarczycy. Jeżeli z kolei dziecko przekroczy 97 centyl, jest to często oznaką nadprodukcji hormonu wzrostu GH, za który jest odpowiedzialna przysadka. W przypadku dziewczynek gwałtowny wzrost pojawia się już dwa albo trzy lata przed wystąpieniem pierwszej miesiączki. U chłopców faza dużego skoku rozwojowego zaczyna się zazwyczaj jeszcze przed pokazaniem się pierwszego wąsika.
Wzrost każdego dziecka jest kwestią indywidualną. Zazwyczaj nie niesie on za sobą powodów do zmartwień. Działania mające na celu sprawdzenie, czy nasz maluch rozwija się prawidłowo, warto podjąć wtedy, gdy zauważymy zbyt niski, albo zdecydowanie za wysoki wzrost. W takim wypadku konieczne jest odwiedzenie naszego lekarza pediatry, który oceni rozwój naszego malucha.